Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někteří ji přirovnávají k mafii… Ročně vybere ´OSA NOSTRA´, Ochranný svaz autorský, miliardu korun; téměř bez kontroly. Až senátor Valenta našel na OSU bič. Autorské poplatky musí být transparentní, říká

21.07.2016
Někteří ji přirovnávají k mafii… Ročně vybere ´OSA NOSTRA´, Ochranný svaz autorský, miliardu korun; téměř bez kontroly. Až senátor Valenta našel na OSU bič. Autorské poplatky musí být transparentní, říká

Foto: Archiv

Popisek: Senátor Ivo Valenta je slovácký patriot, proto také bojoval a podařilo se mu společně s dalšími kolegy v Senátu prosadit novelu autorského zákona, která zbavila folklorní soubory nesmyslné povinnosti platit autorské poplatky za lidové písně.

Ochranný svaz autorský (OSA) vybere ročně na autorských odměnách téměř jednu miliardu korun. Přestože jsou tyto poplatky vybírány ze zákona, nejsou podle senátora Ivo Valenty pod dostatečnou kontrolou. O jejich výši, způsobu vybírání i dělení mezi autory totiž rozhoduje několik málo lidí, kteří sedí v orgánech nezávislého spolku. To by se však mělo již brzy změnit. Slovácký senátor Ivo Valenta přichází s další legislativní iniciativou, která má zvýšit transparentnost při vybírání a rozdělování autorských poplatků a zároveň dostat působení kolektivních správců a zejména Ochranného svazu autorského, které často vyvolává rozporuplné reakce, pod větší veřejnou kontrolu.

„Když se mi podařilo společně s dalšími kolegy v Senátu prosadit novelu autorského zákona, která zbavila folklorní soubory povinnosti platit autorské poplatky a zásadním způsobem také omezila související byrokracii, slíbil jsem, že se Ochrannému svazu autorskému podívám na zoubek. Zadal jsem podrobnou analýzu současného právního stavu i nově připravené vládní novely autorského zákona a nestačil jsem se divit tomu, jaké problémy tato analýza prokázala,“ uvedl senátor Ivo Valenta.

Pozměňovací návrh, který má odstranit největší problémy

„Se svým týmem jsem proto připravil pozměňovací návrh, který má odstranit alespoň největší problémy, související s dnešní praxí výběru a správy autorských poplatků. Rád bych zároveň vyzval poslance, kteří mají v těchto dnech na stole novelu autorského zákona, aby si navrhované změny vzali za své a jejich pojetí  zapracovali  do návrhu novely autorského zákona již v Poslanecké sněmovně. Tím bychom urychlili celý proces schvalování. Pokud tak neučiní, věřím, že pro tyto změny získáme většinovou podporu v Senátu a novelu autorského zákona vrátíme zpět poslancům s tímto pozměňovacím návrhem,“ obrací se na poslance senátor Valenta.

Podle senátora Ivo Valenty je nezbytně nutné do projednávané novely autorského zákona zakotvit především zásadní posílení transparentnosti.

Sám vybírá, sám si vytváří pravidla a sazebníky

„Není možné, aby nějaký spolek ze zákona vybíral a rozděloval stovky milionů korun a přitom si sám vytvářel pravidla, sazebníky a způsoby rozdělování vybraných odměn. Je třeba, aby celý systém byl transparentní. Jedinou cestou je vznik nezávislého kontrolního orgánu, který bude dohlížet na kolektivní správce autorských práv. Kolektivní správce totiž nehospodaří s vlastními penězi, ale s penězi autorů. A stejně jako např. Česká národní banka dohlíží na činnost jednotlivých bank a družstevních záložen, je třeba, aby i OSA měla efektivní kontrolní orgán, který zajistí transparentnost a férovost vůči umělcům i těm, kteří platí autorské odměny,“ vysvětlil Ivo Valenta. 

Slovácký senátor Ivo Valenta současně v pozměňovacím návrhu přichází s několika dalšími úpravami, které mimo jiné vzešly z mnoha podnětů, se kterými se v posledních měsících lidé obraceli na jeho senátní kancelář.

Podle mne je třeba vrátit zdravý selský rozum

„Do autorského zákona je podle mne třeba vrátit zdravý selský rozum. Např. v případě, že bude někdo pořádat koncert, na kterém vystoupí interpret, který hraje pouze a jen vlastní tvorbu, nebude takový koncert předmětem poplatků,“ prozradil další zamýšlenou změnu Ivo Valenta s tím, že pokud však bude interpret hrát hudbu jiného autora, bude tato produkce logicky předmětem autorských poplatků. 

„Samozřejmě jsem se musel také postavit za malé živnostníky, kteří už nebudou platit poplatky OSA v případě, že rádio nebo televize tvoří pouhou kulisu jeho firmy a neslouží ke zvýšení tržeb,“ dodal senátora Valenta.

Podle jeho slov je připravené paragrafové znění pozměňovacího návrhu především popisem principu potřebných změn. „O jednotlivých detailech a parametrech je jistě možné vést diskuzi, ale věřím, že se na potřebě nutné změny všichni shodneme,“ uzavřel Ivo Valenta. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová