Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Hradišti se chystají na Cyrilometodějské oslavy. Papež pošle svého legáta

24.05.2013
V Hradišti se chystají na Cyrilometodějské oslavy. Papež pošle svého legáta

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Papežský legát, kardinál Josip Bozanič

Přípravy na letošní oslavy 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu jsou v plném proudu, a to nejen na Velehradu, ale také v Uherském Hradišti. Do začátku prázdnin se musí zvelebit místo, kde je možná pohřben Metoděj. Bude se na něm odehrávat důležitá část oslav. Účastnit se jich měl i nový papež František. Toho ale nakonec zastoupí jeden z jeho nejbližších spolupracovníků, papežův osobní legát.

Sadská výšina v Uherském Hradišti je pro historiky významná lokalita. Našly se tam totiž pozůstatky velkomoravského kostela, stávala tu jedna z prvních osad a podle archeologů tu byl pohřben někdo významný, dost možná i soluňský učenec Metoděj. Místo bylo ale dosud spíš na okraji zájmu. Nevedla k němu žádná přístupová cesta, nebylo tu osvětlení a využívali ho nejvíc pejskaři. V jeho blízkosti se zase zalíbilo bezdomovcům.

Teď se má lokalita během pár týdnů výrazně změnit. Začala se stavět nová přístupová cesta dlouhá asi 200 metrů a podél ní bude osvětlení. Osvětlené bude také samotné místo vykopávek a kolem něj přibydou lavičky a další mobiliář.

Sadskou výšinu ale čekají v budoucnu mnohem větší změny. Na kopci nad městem by mělo stát sousoší Cyrila a Metoděje a nedaleko něj má vzniknout archeologické muzeum v přírodě, dětské přírodní hřiště i parkoviště. Už dnes se obyvatelé Hradiště, zejména pak jeho části Mařatic přou o to, zda je tento záměr dobrý.

Je nutné vykoupit pozemky

„Je to ale opravdu spíš hudba budoucnosti. Tento projekt totiž předpokládá vykoupení mnoha pozemků, což nebude jednoduché,“ vysvětlil městský architekt Aleš Holý.

V rámci oslav příchodu věrozvěstů se na Sadské výšině plánuje výjimečný program. Jeho součástí bude velkoplošná projekce s vizuálními efekty, koncert cimbálové muziky Hradišťan nebo vystoupení členů sdružení Velkomoravané.  Mezi diváky měl být i papež František. Ten ale nakonec letos do Česka nepřijede.

O cestě do České republiky nepřesvědčil hlavu římskokatolické církve ani prezident Miloš Zeman, který poslal do Vatikánu zvláštního posla. Papež vzkázal, že jedinou jeho letošní zahraniční cestou bude návštěva Brazílie, kde se tento rok koná mezinárodní setkání křesťanské mládeže. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je ale přítomnost papežova legáta výrazem důležitosti akce.

„Tím papež František naznačuje, že vnímá cyrilometodějské oslavy na Velehradě jako připomenutí opravdu významné události. Na Svatého otce jsme se sice těšili, ale jeho rozhodnutí přijímáme a rádi zde přivítáme slovanského kardinála ze Záhřebu Josipa Bozaniče,“ řekl Graubner.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace