Rozhledny na Uherskobrodsku nepatří ke zmařeným dotacím. Našli jsme kompromis, vysvětluje místostarosta Suché Loze Petr Gazdík
17.03.2016
Foto: prijemcidotaci.cz
Popisek: Rozhledna Králov nad obcí Bánov
Seriál iDnes Zmařené dotace velmi příhodně informuje o projektech, které jsou po realizaci označovány jako vyhazování peněz, či dokonce paskvily. Aktuální díl Zmařených dotací se zabývá rozhlednami na Uherskobrodsku, které se podle všeho nelíbí Klubu přátel rozhleden. Sdružení příjemců evropských dotací se domnívá, že jsou zde mylně bráni na paškál starostové, kteří se snaží zvelebit své obce, místo poskytovatelů a hodnotitelů dotací, kteří určují konečnou podobu realizovaných projektů.
„Nemohli jsme ani vybrat jiná místa, protože v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty existuje výjimka, která zakazuje, aby se podobné stavby tyčily nad terénem,“ upozorňuje na problém územních omezení místostarosta Suché Loze Petr Gazdík. Navíc záměrem projektu ani nebylo naplnění terminologického významu označení rozhledna. „Stavby jsme nezamýšleli jako rozhledny v pravém slova smyslu, ale jako odpočívadla na propojených turistických stezkách obcí Suchá Loz, Bánov, Nivnice, Korytná a Bystřice pod Lopeníkem,“ vysvětluje Gazdík.

Rozhledna Obecnice v katastru obce Korytná
Ještě více světla do tématu vnáší starosta Nivnice Miroslav Vykydal: „Účel, který měl tento projekt, bylo pozvednout turistický ruch. Místní tam hodně chodí na procházky, a když přijde nějaký turista, jako první se ptá po rozhledně.“ Obce tedy primárně cílily na kulturní pozvednutí regionu a přilákání turistů. Navíc ani pohled z vybudovaných staveb není ostudný. Jsou z nich vidět Bílé Karpaty, Beskydy i Javorníky –d o kopcích sousedních obcí ani nemluvě.

Rozhledna v Bystřici pod Lopeníkem
Celý problém spočívá v očích přihlížejícího. Ten, kdo nechápe skutečný záměr projektu a obtíže, které je nutno překonat při jeho realizaci, snadno dojde k závěru, že nesplnil účel. O smysluplnosti i přidělení dotace rozhoduje poskytovatel, nikoliv její žadatelé. Ostatně zažádat si může každý. Obce však musí investovat do projektových příprav, podávat žádosti opakovaně, vykomunikovávat své projekty tak, aby odpovídaly dotačnímu plánu i konkrétním hodnotitelům, a to i přes rizika ztrát vynaložených prostředků. Skutečnou otázkou tedy není, proč Suchá Loz, Bánov, Nivnice, Korytná a Bystřice pod Lopeníkem realizovaly stavbu rozhleden na daných místech, ale proč mnozí jiní, kteří mají příhodné podmínky a třeba i kopec za obcí, na kterém mohou bez omezení stavět, zůstávají pasivní a nedělají nic?
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na
Vložil: Redaktor KL