Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K masakru v Uherském Brodě vůbec nemuselo dojít, časovaná bomba dvojnásobného šílenství tikala celých šestnáct let. Co prozradila policejní zpráva?

15.02.2016
K masakru v Uherském Brodě vůbec nemuselo dojít, časovaná bomba dvojnásobného šílenství tikala celých šestnáct let. Co prozradila policejní zpráva?

Foto: Vláda ČR

Popisek: Pieta v Uherském Brodě

Psychické problémy už měl největší český masový vrah šestnáct let před loňským masakrem v Uherském Brodě, policie ani lékaři však nezasáhli včas. O varovných podrobnostech, které tragédii předcházely a jež jsou podrobně analyzovány v policejní zprávě, informoval jako první deník MF Dnes.

Zdeněk Kovář už zůstane navždy masovým vrahem, který 24. února 2015 bezdůvodně postřílel v restauraci v Uherském Brodě osm lidí. Detaily, uvedené v úředním protokolu, však svědčí o tom, že sám trpěl již dlouhá léta. Nenašel ovšem nic a nikoho, kdo by mu dokázal pomoci.

Šílenství ve dvou

Protokol osminásobné vraždy, který získala MF Dnes, čítá téměř padesát stran. Dokládá, že tragédie v uherskobrodské restauraci byla především vyvrcholením soukromého dramatu dvou nemocných a nešťastných lidí. Zdeňka Kováře a jeho manželku totiž postihlo takzvané folie a deux (šílenství ve dvou). „Už kolem roku 2000 sděluje rodině, že je sledován, fotografován a že jeho pornofotografie někdo vyvěšuje,“ říká v textu znalkyně z oboru psychiatrie Ludmila Čírtková. Muž, který legálně držel střelné zbraně, tedy již tenkrát trpěl podle jejího závěru závažným psychickým onemocněním typu paranoia. Měl pocit, že ho rodina, matka ani bratr nechápou, a s výjimkou manželky a syna se odvrátil od celého světa. Doklad o tom, že Zdeněk Kovář a jeho manželka nejsou psychicky zdrávi, existoval skoro šestnáct let.

Již 29. října 1999 navštívili podle protokolu Kovářovi uherskobrodského psychiatra Žáka a stěžovali si na sousedy, kteří je prý už několik měsíců sledují a odposlouchávají. „Kovářová předala MUDr. Žákovi dopis, který sepsal manžel. Jestliže muž ztratí čest a důstojnost, nemůže žít,“ stálo v něm podle policejního usnesení. U paní Kovářové lékař diagnostikoval parafrenní schizofrenii a předepsal jí patřičné léky, Zdeněk Kovář byl podle jeho názoru postižen psychickou infekcí, takže i jemu předepsal medikaci. Tento poslední záznam o léčbě byl ale paradoxně nalezen až poté, co Kovář v restauraci Družba připravil o život devět lidí. Našla ho psychiatrička Marcela Honová ve zdravotní dokumentaci paní Kovářové. V evidenci psychiatrické ordinace, kterou převzala v roce 2007 po zesnulém kolegovi, ležel dlouhá léta.

Osamělí ve svém vlastním světě

Stav paní Kovářové, která dostávala každé tři měsíce lék na snížení úzkosti, se podle výpovědí, zařazených do protokolu, neustále zhoršoval a její lékařka se jí časem dokonce začala bát. „Pacientka Kovářová měla dojem, že žádné léky nepotřebuje, že není žádná schizofrenička,“ uvádí protokol. „Někdy v roce 2009 jí lékařka vystavila recept na jiný lék, ale pacientka při další návštěvě uvedla, že jí tento lék nevyhovuje,“ píše se dále. „Od roku 2010 byla vůči MUDr. Honové paranoidní. Jednou za tři měsíce otevřela dveře ordinace a řekla, že chce svůj recept. MUDr. Honová se jí bála, a tak vydala recept a jinak nic,“ zapsali výpověď lékařky policisté.

Manželé Kovářovi se postupně a stále hlouběji propadali do světa vlastního šílenství a byli v něm naprosto osamělí. Zatímco paní Kovářová brala alespoň léky proti úzkosti, její manžel se neléčil vůbec a jeho praktický lékař Roman Kouša neměl o jeho nemoci ani ponětí. Věděl jen, že se stará o psychicky nemocnou ženu. „Nikdy si nestěžoval, že by péči o manželku nezvládal. Od lidí, kteří Kováře znali, jsem věděl, že takřka nevycházel z domu. Byl klidné povahy a s nikým neměl žádné konflikty. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se choval nebezpečně,“ řekl policistům doktor Kouša, který loni v lednu vydal kladné stanovisko, když Zdeněk Kovář žádal o prodloužení platnosti zbrojního průkazu.

Syn varoval, že hrozí průšvih

Podle vyjádření soudních znalců manžele stále více sbližovala stupňující se izolace a pocit, že je celý svět proti nim. Podivné manželství zřejmě přispělo k jeho činu rozhodující měrou, a kdyby byla žena včas hospitalizována a léčena, mělo by to nejspíš kladný vliv i na něj. Jenže oba lékaři a poté i policisté se s manželi začali zabývat až v posledních týdnech před tragédií. Zlom nastal 29. ledna 2015, kdy jejich syn poslal doktorce lékařce Honové e-mail s prosbou, aby matce dala jiné léky nebo zařídila její hospitalizaci. „Dost trpí, má velké změny nálad od smíchu, který přechází do záchvatů vzteku a zuřivosti. V noci nespí a i několik hodin křičí do zdi, nadává sousedům,“ popsal v něm. Dne 4. února pak lékařku navštívil osobně a řekl jí, že otec při matčiných záchvatech jen tak hledí do zdi a chová se apaticky.

Teprve tehdy si lékařka uvědomila, že hrozí průšvih. Vzpomněla si na žádost z 22. ledna, kdy ji policie, která musela kvůli výtržnostem Kovářové často vyjíždět, žádala o spolupráci. Došlo jí, že Kovář by mohl trpět infekční psychickou poruchou, a 5. února vatovala policisty, že v případě převozu paní Kovářové do nemocnice by mohli být zdravotníci či policisté vážně ohroženi. Policie ji 11. Února požádala, aby okamžitě poslala své podezření o možné ztrátě Kovářovy způsobilosti vlastnit zbraň.

Na řešení už nedošlo

Po pěti dnech zavolal lékařce podle MF Dnes sám Zdeněk Kovář. Zdál se jí prý klidný a dokonce si domluvil návštěvu v ordinaci na 25. února. K návštěvě u psychiatričky či k odebrání zbraní už ale nikdy nedošlo. Vše ukončila 24. února střelba v restauraci Družba. Doktorka Honová odmítá jakékoli pochybení, to podle ní spočívá v systému a reforma psychiatrické péče je nezbytná. Jakékoli pochybení odmítá i policie. „Celý postup policie byl překontrolován a výsledky zveřejněny policejním prezidiem,“ sdělila deníku MF Dnes tisková mluvčí zlínské policie Lenka Javorková. Jenže Generální inspekce bezpečnostních sborů upozornila pouze na dílčí nedostatky při zásahu v Uherském Brodě. Roky, které činu předcházely, se nikdo nezabýval.

Čtěte také:

Legendární komentátor se potřetí oženil pouhé čtyři měsíce před smrtí. Proč mu manželka řekla, že je kurevník, a jak to bylo s Kokotem? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská