Podvodů na seniorech neubývá, upozornili odborníci v Uherském Hradišti. Šmejdům se musí utnout tipec
24.10.2015
Foto: Zlínský kraj
Popisek: Podvodů na seniorech neubývá, upozornili odborníci v Uherském Hradišti.
Naučit se říkat NE. To je základní pravidlo, jak se ubránit tzv. šmejdům.
Prosté pravidlo
Zdá se velmi prosté, nicméně v praxi tomu tak není a senioři jsou stále velmi oblíbeným a snadným cílem podvodníků. Co dělat, když už někdo takovým prodejcům naletí nebo jak poznat pravého policistu od falešného – nejen na to dnes odpovídali odborníci v Uherském Hradišti, kde se uskutečnil okresní seminář projektu Zlínského kraje Senioři a jejich bezpečí.
Projekt upozorňuje na tzv. šmejdy a jejich stále sofistikovanější praktiky. Finančně jej podpořilo Ministerstvo vnitra ČR z Programu prevence kriminality a Zlínský kraj na něm spolupracuje s Krajským ředitelstvím PČR Zlínského kraje.
Silné okamžiky
„Podařilo se nám natočit videa výpovědí seniorů, kteří podvodným prodejcům naletěli nebo se s nimi setkali. A právě tyto výpovědi byly hodně silným okamžikem celého semináře. Nicméně neméně zajímavá a poučná byla ale i vystoupení zástupců policie, České obchodní inspekce i Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska,“ shrnula program nositelka projektu, krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.
Zlínský kraj je po Královéhradeckém kraji krajem s nejvyšším indexem staří, tedy podílem počtu obyvatel na počet seniorů. Z krajských policejních statistik vyplývá, že trestná činnost páchaná na seniorech je stálým problémem a její četnost neklesá. „Proto považuji za velmi důležité na tento problém neustále upozorňovat,“ poznamenala krajská radní.
Promluví i exekutor a psycholožka
V uplynulých měsících se podobné přednášky uskutečnily ve zbývajících třech okresních městech Zlínského kraje, tedy ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. Do Uherského Hradiště dnes zavítalo téměř 90 zástupců seniorských organizací.
Projekt Zlínského kraje Senioři a jejich bezpečí ovšem nespočívá jen v seminářích. Důležitou součástí je například i informační kampaň – ve spolupráci s PČR Zlínského kraje hejtmanství aktuálně informuje starosty obcí o aktuálních případech spáchaných na seniorech. Projekt završí krajská konference, která se uskuteční 4. listopadu ve Zlíně. Na ní vystoupí třeba soudní exekutor nebo psycholožka.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Lucie Bartoš