Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Archeologický výzkum v Uherském Hradišti přinesl unikátní nález – středověké hračky. Podívejte se na to, co se jen tak nevidí

26.09.2015
Archeologický výzkum v Uherském Hradišti přinesl unikátní nález – středověké hračky. Podívejte se na to, co se jen tak nevidí

Autor: Archeologické oddělení Slováckého muzea

Popisek: Archeologové v Uherském Hradišti

FOTOGALERIE Archeologický výzkum na křižovatce ulic Komenského a U Sboru přinesl v předposlední den prací unikátní nález – středověké hračky.

Kdo si hrál s postavou muže na koni?

Archeologický průzkum započal 27. srpna v souvislosti s výstavbou nového polyfunkčního domu firmy ACM INVESTING, spol. s r. o., v Uherském Brodě, na křižovatce ulic Komenského a U Sboru. „Ve vstupu do suterénu středověkého domu jsme objevili unikátní soubor dětských hraček. Nejzajímavější je velmi zachovaná keramická soška mužské postavy s realisticky vyobrazenou tváří, účesem i oděvem, sedící na osedlaném koni," informoval vedoucí archeologického oddělení Tomáš Chrástek.

Také kuličky - skleněné i hliněné

„Kromě ní se podařilo objevit soubor skleněných a hliněných kuliček či drobných nádob a miniaturu přeslenu. Tyto předměty sloužily jako dětské hračky," doplnil Tomáš Chrástek, který přiznal, že za nálezem stojí vysokou měrou štěstěna a spolupráce s investorem. „Práce měla být ukončena již 6. září. Jen díky vstřícnosti, otevřenosti, součinnosti a financování prováděného výzkumu investorem této stavby Ctiradem Macháčkem z Uherského Brodu dnes můžeme označit tento nález za unikátní."

„Figurální keramické plastiky se na Moravě nalezly v Uherském Hradišti, Brně či Mikulčicích, ale ve srovnání s dalším archeologickým materiálem se však objevují jen výjimečně stejně jako další předměty, které lze interpretovat jako dětské hračky," uzavřel komentář k nálezu Tomáš Chrástek.

V celkovém měřítku prací se jedná o unikátní archeologickou situaci, která doplnila poznání o vývoji sídelní struktury v rámci intravilánu královského města Uherský Brod. „Jižní polovina parcely se ukázala jako celá porušená novověkými zásahy z 19. a 20. století, na severní polovině pak však zůstalo v hloubce 1,5 metru zachováno původní sprašové podloží. V tomto podloží se po začištění vyrýsovala složitá superpozice navzájem se překrývajících objektů z mladší fáze pravěku, vrcholného středověku a novověku. Nejstarší osídlení, doložené na parcele, lze datovat do mladší fáze kultury popelnicových polí," rozšířil pohled na místo vykopávek archeolog Slováckého muzea Jaroslav Bartík.

Čtyři desítky někdejších objektů

„Celkem se podařilo objevit 39 zahloubených objektů a více než tři desítky kůlových jam. Naleziště bylo bohaté na soubory keramických fragmentů i celých nádob, zvířecí kosti, kamenné brousky, zlomky skla a množství železných předmětů (hřeby, nože, podkovy, lopata, třmen ad.). Z méně obvyklých nálezů lze také vyzdvihnout například zlomky mořských lastur či několik drobných předmětů z barevných kovů (korálky, špendlíky, knoflíky)," doplnil Bartík.

Výzkum byl ukončen 18. září a tento týden se na místo objevu opět vrátila stavební technika.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace