Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane Menzle a Hrušínský, děláte národu ostudu! Nechápu vaši trudomyslnost, zavilost, nenávist a agresivní kritiku Ruska. Umělci dostali otevřený dopis

21.04.2014
Pane Menzle a Hrušínský, děláte národu ostudu! Nechápu vaši trudomyslnost, zavilost, nenávist a agresivní kritiku Ruska. Umělci dostali otevřený dopis

Foto: archiv JH

Popisek: Jan Hrušínský

Otevřený dopis Jiřímu Menzlovi, Janu Hrušínskému a dalším umělcům, kteří se „podepsali, hodlají nebo se rozhodují podepsat pod petici pro premiéra vlády Bohuslava Sobotku“, zaslal Jiří Baťa z Holešova. Čeští umělci odsuzující ruského prezidenta Putina kvůli zásahům Ruska na Ukrajině vyzývají totiž peticí premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k tomu, aby česká vláda byla tvrdší vůči Rusku a spolu se zahraničím vytvořila sankce proti ruské agresi. „Žádáme, aby vláda ČR na domácí půdě zajistila: okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace, zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od 1. 1. 2015, zmrazení kont ruských občanů v ČR s cílem prověřit legálnost těchto vkladů, zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR, zrušení tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů v Temelíně,“ vypočítává výzva, kterou podepsali kromě některých politiků i Jiří Menzel, Michael Kocáb, Jiří Menzel, Dan Bárta, David Koller, Jiří Macháček, Jan Hrušínský a Jan Kraus.

Pane Menzle, Hrušínský, případně další umělci, umělkyně. Dovolte mi, abych se poněkud obšírněji než je zvykem, vyjádřil k vašemu záměru s peticí pro premiéra B. Sobotku stran událostí na Ukrajině. Přečetl jsem si vaše stanovisko k událostem na Ukrajině, kterou jste však velkým obloukem obešli. Konstatuji-li, že jste mne zklamali, lhal bych, protože o vašich všeobecně-politických postojích jste nás, obyčejné občany, přesvědčili již nejedenkrát. Jak vidno, svým názorům a postojům zůstáváte věrni. Což o to, zásadovost je vcelku dobrá a potřebná vlastnost, nicméně je otázka, co za těmi zásadovostmi stojí a jakou mají valibilitu. A to už je v tomto případě, problém.   

Nebudu se obšírně vracet k vašemu nedávnému trapnému a podlézavému poklonkování aristokratickému představiteli, k neuctivé poníženosti a oddanosti, končící dnes tak rozšířenou českou  specialitou, tj. rektálním alpinismem, který jste předvedli  při prezidentské kampani, což sice považuji  za velmi ponižující roli, přesto za osobní věc, i když zas ne až tak docela, neboť tvoříte jistou intelektuální skupinu občanů, ovlivňující nejen životy,  ale i mysl masy řadových občanů. Jiná věc však je váš dnešní postoj k událostem na východ od naší republiky.   

Je až s podivem, že jako vzdělaní intelektuálové se tak snadno necháváte strhnout neobjektivností dějů a událostí, které probíhají na Ukrajině, abyste se nakonec zabývali záležitostmi, které však už jsou jenom důsledkem původních událostí a dějů na Ukrajině. S neobjektivním a nenávistným  postojem jste  zaútočili na Rusko, aniž byste vzali v úvahu, či jenom zmínili samu podstatu všeho, za co Rusko kritizujete, napadáte, pomlouváte a obviňujete z negativních aktivit a nebezpečí, které prý podle vás, ohrožují bezpečnost Evropy a tedy i ČR.   

Pane Menzle, Hrušínský, páni a dámy umělci. Mohu pochopit, že můžete mít jistou averzi vůči Rusku, pocházející z let 1968 za existence SSSR. Mohu pochopit, že nemůžeme být ve svých názorech všichni stejní nebo jednotní, ale co skutečně nepochopím, je vaše trudomyslnost, zavilost, nenávist a značně agresivní kritika politiky Ruska, potažmo prezidenta Putina. Mohu se domnívat, že tyto postoje pramení z vlivu změny  režimu v r. 1989, následnými změnami kurzu jak domácí, tak i mezinárodní politiky, změny vztahů z OST na WEST, zahleděnosti do zidealizovaných „demokratických“ USA a poněkud nejistě proklamované EU. Především však od vás postrádám jakýkoliv relevantní osobní názor, hodnocení nebo analýzu ukrajinských událostí, které by vás opravňovaly k Vaši (vašim) kritickým závěrům. Podle vašich obecně pojatých kritických názorů lze vydedukovat, že vše, co se na Ukrajině od samého začátku událo, bylo dílem Ruska. Omyl pánové a dámy.   

Předně vás chci upozornit, že jste se přímo vrhli na ruského medvěda, aniž byste v té souvislosti především vnímali existenci a události samotné Ukrajiny, kterou jste ve své zášti zcela vynechali, resp. obešli velkým obloukem. Dovolte, abych vám tedy připomněl, kdy, kde a proč vzplála jiskra, která zahořela ve velký ukrajinský požár a v jeho důsledku pak následné kroky ruské strany.   

Tedy vězte, že tím zapalovačem byl Janukovyčův „nepodpis“ asociační dohody s Evropskou  unií. To byl důvod, proč se jistá skupina lidí  na Ukrajině na (dobře zaplacený) popud západu radikalizovala a vyvrcholením toho byl puč nebo státní převrat a moci se chopila samozvaná junta. Ta šla bezhlavě vpřed, mezi obyvateli  byl vyvolán značný chaos a anarchie, což vyvrcholilo známými událostmi na Majdanu, případně jinde. Vzbouřenci, provokatéři a radikálové vyvolávali nebezpečné aktivity, které přiměly prezidenta Janukovyče k odchodu či útěku z Ukrajiny. Mezi tím došlo k nelegitimním, nezákonným a protiústavním akcím, které jednak nezákonně sesadily Janukovyče z funkce prezidenta, byla paralyzována funkce vlády a dalších státních orgánů, kam nastoupili samozvaní, nikým nevolení nebo jmenovaní radikálové. Mezi nimi řada fašistických stoupenců z řad Pravého sektoru nebo nechvalně známých skupin benderovců.   

Je zcela pochopitelné, že tato destruktivní a nebezpečná atmosféra se velmi rychle šířila i do jiných míst Ukrajiny, mimo jiné i do oblastí, obývaných z větší části ruskojazyčnými obyvateli, včetně Krymu.  Obavy o zdraví, životy a majetky vedly občany Krymu k jednoznačnému příklonu k Ruské federaci, která jim skýtala jistotu a bezpečí. Bylo a je svatým právem občanů Krymu rozhodovat o své budoucnosti a vlasti, pakliže bylo jasné, že ze strany Kyjeva jim není garantována bezpečnost a právo na klidný život. Rozhodli se v referendu jak se rozhodli a Rusko s prezidentem Putinem je na jejich žádost vzali pod křídla jako součást Ruské federace (ne jinak by to učinili USA, pokud by byli ohroženi jejich občané). Zvláště, vstoupili-li na ukrajinskou politickou scénu samozvaní představitelé radikálních a (polo)fašistických struktur, podporovaných západními zeměmi, kteří místo zajišťování klidu a bezpečnosti v zemi, vyhrocovali situaci výpady a obviňováním Ruska, čímž podněcovali aktivitu občanů vůči Rusku a rusky hovořícím občanům.   

Zcela jistě to byl krok výjimečný, mimořádný, neplánovaný, vyvolaný okolnostmi a událostmi na Ukrajině, ale rozhodně nejde o žádnou plánovanou vojenskou agresi či územní anexi. Jestliže však nikdo z kritiků Ruska z řad umělců, včetně Vás, pane Menzle, či pane Hrušínský, nebyl přítomen událostem na Ukrajině, potažmo na Krymu, nemajíce relevantní a ověřené informace, nemá právo kritizovat, notabene obviňovat Rusko ze separatistických či agresivních úmyslů.   

Zcela nezanedbatelná, pro větší pochopení situace, je v této souvislosti i záležitost s ruským plynem, dodávaného po léta Ukrajině (včetně transitu do zemí EU). Na pokyn nevolených (radikálních) představitelů státních orgánů Ukrajiny, byly (údajně jako pomsta nebo kapric )  zastaveny platby za dodávaný ruský plyn Ukrajině, čímž vůči Rusku vznikly astronomické dluhy, které dosahují výše miliard US dolarů. Ještě v březnu 2014 byly dodávky plynu realizovány za původně smluvené ceny ve slevě, tedy 268,5 US dolaru za tisíc krychlových metrů plynu. V této cenové relaci nezaplatila Ukrajina ani dolar! Zdá se Vám pane Menzle, pane Hrušínský a ostatní umělci, že je to v pořádku?   

Dluhy se přece mají platit, nebo ne? Vy byste zcela jistě velkoryse „nevěnovali“ miliony korun jen tak, pokud by to byla součást nějaké platby. Proč by to mělo dělat Rusko? Nebo má podle vás být Rusko dojná kráva, která bude plyn místo prodávat – rozdávat, jen aby si to u „někoho“ nerozházelo? Koho zajímá, že Ukrajina již dříve obdrženou půjčku od MMF cca 500 milionů US dolarů „rozfrcala“ (rozkradla neznámo kým, kde) a nyní nemá na zaplacení nejen plynu, ale i jiných, pro občany životně důležitých komodit? Za to má být obviňováno Rusko, že chce jen to, co mu patří nemluvě o tom, že Rusko za poslední čtyři roky speciálně pro Ukrajinu sníženými cenami za plyn celé roky velkoryse subvencovalo ukrajinské hospodářství v objemu 35,4 miliardy US dolarů (708 miliard Kč)? Přesto všechny tyto negativa je Rusko ochotno jednat o řešení situace o dalších dodávkách plynu, ale již na mezinárodní úrovni.  

Pro  objasnění a pochopení těch nejzákladnějších  faktorů,  příčin a důvodů vzniku ukrajinských, krymských a východo-ukrajinských, resp. proti ruských událostí a nálad by vám výše uvedené skutečnosti mohly (měly) stačit. Pokud ne, je mi vás všech líto, protože bych s vaším IQ očekával větší předpoklad chápání a hodnocení, než u obyčejných lidí, byť mnozí  z nich svým  myšlením vaše IQ mnohdy převyšuje. Omluvou pro vás může být výše zmíněný deficitní nedostatek relevantních informací. Otázka ovšem je, zda o ně vůbec stojíte, protože kdo chce, může se k nim dobrat!  (stejně tak platí , že „Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde!“)  Proto kvituji názor vašeho kolegy pana Dejdara,  který říká: „Mám kolem takových věcí vždy na paměti film Vrtěti psem. Totiž věcem plynoucím z médií nelze často jednostranně věřit. Lidé a média jsou neuvěřitelně manipulovatelní takovým způsobem, že nemáme nikdo o tom žádnou relevantní představu. Jsem proto velmi zdrženlivý ohledně posuzování situace na Ukrajině.“    

Byť s ním následně nesouhlasím, protože chce svůj podpis připojit k vaší petici, je jeden z mála, který se na věc a události dívá racionálně a hlavně umí otevřeně říct, že nemá dostatek informací, aby mohl situaci na Ukrajině posuzovat. Na druhé straně mu však tento nedostatek nebrání k tomu, aby prý připojil svů podpis na vaši petici premiérovi Bohuslavu Sobotkovi! Podobně zní slova  kolegy z branže pana Trošky: „Já bych tuto otázku nechal na nich, neboť Ukrajinci vidí, že má Rusko vyšší životní úroveň nežli oni. Asi navíc byli zklamaní z toho, že ukrajinská vláda jim jen slibovala a slibovala, takže to nakonec nedotáhla ani v ekonomické vyspělosti tak daleko jako Rusové či Bělorusové, kteří ale zase mají Lukašenka, jehož někteří považují za diktátora. Co se týče Krymu, tak si tam udělali referendum, tamní lidé sami rozhodli o tom, kde chtějí žít a s kým chtějí žít. Nám proto do toho nic není.“    

Poznamenávám, že tyto názory nepublikovaly běžné oficiální masmédia, ale internetové portály. Ty oficiální by si to zcela jistě nedovolili, aby se k něčemu takovému snížily!   

Pane Menzle, pane Hrušínský, páni umělci, resp. dámy umělkyně. Hodláte poslat premiérovi Sobotkovi petici s obsahem, který není doložen žádnými relevantními fakty a argumenty, petice je konstruována  pouze na vašich soudech, domněnkách a spekulacích a je tedy ve své podstatě velmi neseriozní a irelevantní. Nevadí vám, že vznášíte protesty a požadavky, že někoho obviňujete, neodůvodněně s něčím kalkulujete, aniž byste k tomu měli dostatek relevantních argumentů? Jste přesvědčeni, že premiér Sobotka bude pozitivně nejen reagovat, ale i jednat v duchu vašich požadavků? A co když ne? Budete požadovat jeho odvolání? Zamyslete se prosím nad obsahem vaší petice, která je plná  osobních domněnek, kalkulů, úvah, názorů, lží, spekulací, nestoudných nařčení a obvinění.  A hlavně, zdržte se emocí při srovnávání politiky Ruska s praktikami Hitlera nebo Stalina. Vězte, že je to hluboko pod vaši úroveň (byť si možná myslíte opak, jak tím neoslníte) nemluvě o tom, že srovnávání je nejen lživé, ale i  neadekvátní, irelevantní a mimo rámec reality.   

Nebo to může být také jinak. Pak se ptám, komu se chcete svými antiruskými neobjektivními, nedoloženými a pomlouvačnými postoji zavděčit, co od toho (resp. co od koho) očekáváte, když se budete protirusky vymezovat na straně jedné, na straně druhé prozápadně prezentovat? Nebo snad vaše domněnky, spekulace a nařčení o agresi myslíte vážně? Máte to čím doložit? Zeptám se, jak byste asi postupovali v případě, že by vůči Vaší, resp. vašim osobám někdo vedl takový neférový útok plný  dohadů, spekulací, lží a obvinění, přičemž by to  nemohl ničím věrohodným dokázat? Zcela jistě budete takovou osobu žalovat a hnát k soudu! S vědomím, že to v případě  vaší  neseriózní a pomlouvačné petice proti vám nikdo neudělá, však zůstáváte v bohorovném  klidu. Hlavně, že si těmito s prominutím “kecy a žvásty” ulevíte! Tedy kromě možnosti, že se snad někomu zavděčíte!   

Pane Menzle, pane Hrušínský, páni umělci, dámy umělkyně. Zdaleka jsem nevyčerpal vše, čím bych vám mohl oponovat jako důkaz o tom, jak velice se mýlíte. Je to od vás odvaha (nebo drzost?), pokud v takových dimenzích, silných slovech, potažmo obviněních, pouze na základě domněnek, dohadů, spekulací, kalkulů, obviňujete subjekt, který zcela jistě na základě vaší kritiky a požadavků, nepadne na zádel.  Stejně tak nepochybuji, že se pan premiér bude ve vaší věci nějak mimořádně angažovat.    

Když dovolíte, rád bych znal Vaši odpověď (názor) na otázku, proč stejně intenzivně, vehementně a “přesvědčivě” jako proti Rusku, nevystupujete, resp. neprotestujete proti agresivní politice USA, které jsou zcela evidentně hlavními  nositeli agresivních, militantních, imperialistických a uchvatitelských tendencí. Příkladů pro to je bezpočet. Ne jedna válka ve světě za posledních padesát let byla vyvolána militantní, agresivní a separatistickou politikou USA, válek, při nichž zemřeli statisíce nevinných lidí. To vše údajně pod záminkou a praporem demokracie, svobody a lepší životní úrovně obyvatel. Oni mohou, Rusko ne? To je podle vás OK? Jenže USA se nedaří tak, jak si to asi američtí “jestřábi” představovali, USA ne vždy uspějí a proto hledají možnosti jinde, dnes např. na chudé Ukrajině, co nejblíže k hranicím Ruska.   

Mimochodem, je vám známo, že podle šetření RB OSN a sdělení samotným Pan Gi Munem, nemá Ukrajina žádné oficiální hranice? Při vědomí této skutečnosti dochází až k takové absurditě, že od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 Kyjev nejen že nevyznačil své hranice, ale hlavně je nezaregistroval v OSN, aby tím vymezil svrchovaný stát. Jinými slovy, dnešní území Ukrajiny tak de jure nejspíš stále spadá pod územní demarkaci Sovětského svazu, jehož legitimním nástupcem je Ruská federace! To jsou věci, že pane Menzle, Hrušínský a další!   

Ale zpět k tématu. Jste přesvědčeni pánové a dámy, že bude či by mohlo být  ukrajinskému národu a lidu lépe, kdyby se prosadily západní zájmy na  Ukrajině, v čele se současnou politickou garniturou? Zkuste se prosím, zamyslet, potlačit emoce, zášť a umravnit svoje ega. Svým jednáním ničemu nepomůžete, to mi můžete věřit. Co však ale můžete, pokud si to neuvědomujete, je  ztratit jak své renomé, tak na popularitě u publika, kterému sloužíte a které vás jako občané svými daněmi také přímo či nepřímo platí. Už dnes jste mnohé občany zklamali, když jste se tak ostentativně vetřeli do přízně knížete, který není pro naši zemi žádným ani spasitelem, ani mecenášem, natož nějakým obroditelem či vlastencem!   

Je však na vás samotných, jak se s těmito skutečnostmi vyrovnáte, jak dalece jste schopni vnímat realitu objektivně a pokud možno spravedlivě. Je samozřejmé, že vás v daný okamžik nikdo nemůže nutit mít Rusko rádi a pět na něj chválu. Bude ale čestné a poctivé, při vědomí nedostatku relevantních informací, faktů a argumentů být alespoň zdrženliví, když už nerespektujete objektivnost a nestrannost. Nic vás totiž v takové pozici neopravňuje dělat něčemu soudce a zneužívat svého, ve společnosti poněkud výjimečného, postavení.  Asi nemusím připomínat, že falešní hráči zpravidla na svou falešnou hru dojedou. Nepochybuji, že nebudete výjimkou. Ptám se tedy, je vám toho zapotřebí? Dokažte, že jste nejen umní komedianti a kumštýři, ale také intelektuálové-myslitelé a že svým způsobem tvoříte elitu národa. Bohužel musím konstatovat, že neuváženými, nekorektními a nacionalistickými projevy  a postoji dnes děláte  českému národu vice ostudy, než cti, ale na druhé straně dost možná někomu i medvědí službu.   

V naději na Vaše (vaše) brzké prozření a korekci názorů na základě výše uvedených skutečností, zůstávám v omezené míře úcty k Vám (vám),  váš  divák, řadový občan  a také daňový sponzor vaší vysoké (až bohémské) životní úrovně. 

Jiří Baťa, Holešov 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1