Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavnostní průvod v čele s jelenem desaterákem… Myslivci se opět sešli k oslavám svého patrona sv. Huberta

06.11.2018
Slavnostní průvod v čele s jelenem desaterákem… Myslivci se opět sešli k oslavám svého patrona sv. Huberta

Foto: Město Holešov

Popisek: Slavnostní průvod v čele s jelenem desaterákem s křížem mezi parožím

FOTOGALERIE Již posedmé se letos sešli myslivci Mikroregionu Holešovsko, aby společně uctili památku svého patrona sv. Huberta, který je v kalendáři uveden 3. 11. A tak i letos vyšel první listopadovou neděli slavnostní průvod v čele s jelenem desaterákem s křížem mezi parožím, který je jednou z hlavních ´postav´ známé legendy o svatém Hubertovi.

Dle tradic pak průvodu velel jezdec v červeno-bílém oděvu s liščím ocasem následován černě oblečenými pronásledovateli na rychlých koních. Společně s uniformovanými myslivci, honci a psovody se průvodu účastnili také sokolníci a trubači. Nechyběli ani starostové obcí Mikroregionu. Za tónů slavnostních mysliveckých fanfár prošli od zámku na náměstí, které bylo symbolicky ´otevřeno´ pro předvánoční setkávání občanů a návštěvníků Holešova. Průvod pak zamířil k tematicky vyzdobenému kostelu Nanebevzetí Panny Marie, kde se poté konala slavná troubená Hubertská mše - bohoslužba s přímluvou za myslivce a přátele přírody.

Legenda o svatém Hubertovi

Hubert žil rozmařilým životem na královském dvoře. Zrovna na Velký pátek, v době zákazu lovu, se pořádala štvanice, které se zúčastnil i Hubert s družinou přátel a služebníků. Najednou spatřili kapitálního jelena, kterého pronásledovali až do hlubokého lesa. Všichni již stíhání vzdali, ale Hubert, rozvášněný lovem, se vydal sám do nejtemnějších houštin. Najednou se mu jelen ztratil a unavený Hubert sestoupil z koně. Usedl na skálu, aby si odpočinul. Náhle za sebou zaslechl šramot. Když pozvedl zrak, spatřil na skále jelena, za kterým se tak neúprosně hnal. Jelen stál klidně a mezi parohy něco tak silně zářilo, že kůň se vzepjal a psi se třásli strachem. Huberta se zmocnila bázeň, ale jelikož se jelen stále nehýbal, přistoupil k němu blíž. Tu uviděl, jak jelenovi mezi parohy září překrásný kříž. A tu uslyšel tajemná slova: „Huberte, proč neustále hledáš a lovíš zvěř? Je už na čase, abys začal hledat mě, neboť já jsem Pán a Bůh, který byl za tebe a všechen lid ukřižovaný.“ Hubert zašeptal: „Pane Bože, již vícekrát jsem o Tobě slyšel, ale dodnes jsem v Tebe nevěřil a nechtěl Tě jako pravého Boha. Bože, co chceš, abych udělal, ukaž mně cestu Pravdy a Tvé vůle!“ A tajemný hlas pokračoval: „Huberte, musíš přemoci sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne. Jdi k biskupovi Lambertovi do Maastrichtu. Bude tě učit a řekne ti, co musíš učinit, aby sis zasloužil život věčný.“ Hubert padl na kolena a uvěřil v Ježíše Krista. Zbavil se všeho majetku a uchýlil se k biskupovi Lambertovi do Maastrichtu, který ho posléze vysvětil na kněze.

Setkání svatého Huberta s jelenem od malíře Wilhelma Carla Räubera

17 let po smrti Hubertově byl neznámým klerikem sepsán jeho první životopis „Vita sancti Huberti“. Tento a další tři životopisy, pocházející od různých autorů před 15.stoletím, se nezmiňují o legendě zjevení jelena se zářícím křížem mezi parohy. Legendu vzpomíná poprvé v pořadí pátý životopis z 15.století. 

Jelen představuje odnepaměti dokonalý typ lovné zvěře a pro Evropu je též nejtypičtější. Působí majestátně a ušlechtile. Posvátným zvířetem byl již v pravěku a naši předkové mu přisuzovali kouzelné vlastnosti. Prvotní křesťanskou církví byl jelen přijat jako symbol světla, který přivedl pohany ke křesťanství. Křesťanské legendy o posvátných jelenech jsou rozšířeny téměř po celé Evropě. V některých prvních křesťanských knihách se Kristus zjevuje jako jelen, který má stříbrné nebo zlaté paroží, které mu samo svítí nebo světélkuje nebo má mezi parohy zářící kříž. Zobrazován byl jako desaterák, nesoucí desatero božích přikázání. Zjevení takového jelena je poprvé popsáno v legendě o sv. Eustachovi z 2.století n.l.

(Zdroj: Obec Bojanovice)

Vložil: Markéta Vančová