Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiér Babiš zaútočil na Šojdrovou. Nech teda řekně, gdě má ty sirotky. Uvidíme, jestli nějaké najdě

23.09.2018
Premiér Babiš zaútočil na Šojdrovou. Nech teda řekně, gdě má ty sirotky. Uvidíme, jestli nějaké najdě

Foto: Facebook / Andrej Babiš

Popisek: Andrej Babiš obviňuje M. Šojdrovou, že zneužívá v předvolební kampani děti. On sám v kampani na podporu EET vyzýval děti, aby jim rodiče koupili pod stromeček dětské pokladničky. A pokud by rodiče nechtěli, sliboval, že jim je koupí sám...

Český premiér Andrej Babiš rozpoutal svým odmítavým postojem bouřlivou debatu na téma přijetí či nepřijetí padesáti sirotků ze Sýrie. Ve čtvrtek se k této kauze na svém brífingu vyjádřil velmi podrobně. Jeho stanovisko je natolik vypovídající, že jsme se rozhodli jej zveřejnit v plném znění. Mimo jiné proto, aby české novináře opět neobviňoval z toho, že jeho slova vytrhávají z kontextu.

„Toto je skutečně neuvěřitelná věc, kdě vlastně nechápu, proč toto téma se zneužívá, je to skutečně absolutně neuvěřitelné, že se to stalo vlastně takovým politickým tématem, já se zítra se potkám s paní Šojdrovou, která už xkrát změnila svůj názor. Já vůbec vlastně ani nevím co chce, ona byla v dubnu v ňákým táboře, gdě si vzpomněla, že chce pomoc tým takzvaným sirotkům, protože já nevím, jak paní Šojdrová zjistila, že jsou sirotci, tak zítra se to snad dozvím, potom mluví, že jsou to kluci od čtrnácti do sedmnácti let, takže já jsem o tom mluvil na summitu, protože samozřejmě takové absurdní vymyšlená kauza potom vrhá i mě do divného světla. Jo.

Úplně absurdní debata

Já si myslím, že my pomaháme významně, vždyť já jsem ukazoval i celou mapu, vždyť my máme operaci Medeva, kde jsme ošetřili dva a půl tisíce dětí. Všichni experti na Sýrii, včetně naší velvyslankyně, mají na to stejný názor, že ty děti chtějí žít v tom prostředí, co se narodili a chtějí se vrátit, těch pět milionů uprchlíků se chce vrátit domů. Takže pokuď stě viděli vystoupení paní Gomba, šéfky Unicefu, tak jenom za srpen se vrátilo 200 tisíc Syřanů domů. Takže mně to připadá teďka jako úplně absurdní debata, senátoři mě vyzývají. No tak já jsem zjistil díky této pseudoaféře, to je vyloženě vrtěti psem, že my v Čechách máme asi dva a půl tisíce dětí, které chtějí pěstounskou péči a hledají rodiče.

Gdě má ty sirotky?

Takže to je stejný jako kdybych já je teďka vyzval, aby teda pomohly našim dětem, aby se o ně postarali. Takže je to nechutné vlastně brát děti do politického boje a je to jako skutečně neuvěřitelné, co z toho vzniklo, jak to zase rozeštvalo společnost na základě úplně nesmyslného tvrzení paní Šojdrové, která stále mění svoje stanovisko. Takže já zítra mám s ní schůzku, já se jí zeptám, gdě má ty sirotky, nech teda dá ten seznam, nech dá seznam lidí, který si chtějí osvojit ty takzvané sirotky, protože já si myslím, že jako je to jako nesmysl a rád se o tom přesvědčím. A my máme pomáhať tam, gdě skutečně je ten problém. A určitě já mohu tady dlouho číst, gdě všude jsme pomohli, to je ten program Medevac. To funguje, je to v Jordánsku, teď to otvíráme v Libanonu. A já rád tým dětem pomůžu, ale jsem přesvědčen, že ty lidi, který tomu rozumí, tak my máme pomoci do tohoto prostředí, gdě se narodili a gdě žili.

Velice nechutná téma

Takže je podle jenom záležitost zneužití na politický boj před komunálními volbami. Já chápu, že paní Šojdrová kandiduje na Kroměřížsku do toho komunálu, ale skutečně si vybrala velice nechutnou tému, protože vlastně brát a zneužívať děti, sirotky, a mě celá ta, ty, který mě maj vždycky rádi, ze mě dělají lidskou zrůdu. A já jsem tady vystoupil. Já jsem dva šestnáct koupil z nadace dialitní jednotku pro syrské děti. A já to nikomu nehlásim, co všechno dělám. Jo ale když mě někdo obviňuje, tak jsem zvědav, jak teda přispěli ti ostatní, který mě vyzývají. Je to úplně nesmysl a politický boj, je to velice smutné, že i pro politický boj se skutečně zneužívají děti.“

Den nato, po avízované schůzce s Michaelou Šojdrovou, prohlásil: „Uvidíme, jestli nějaké děti najdě.“

Vložil: Adéla Hofmanová