Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme se stále lépe a lépe, hlásá Sobotka. On možná. A obchodníci to oceňují – zdražováním. Malý pohled na velké ceny v supermarketech

15.02.2017
Máme se stále lépe a lépe, hlásá Sobotka. On možná. A obchodníci to oceňují – zdražováním. Malý pohled na velké ceny v supermarketech

Foto: Hans Štembera

Popisek: Bohuslav Sobotka, ilustrační foto

Obchodníci dál zkoušejí, co všechno vydržíme. Přinejmenším tedy někteří. Hlavně že premiér Sobotka nadšeně hlásá, jak se české ekonomice daří. Cenová tvorba ale napovídá, že je – slovy klasika - zřejmě cosi shnilého ve státě dánském. O svou čerstvou zkušenost se s KrajskýmiListy.cz podělil čtenář z Holešova.

V pondělí jsem navštívil supermarket Tesco v Holešově a při procházení jednotlivých sekcí jsem se dostal až do sekce „KÁVA, ČAJ...“. A letmý pohled na cenovku kávy Jacobs Aroma standard 250 g(čtvrt kilogramu) 89,90 koruny mi zcela vyrazil dech. Než se k této ceně dostanu, musím poznamenat, že už předchozí cena byla kurevsky nadsazená, neboť činila 74,90 korun. Pro upřesnění musím konstatovat, že stejnou cenu dlouhodobě nasazuje i Billa, ale to je jiná věc. Nicméně v Tescu nasazená cena je už skutečně vrcholem drzosti obchodníků – konstatuje Jiří B. a pokračuje:

Rozumíte tomu?

Není tomu dávno, co ve stejném Tescu proběhla akce na tuto kávu, během níž cena činila, pokud se nepletu, 40,90 korun za jedno čtvrtkilové balení. Pochopitelně že se po kávě jen zaprášilo. Má snad dnešní cena vykompenzovat ‘ztrátu‘ (sic) z nedávné akce? Asi ano, ale o nějakém rozumném přístupu k tvorbě přijatelných (srovnatelných) cen nemůže být ani řeč. Zvláště když ve stejném supermarketu jsem našel dnes cenu za mandarinky 54,90 korunza kilogram, přičemž před třemi dny (v pátek) byla jejich cena 19,90 korun. Pravda, jejich kvalita byla nevalná (asi nebyly čerstvé), nicméně kvalita mandarinek za 54,90 korun nebyla o nic lepší. Mohl bych pokračovat v ‘lidových cenách‘ například u hroznů za 90 korun, pistáciových ořechů za 380 korun atd., atd. Po dotazu, proč tomu tak je, prodavačky odpovědí jen pokrčením ramen nebo kroucením hlavy s tím, že tomu sami nerozumějí. No rozumíte tomu?

Doma prodávají levněji

V souvislosti s cenou kávy si dovolím malé srovnání. V Holešově působí také obchodní firma Luko, zabývající se prodejem potravin, ovoce a zeleniny, tedy běžného potravinového sortimentu. V jejím obchodě je dlouhodobě nabízena káva Jacobs Aroma standard 250 g za 49,90 korun, tedy o 40 korun levněji než v Tescu, resp. o 25 korun levněji než v Bille. Přesto na prodeji kávy Luko nějakou korunu vydělá. Možná je to desetikoruna, nevím, ale je vidět, že se nesnaží zákazníka oškubat – „ojebat“, jak by řekl premiér Sobotka. A o tom to je. Je zřejmé, že obchodní firmy, resp. obchodní řetězce, si stanovují ceny v duchu liberálního prostředí, ale to by nemělo znamenat naprosto neopodstatněné ceny, které jsou u nás ve srovnání s cenami stejných výrobků v zemích původu firmy a několikanásobně vyšší.

Politiky ceny nepálí

Ostatně o tomto problému se často kriticky a všeobecně píše nebo hovoří v televizi, ale to je tak asi všechno, co se v této věci dělá. Politiky (na všech stupních) to zřejmě s jejich platy zas až tolik nezajímá. Jenže obyčejných občanů se čtvrtinovými platy politiků je podstatně, ale opravdu podstatně víc. Jenže jsme si už jaksi zvykli, že s přibývajícími „lepšími ekonomickými výsledky“ v ukazatelích HDP, jak nám s úsměvem na rtech sděluje premiér Sobotka, se také rok co rok úměrně těmto výsledkům zvyšují i spotřebitelské ceny. S tím asi nic my občané nenaděláme. Dejme tomu, že jako občané jsme schopni s jistou dávkou nevole to pochopit. Co ale nelze pochopit a považovat za přirozené, vývojem ekonomiky ovlivněné, je zdražení některého zboží o zhruba 50, resp. až 80 procent.

Logický vývoj, nebo okrádání?

Je to naprosto neúnosné a vymykající se logice. To už není klasická, vývojem či stavem ekonomiky ovlivňovaná tvorba a přizpůsobování cen, ale prachsprosté, trestuhodné a drzé okrádání zákazníků. Chtělo by se říct, že obchodníci na zákaznících zkoušejí, kolik toho vydrží. A nutno přiznat, vydrží toho opravdu hodně. Problém je, že na tyto skutečnosti reagují jen tím, že si budou navzájem přitakávat, jak jsou obchodníci nenažraní, jak zákazníky okrádají, že chudáci prodavači(čky) navzdory vysokým ziskům obchodu sami pracují za ‘suché z nosu‘ apod. Nějaké stížnosti nebo otevřená kritika je stejně zbytečná, jako tento můj článek. Přesto se domnívám, že je důležité nemlčet a tyto nepravosti veřejně kritizovat. Možná se toho někdy místní politici chytnou (nebo ti nahoře) a budou s tím třeba něco pozitivního dělat. Beru to s rezervou, protože pořád je to jenom možná!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská