Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hlasuji trvale proti záplavě euronesmyslů, ubezpečuje europoslanec Petr Mach, s kterým se můžete za pár dní potkat osobně ve Zlíně

03.01.2017
Hlasuji trvale proti záplavě euronesmyslů, ubezpečuje europoslanec Petr Mach, s kterým se můžete za pár dní potkat osobně ve Zlíně

Foto: Archiv Petra Macha.

Popisek: Europoslanec Petr Mach

ROZHOVOR Europoslanec Petr Mach, člen frakce EFDD v Evropském parlamentu a zakladatel Strany svobodných občanů, navštíví v pátek Zlínský kraj. V Kroměříži bude besedovat se studenty o faktech a mýtech o EU a večer pak vystoupí společně se zastupitelem Zlínského kraje Tomášem Pajonkem na besedě o budoucnosti Evropské unie a České republiky.

Jste známý kritik EU, v roce 2014 jste byl zvolen do Europarlamentu, kde jste členem frakce EFDD. Kandidoval jste s heslem „posvítíme si na euronesmysly“. Jak se vám daří program plnit, podařilo se vám nějaký euronesmysl zastavit, nebo na něj ukázat?

Hlasuji trvale proti záplavě euronesmyslů. Ale bohužel my kritici bruselských nesmyslů jsme stále v menšině – např. když se teď schvaloval rozpočet EU na další rok, naše návrhy na omezení plýtvání na hlouposti bohužel neprošly. Naopak prošly, přes náš odpor, nové dotační programy, jako je třeba „prosazování hodnot EU skrze hudbu“. Dílčí úspěchy ale vidíme – Evropský parlament hlasoval alespoň pro pozastavení jednání o vstupu Turecka do EU. Turecko coby člen EU by podle mě byl obří nesmysl. 

Chystáte se navštívit kraj, který je nejen pohraničním, ale patří i mezi nejchudší v České republice. Zlínský kraj má ale zároveň velký potenciál v oblasti cestovního ruchu a je tady silný strojírenský průmysl s exportem, zvláště do zemí EU a přímo do Německa. Je podle vás členství v Evropské unii pro Zlínský kraj přínosné? 

Členství v EU je pro někoho přínosné, pro jiné ne. Ten, kdo získává nějaké dotace z EU, ten je rád. Ale ostatní na EU jen doplácí. V každé DPH zaplacené při nákupu chleba je kousek odesílaný do Bruselu. Na každé faktuře za elektřinu vidíme daně ve prospěch EU. Správné by bylo zeptat se, jako to udělali v Británii, občanů v referendu, jestli v EU chtějí být, nebo ne. 

V souvislosti s referendem o vystoupení Velké Británie z EU, ve kterém minulý rok překvapivě zvítězili právě zastánci opuštění Evropské unie, se mnoho evropských politiků vyjádřilo, že tento krok bude pro Velkou Británii znamenat velké obchodní a jiné problémy, že přijde o svůj status finančního centra Evropy. Varují, že snaha takto drolit EU vyvolá v Evropě vlnu nacionalismu, dokonce násilí. Vy si to tedy zřejmě nemyslíte? 

Rozumní lidé nebudou chtít Británii za vystoupení z unie trestat. Bylo by prostě nesmyslné, aby EU Británii trestala a uvalila cla na britské zboží. Obchodní válka by poškodila nakonec všechny. Trpělivě to všude v EU vysvětluji. Přeju Británii, ať se jí mimo EU daří co nejlíp. A pokud jde o vlnu násilí v Evropě – tu vyvolala tragická migrační politika Německa a EU, a rozhodně ne demokratické a svobodné rozhodnutí Britů z unie odejít. 

Nicméně Česká republika není Velká Británie, jsme obklopeni ostatními státy EU a náš největší obchodní partner je Německo. Pokud by se konalo referendum i u nás, proč by podle vás měli občané ČR hlasovat pro vystoupení?

Vystoupení z EU je příležitost žít život v České republice bez bruselských kvót na výrobu cukru, bez zákazů rozšiřování vinic, bez migračních kvót, bez dotací pro bohaté podnikatele... Zkrátka bez stovek nesmyslných regulací a nařízení z Bruselu by se nám uvolnily ruce, byli bychom svobodnější. S Německem a dalšími bychom obchodovali normálně dál – Německo nemá zájem na omezení obchodu, koneckonců, stali jsme se pro Německo levnou montovnou, oni jsou na dovozu od nás závislí, stejně jako my na vývozu k nim. Obchodování bez bariér je největší přínos evropské integrace a jen blázen by ten jediný skutečný přínos chtěl rušit.


Pokud i vás zajímá budoucnost EU, přijďte si o tom popovídat s europoslancem Petrem Machem v pátek 13. ledna od 17:30 hod. ve zlínském baru Sklep 33 (bývalý Loft).

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš