Hlasuji trvale proti záplavě euronesmyslů, ubezpečuje europoslanec Petr Mach, s kterým se můžete za pár dní potkat osobně ve Zlíně
03.01.2017
Foto: Archiv Petra Macha.
Popisek: Europoslanec Petr Mach
ROZHOVOR Europoslanec Petr Mach, člen frakce EFDD v Evropském parlamentu a zakladatel Strany svobodných občanů, navštíví v pátek Zlínský kraj. V Kroměříži bude besedovat se studenty o faktech a mýtech o EU a večer pak vystoupí společně se zastupitelem Zlínského kraje Tomášem Pajonkem na besedě o budoucnosti Evropské unie a České republiky.
Jste známý kritik EU, v roce 2014 jste byl zvolen do Europarlamentu, kde jste členem frakce EFDD. Kandidoval jste s heslem „posvítíme si na euronesmysly“. Jak se vám daří program plnit, podařilo se vám nějaký euronesmysl zastavit, nebo na něj ukázat?
Hlasuji trvale proti záplavě euronesmyslů. Ale bohužel my kritici bruselských nesmyslů jsme stále v menšině – např. když se teď schvaloval rozpočet EU na další rok, naše návrhy na omezení plýtvání na hlouposti bohužel neprošly. Naopak prošly, přes náš odpor, nové dotační programy, jako je třeba „prosazování hodnot EU skrze hudbu“. Dílčí úspěchy ale vidíme – Evropský parlament hlasoval alespoň pro pozastavení jednání o vstupu Turecka do EU. Turecko coby člen EU by podle mě byl obří nesmysl.
Chystáte se navštívit kraj, který je nejen pohraničním, ale patří i mezi nejchudší v České republice. Zlínský kraj má ale zároveň velký potenciál v oblasti cestovního ruchu a je tady silný strojírenský průmysl s exportem, zvláště do zemí EU a přímo do Německa. Je podle vás členství v Evropské unii pro Zlínský kraj přínosné?
Členství v EU je pro někoho přínosné, pro jiné ne. Ten, kdo získává nějaké dotace z EU, ten je rád. Ale ostatní na EU jen doplácí. V každé DPH zaplacené při nákupu chleba je kousek odesílaný do Bruselu. Na každé faktuře za elektřinu vidíme daně ve prospěch EU. Správné by bylo zeptat se, jako to udělali v Británii, občanů v referendu, jestli v EU chtějí být, nebo ne.
V souvislosti s referendem o vystoupení Velké Británie z EU, ve kterém minulý rok překvapivě zvítězili právě zastánci opuštění Evropské unie, se mnoho evropských politiků vyjádřilo, že tento krok bude pro Velkou Británii znamenat velké obchodní a jiné problémy, že přijde o svůj status finančního centra Evropy. Varují, že snaha takto drolit EU vyvolá v Evropě vlnu nacionalismu, dokonce násilí. Vy si to tedy zřejmě nemyslíte?
Rozumní lidé nebudou chtít Británii za vystoupení z unie trestat. Bylo by prostě nesmyslné, aby EU Británii trestala a uvalila cla na britské zboží. Obchodní válka by poškodila nakonec všechny. Trpělivě to všude v EU vysvětluji. Přeju Británii, ať se jí mimo EU daří co nejlíp. A pokud jde o vlnu násilí v Evropě – tu vyvolala tragická migrační politika Německa a EU, a rozhodně ne demokratické a svobodné rozhodnutí Britů z unie odejít.
Nicméně Česká republika není Velká Británie, jsme obklopeni ostatními státy EU a náš největší obchodní partner je Německo. Pokud by se konalo referendum i u nás, proč by podle vás měli občané ČR hlasovat pro vystoupení?
Vystoupení z EU je příležitost žít život v České republice bez bruselských kvót na výrobu cukru, bez zákazů rozšiřování vinic, bez migračních kvót, bez dotací pro bohaté podnikatele... Zkrátka bez stovek nesmyslných regulací a nařízení z Bruselu by se nám uvolnily ruce, byli bychom svobodnější. S Německem a dalšími bychom obchodovali normálně dál – Německo nemá zájem na omezení obchodu, koneckonců, stali jsme se pro Německo levnou montovnou, oni jsou na dovozu od nás závislí, stejně jako my na vývozu k nim. Obchodování bez bariér je největší přínos evropské integrace a jen blázen by ten jediný skutečný přínos chtěl rušit.
Pokud i vás zajímá budoucnost EU, přijďte si o tom popovídat s europoslancem Petrem Machem v pátek 13. ledna od 17:30 hod. ve zlínském baru Sklep 33 (bývalý Loft).
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš