Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová šance pro holešovskou průmyslovou zónu

30.09.2016
Nová šance pro holešovskou průmyslovou zónu

Foto: ČT repro

Popisek: Průmyslová zóna v Holešově

Zástupci občanských spolků „Za zdravé a krásné Holešovsko“ a „Sdružení pro rozvoj Holešovské zóny“, jenž se intenzivně věnují dění kolem průmyslové zóny v Holešově, vyjadřují společný apel směřovaný k politickým stranám a hnutím, které usilují v letošních krajských volbách o získání mandátů v Zastupitelstvu Zlínského kraje.

Touto cestou chceme veřejně vyzvat nově zvolené zastupitele ke konstruktivnímu přístupu. K tomu, aby byli připraveni odložit vzájemné stranické spory a animozity, aby se pokusili cestou odborné komunikace a racionální dohody se všemi dotčenými aktéry nalézt vyvážené řešení mezi environmentálními i socioekonomickými hledisky, které souvisejí s realizací průmyslové zóny v Holešově (SPZ Holešov), včetně nezbytné ochrany tamního zdroje pitné vody.

Předseda spolku Za zdravé a krásné Holešovsko Mgr.et Mgr. et Bc. Zdeněk Krajcar uvádí: „Náš spolek se několik let snaží přispět k tomu, aby v územně plánovací dokumentaci kraje, týkající se průmyslové zóny v Holešově, platila jasná pravidla. V této dokumentaci je např. uvedeno: „Plocha je vymezena pro výrobu bez dalšího omezení. Jsme přesvědčeni o tom, že stanovením jasných limitů by vznikla i jiná možnost posouzení záměrů, než prostřednictvím dlouhodobě trvajících správních řízení. Voláme tak zároveň po možnostech, které by umožnily výrazněji urychlit posuzovací a povolovací správní procesy".

Předseda Sdružení pro rozvoj Holešovské zóny doc.ing.arch. Jiří Kotásek CSc poznamenává: „V nedávné době byly zveřejněny výsledky celostátní statistiky, kde se bohužel konstatuje, že průměrná mzda ve Zlínském kraji je předposlední v ČR  a počet obyvatel se nám průběžně snižuje. Je tedy jasné, že bez aktivního přístupu krajské samosprávy se v budoucnosti neobejdeme a současnému trendu našeho zaostávání, můžeme čelit pouze naší aktivní hospodářskou politikou, do které patří i realizace projektu SPZ Holešov“.

Oba spolky se budou snažit o vzájemně koordinovaný přístup k dané problematice. Přejí si, aby toto téma již nadále nerozdělovalo, chtějí být nápomocni politickým představitelům ve  snaze odblokovat patovou situaci kolem projektu SPZ Holešov. V sázce je totiž hodně – jednak tolik potřebný socio-ekonomický, potažmo i dopravní (D49), rozvoj Zlínského kraje a současně také ochrana životního prostředí. V tomto případě vodního zdroje, který má potenciál zásobovat pitnou vodou velké množství obyvatel Zlínského kraje.

Jiří Kotásek prohlašuje: „Jedna z nejvýznamnějších možností jak zajistit hospodářský růst ve Zlínském kraji, je vytvořit příznivé podmínky pro příchod nových investorů a odtraumatizovat situaci kolem Holešovské průmyslové zóny. Pokud se nám to podaří, tak dojde k udržení a vzniku nových pracovních míst a zlepší se perspektiva zajímavého zaměstnání pro absolventy všech typů škol. Rozvoj průmyslu je hlavním městotvorným činitelem. Holešovská zóna je podle mých dlouholetých zkušeností velkou příležitostí pro příliv domácího a zahraničního kapitálu a jsem přesvědčen, že se jedná o rozvojový projekt mající přímý vliv na budoucí pozitivní vývoj v našem kraji.“

Předsedové obou spolků doporučují, aby záhy po krajských volbách vznikla odborná pracovní komise, která by se zabývala problematikou SPZ Holešov. Krajcar k tomu podotýká: „Náš spolek vychází z doporučení tzv. Vyhodnocení vlivu návrhu Zásad územního rozvoje Zlínského kraje…, kde se uvádí: Je tedy nutné vyloučit typ průmyslu ohrožující vodní zdroje… tato problematika by měla být řešena komplexně na úrovni celé plochy, nejen na úrovni jednotlivých záměrů. Je proto vhodné stanovit přípustné druhy průmyslové výroby a limity využití území, které zajistí ochranu tohoto vodního zdroje. Zde vidíme cestu k odblokování patové situace v průmyslové zóně, v implementaci tohoto několik let starého doporučení.“

Představitelé obou občanských spolků se shodli na tom, že se aktivně pokusí přispět k dosažení cíle tohoto apelu. Nechtějí spolupracovat se subjekty, které jdou proti jeho duchu, současně jsou však připraveni přispět ke zprostředkování efektivní komunikace mezi MPO ČR, Zlínským krajem a dalšími institucemi, spolky, které se věnují tématu ochrany životního prostředí v souvislosti se SPZ Holešov.

Spolky reprezentované shora uvedenými předsedy se snaží hledat průsečíky, na kterých je možné se v zájmu rozvoje kraje a ochrany životního prostředí shodnout. Dospěli k tomuto stanovisku po mnoha letech neuspokojivého stavu projektu, který prozatím nepřinesl očekávané pozitivní výsledky.

Byli bychom rádi, kdyby se také politici inspirovali naší snahou věcně komunikovat a hledat racionální řešení, občané Zlínského kraje si to zaslouží. Jsme přesvědčeni, že průmyslová zóna v Holešově má stále šanci.

 

Zdeněk Krajcar, Za zdravé a krásné Holešovsko, z.s.

V Holešově 9.9.2016

 

Jiří Kotásek, Sdružení pro rozvoj Holešovské zóny, z.s.

Ve Zlíně 9.9.2016

 

Vložil: Anička Vančová