Hasiči měli zakázáno hasit, trosky synagogy se pak prodávaly fůra za korunu. Nyní chce Holešov její základy označit jako pietní místo. Nejdřív ale přijdou ke slovu archeologové
01.08.2016
Foto: holesov.cz
Popisek: Model holešovské Nové synagogy, kterou zničili během druhé světové války nacisté
V parčíku na Náměstí Svobody v Holešově, kde kdysi stávala tzv. Nová synagoga, se uskutečnil pietní akt, jímž si přítomní připomněli desítky obětí holocaustu. a také došlo na symbolické zahájení výkopu jejich základů. Akce se zůčastnili členové židovské obce, města, MKS ale také například statutární zástupce hejtmana Zlínskéko kraje Jaroslav Drozd či ředitelka kroměřížského domu kultury Daniela Hebnarová. V závěru došlo i na symbolické zahájení výkopu jejích základů.
Novou synagogu, tzv. templ, nechala postavit holešovská židovská obec v roce 1893 jednak proto, že stará, tzv. Šachova synagoga, postavená v 16. století, již nestačila potřebám relativně velké židovské obce v Holešově, jednak jako výraz a ukázku prosperity a kulturnosti zdejších Židů. Synagogu v tzv. maurském (maursko-románském) slohu vyprojektoval jeden z nejlepších židovských architektů té doby, L. Gartner. Obdobnou synagogu postavil ve slovenském Hlohovci, ta se dochovala až do dnešních dnů.
Bohužel během nacistické okupace se nacisté s místními kolaboranty (spolkem Vlajka) rozhodli novou synagogu jako symbol podřadného kultu zničit. V létě 1941 se pokusili 'vlajkaři' v noci synagogu zapálit, ihned ale zasáhli holešovští hasiči, kteří požár uhasili. O měsíc později dostali hasiči zákaz synagogu hasit a v noci synagoga shořela. Její rozvaliny potom rozebírali na stavební materiál místní sedláci, kterým správa prodávala jednu fůru materiálu za korunu. Díky tomu, že stará Šachova synagoga v té době již nebyla používána pro bohoslužebné účely, ale sloužila jako sklad, stolařská dílna a byt, byla ušetřena zničení, takže se tato unikátní renesanční památka dochovala až do současnosti.

Město Holešov zamýšlí zjistit a přesně zaměřit průběh zdí nové synagogy podle jejích základů a na místech, kde to bude možné, zejména v parčíku, vyznačit průběh základů nízkou zídkou jako pietní místo. Na místě současného parkoviště bude průběh zdí vyznačen dlažebními kostkami jiného tvaru a barvy. Archeologický průzkum, který bude zjišťovat průběh základů, provede Ústav archeologické památkové péče Brno, resp. jeho pracoviště v Hulíně.
Na slavnostním prvním výkopu, zahajujícím archeologický výzkum a současně i XVI. ročník Festivalu židovské kultury, se zúčastnili za odborníky, kteří se budou podílet na archeologickém výzkumu:
- Za Ústav archeologické památkové péče Brno Mgr. Miroslav Popelka a Mgr. Adam Fojtík
- Za Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Kroměříž Mgr. Dana Běhalová a Mgr. Jan Štětina
- Za Ústav pro zkoumání totalitních režimů Mgr. Jan Machala

Další informace k výzkumu
Lokalita: parčík na náměstí Svobody Holešov, parcela č. 208/16, LV 10001, určení – ostatní komunikace – ostatní plocha, vlastník – Město Holešov
Průzkum provede: Ústav archeologické památkové péče Brno, veřejná výzkumná instituce, Kaloudova 1321/30, 614 00 Brno, IČO 48511005, Oddělení archeologických výzkumů Hulín, Třebízského 195, 768 24 Hulín (Mgr. Popelka, Mgr. Fojtík). Náklady na provedení průzkumu uhradí město Holešov ze svého rozpočtu (prostředky z kapitoly 13 - památková péče).
Účel průzkumu: přesné zaměření průběhu základů Nové synagogy v Holešově (postavené v roce 1893, zničené za okupace v letech 1941-1942). Průběh těchto základů bude v místech současného parčíku vyznačen formou nízké zídky (zhruba 10 až 15 centimetrů nad povrch země) ve stylu vyznačení půdorysů, na parkovišti bude vyznačen jiným druhem dlaždic. Na místě synagogy, kde nyní stojí drobný pomníček, bude umístěna informační cedule se základními daty o jejím osudu, historickými fotografiemi apod. Případné archeologické nálezy budou předány Městskému muzeu Holešov, které je vystaví v Obřadní síni židovského hřbitova v Holešově (využívané jako pamětní síň obětem holocaustu) společně s modelem synagogy a několika informačními tabulemi.
Průzkum bude proveden především formou neinvazivní – prostřednictvím georadaru. Zjištěný průběh základů (negativů) bude ověřen nezbytně nutným počtem mikrosond.

Stará Šachova synagoga stojí dodnes
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL