Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Masopustní veselí, šibření a plesání je v Sokole v plném proudu, na své si přijdou maškary mimo jiné i v Kroměříži

11.02.2016
Masopustní veselí, šibření a plesání je v Sokole v plném proudu, na své si přijdou maškary mimo jiné i v Kroměříži

Autor: sokol.eu

Popisek: Šibřinky jako maškarní bály mají vždy vyhlášené téma, podle nějž jsou i voleny masky

Plesová sezóna je v plném proudu i v Sokole – v řadě tělocvičných jednot po celé republice se od ledna do konce března konají plesy, bály, karnevaly a především šibřinky, které jsou pro Sokol typické – sokolské šibřinky letos slaví již 151. výročí od svého vzniku.

Šibřinky jako maškarní bály mají vždy vyhlášené téma, podle nějž jsou i voleny masky. Letos mezi těmito tématy lze nalézt například „na filmovém plátně“, „olympijské hry 2016“, „středověk“, „v duchu párty“, „bubáci a hastrmani“ atd. V některých jednotách pořádají šibřinky či karneval nejen pro dospělé, ale také pro děti. Tak tomu bude například v sobotu 13. února v České Třebové či v Českých Budějovicích, dětské i 'dospělácké' šibřinky tradičně pořádá Sokol Pražský. 

O nejbližším víkendu, 12. až 14. února, pořádají tělocvičné jednoty Sokol šibřinky či jiné taneční a masopustní zábavy na těchto místech: České Budějovice, Lázně Toušeň, Plzeň-Skvrňany, Brtnice, Zvole u Zábřehu, Česká Třebová, Brno-Komín, Křemže, Čelechovice na Hané, Miličín, Mochov, Silvky, Kroměříž, Dodleby nad Orlicí. Bohatá nabídka je i o následujícím víkendu. Aktuální seznam s termíny sokolských plesů, bálů, šibřinek, karnevalů a dalších masopustních akcí naleznete na webu České obce sokolské.

Tradiční šibřinky v Kroměříži

Tradiční šibřinky v Kroměříži

Pro ty, kteří nevědí, nebo jen tuší, co šibřinky jsou a jak se toto slovo vůbec do českého slovníku dostalo, jen malá exkurze do historie: Podle strohé slovníkové definice jsou šibřinky sokolské maškarní plesy, pořádané v určitém rázu podle předem vyhlášeného tématu. Ale slovo šibřinky či šibření se tak vžilo, že ho pro své maškarní bály používá nejen Sokol, ale i další organizace.

Myšlenku na uspořádání velkého maškarního plesu pojal Jindřich Fügner, starost Sokola Pražského a spolu s Miroslavem Tyršem zakladatel Sokola, po obrovském úspěchu předchozích společenských akcí – tanečních zábav, plesu a různých společenských setkání. Podle Památníku Sokola Pražského z roku 1883 bylo Fügnerovým přáním, aby „členové Sokola i mimo cvičiště se scházeli, blíže se poznali a takto přátelským svazkem k sobě přilnuli“. A jelikož chtěl, aby Sokol vystoupil s něčím novým a původním, zvolil pro ples, na radu Miroslava Tyrše, za název polozapomenuté slovo šibřinky. To Tyrš údajně našel v Jungmannově slovníku s významem „frašky, šašky, žerty“.

Dětské šibřinky v Kvasicích

Dětské šibřinky v Kvasicích

Slovo šibřiti – žertovat, veselit se – patrně pochází z německého schabernack s významem žert, posměšný kousek. Slovo podobné šibřinkám použil již J. A. Komenský ve svém Labyrintu světa. Ale tam mělo význam jako podvod, šizení, což Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner nevěděli. Některé historické prameny uvádějí, že rakousko-uherské úřady nepovolily Sokolu Pražskému konání sokolského plesu, a tak se novým názvem vlastně úřední zákaz obešel, když se pro plesání a veselení ke konci masopustu použilo označení šibřinky, slovo, jehož obsah úřady v podstatě neznaly. Ať už to bylo jakkoliv, sokolské šibřinky slavily úspěch – již od prvních v Sokole Pražském se těšily značnému zájmu a pro  české vlastence se tyto rozverné maškarní plesy staly velkou společenskou událostí.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace