Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policista stál před soudem kvůli ženě, která po bodnutí vykrvácela

22.04.2013
Policista stál před soudem kvůli ženě, která po bodnutí vykrvácela

Autor: Ivana Fojtů

Popisek: Andrej Holub, devětatřicetiletý policista z Kroměříže, před soudem

KRIMI Andrej Holub, devětatřicetiletý policista z Kroměříže nese podle žalobkyně Ivety Eichlerové část odpovědnosti za smrt ženy ze Vsetína. Měl podcenit závažnost jejího volání na linku 158. Za dva přečiny teď Holubovi hrozí až dva roky vězení. Ani druhé hlavní líčení u zlínského okresního soudu ale verdikt nepřineslo.

Devětačtyřicetiletá žena vykrvácela v březnu 2011 potom, co ji její druh bodnul nožem do stehna. Chvíli předtím mluvila právě s Holubem, který slíbil poslat na místo hlídku. Ta ovšem dorazila až po padesáti minutách.

„Cítím se nevinen. Udělal jsem všechno, co mi předepisuje pracovní řád," řekl před okresním soudem Andrej Holub. Žena jej prý nežádala o pomoc pro sebe. Mluvila o tom, že její přítel má záchvat. „Záchranku mu prý už zavolala. Byla opilá a zmatená," popsal Holub. Že ji partner ohrožoval nožem, zmínila až nakonec. „Poslal jsem hned zprávu v systému kolegovi a upozornil jsem ho i ústně," řekl Holub. Ten večer se zabýval především podezřením, že někdo otrávil vodárnu v Tučapech antraxem.

Policisté obviňují špatný systém

Při hlavním líčení vypovídali Holubovi bývalí kolegové. Podle všech byl systém, v němž tehdy krajské operační středisko pracovalo, špatný. Místo aby policistům náročnou práci zjednodušil, ještě víc ji komplikoval. „Paskvil je slabé slovo," vyjádřil se na adresu integrovaného operačního střediska Jan Gabrhelík, který právě kvůli pracovním podmínkám od policie odešel. „Lidé museli pracovat na 150 procent, aby kompenzovali to, co nefungovalo." Problematické nebylo jen to, že policistů na tísňové lince bylo málo, seděli v jedné místnosti, kde se vzájemně rušili a sluchátka jim zaměstnavatel nepořídil. Tísňová volání nesměrovala přímo tam, kam patřila, takže běžně hovory z jednoho okresu vyřizoval jako první policista, který měl na  starosti jiný okres. Když pak přeposlal informaci kolegovi, začal systém hlasitě signalizovat na všech monitorech a hluk v kanceláři, kam volali lidé ve stresu a v ohrožení, se ještě zesílil. Komu je signál určen, přitom nebylo jasné. Někdy se stalo, že při signálu se operační systém vypnul a policisté ztratili právě nabrané informace," doplnil výčet Radim Kubíček, který byl tehdy velitelem směny. Na problémy prý mnohokrát upozorňovali. Zlepšení ale přišlo až po neštěstí ve Vsetíně.

Při druhém líčení soud vyslechl další svědky z řad policistů. Vypovídal i jeden z Holubových bývalých nadřízených Martin Kubiš. Ten se snažil Holuba hájit tím, že ten den pracoval v mimořádně vypjaté atmosféře. Musel totiž řešit podezření z toho, že vodárnu v Tučapech někdo nakazil antraxem. Další nepříjemnou okolností bylo podle Kubiše to, že integrované operační středisko se pár dní před nešťastnou událostí přestěhovalo. „Způsob fungování v nových prostorách si ještě úplně nesednul,“ popsal svědek.

Soudkyně Jitka Macháňová chce při dalším líčení slyšet ještě odborný posudek znalců z oblasti zdravotnictví a psychiatrie a chce znát také nezávislé zhodnocení toho, jak fungoval systém práce a komunikace zaměstnanců integrovaného operačního střediska. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové budou mít právě tyto informace zásadní vliv na posouzení viny i případného trestu.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace