Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policista stál před soudem kvůli ženě, která po bodnutí vykrvácela

22.04.2013
Policista stál před soudem kvůli ženě, která po bodnutí vykrvácela

Foto: Ivana Fojtů

Popisek: Andrej Holub, devětatřicetiletý policista z Kroměříže, před soudem

KRIMI Andrej Holub, devětatřicetiletý policista z Kroměříže nese podle žalobkyně Ivety Eichlerové část odpovědnosti za smrt ženy ze Vsetína. Měl podcenit závažnost jejího volání na linku 158. Za dva přečiny teď Holubovi hrozí až dva roky vězení. Ani druhé hlavní líčení u zlínského okresního soudu ale verdikt nepřineslo.

Devětačtyřicetiletá žena vykrvácela v březnu 2011 potom, co ji její druh bodnul nožem do stehna. Chvíli předtím mluvila právě s Holubem, který slíbil poslat na místo hlídku. Ta ovšem dorazila až po padesáti minutách.

„Cítím se nevinen. Udělal jsem všechno, co mi předepisuje pracovní řád," řekl před okresním soudem Andrej Holub. Žena jej prý nežádala o pomoc pro sebe. Mluvila o tom, že její přítel má záchvat. „Záchranku mu prý už zavolala. Byla opilá a zmatená," popsal Holub. Že ji partner ohrožoval nožem, zmínila až nakonec. „Poslal jsem hned zprávu v systému kolegovi a upozornil jsem ho i ústně," řekl Holub. Ten večer se zabýval především podezřením, že někdo otrávil vodárnu v Tučapech antraxem.

Policisté obviňují špatný systém

Při hlavním líčení vypovídali Holubovi bývalí kolegové. Podle všech byl systém, v němž tehdy krajské operační středisko pracovalo, špatný. Místo aby policistům náročnou práci zjednodušil, ještě víc ji komplikoval. „Paskvil je slabé slovo," vyjádřil se na adresu integrovaného operačního střediska Jan Gabrhelík, který právě kvůli pracovním podmínkám od policie odešel. „Lidé museli pracovat na 150 procent, aby kompenzovali to, co nefungovalo." Problematické nebylo jen to, že policistů na tísňové lince bylo málo, seděli v jedné místnosti, kde se vzájemně rušili a sluchátka jim zaměstnavatel nepořídil. Tísňová volání nesměrovala přímo tam, kam patřila, takže běžně hovory z jednoho okresu vyřizoval jako první policista, který měl na  starosti jiný okres. Když pak přeposlal informaci kolegovi, začal systém hlasitě signalizovat na všech monitorech a hluk v kanceláři, kam volali lidé ve stresu a v ohrožení, se ještě zesílil. Komu je signál určen, přitom nebylo jasné. Někdy se stalo, že při signálu se operační systém vypnul a policisté ztratili právě nabrané informace," doplnil výčet Radim Kubíček, který byl tehdy velitelem směny. Na problémy prý mnohokrát upozorňovali. Zlepšení ale přišlo až po neštěstí ve Vsetíně.

Při druhém líčení soud vyslechl další svědky z řad policistů. Vypovídal i jeden z Holubových bývalých nadřízených Martin Kubiš. Ten se snažil Holuba hájit tím, že ten den pracoval v mimořádně vypjaté atmosféře. Musel totiž řešit podezření z toho, že vodárnu v Tučapech někdo nakazil antraxem. Další nepříjemnou okolností bylo podle Kubiše to, že integrované operační středisko se pár dní před nešťastnou událostí přestěhovalo. „Způsob fungování v nových prostorách si ještě úplně nesednul,“ popsal svědek.

Soudkyně Jitka Macháňová chce při dalším líčení slyšet ještě odborný posudek znalců z oblasti zdravotnictví a psychiatrie a chce znát také nezávislé zhodnocení toho, jak fungoval systém práce a komunikace zaměstnanců integrovaného operačního střediska. Podle státní zástupkyně Ivety Eichlerové budou mít právě tyto informace zásadní vliv na posouzení viny i případného trestu.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová