Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jakýpak mesiáš? Drží se dvou židlí zuby nehty. Zlínský senátor, ’slušovický zázrak’ z JZD a poradce prezidenta, má problém dodržet předvolební slib?

31.05.2015
Jakýpak mesiáš? Drží se dvou židlí zuby nehty. Zlínský senátor, ’slušovický zázrak’ z JZD a poradce prezidenta, má problém dodržet předvolební slib?

Foto: archiv FČ

Popisek: František Čuba

Na bývalého komunistu Františka Čubu to nyní vytahují Starostové a nezávislí (STAN). Politik totiž před senátními volbami slíbil, že pokud uspěje a stane se senátorem, opustí funkci radního Zlínského kraje.

Devětasedmdesátiletý František Čuba je český agronom, známý jako bývalý předseda JZD Slušovice. Od roku 2012 působí jako zastupitel a člen Rady Zlínského kraje, od roku 2013 je poradcem prezidenta republiky pro oblast zemědělství a hospodářství. V říjnu 2014 byl jakožto člen SPO zvolen senátorem za obvod č. 78 - Zlín.

Lež jako politická kultura? Ostatní jako rukojmí

Postarší zastupitel před senátními volbami slíbil, že pokud se stane senátorem, opustí funkci radního Zlínského kraje. „Teď ale přiznává, že to neudělá. Starostové a nezávislí ve Zlínském kraji odmítají lhaní a lži jako politickou kulturu," říká k tomu Zdeněk Hověžák, tajemník Zlínského kraje a starosta Vlachovic-Vrbětic.

Neplnění slibu podle Starostů poškozuje a činí nedůvěryhodnou celou krajskou politickou scénu. To, že se pan radní a senátor neumí postavit za své slovo, je výrazem jeho postojů a osobního charakteru. Bere si však za rukojmí i vedení celého kraje," vysvětluje tento postoj Zdeněk Hověžák.

Zemědělec má argumenty. Dělá ze sebe mesiáše?

Čuba to dnes vidí jinak. Tvrzení, že právě on zachraňuje současnou krajskou koalici, a to i za cenu neplnění slova daného voličům, by proto měla vysvětlit celá koalice. Zástupci stran ČSSD, KSČM a SPO by měli jasně říci, že s neplněním slibů souhlasí," interpretuje Čubův potoj a zároveň veřejně apeluje na ostatní zástupce krajského establishmentu Zdeněk Hověžák.

K politické kultuře naší země patří podle STAN také názor menšiny nebo opozice. „Proto my Starostové a nezávislí voláme: ’Nabízejí jinou politickou kulturu!’. Chceme poctivé plnění slibů, chceme, ať je slyšet i druhá strana a vede se dialog, a odmítáme politické mesiášství." 

Čubovo jméno není neznámé i mimo region. Psalo se o něm mimo jiné v roce 1990, kdy se měl s dalšími spolupracovníky údajně dopustit protiprávního jednání tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili ve vnitropodnikové bance družstva vznik soukromých kont i pro klienty, kteří nebyli členy družstva. V roce 1998 mu za to byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Čuba se odvolal a v roce 2000 byl obžaloby zproštěn.

Z funkce předsedy agrokombinátu odstoupil den po projevu prezidenta Václava Havla k výročí okupace v roce 1968, proneseném na Václavském náměstí v Praze 21. srpna 1990, kde Havel mimo jiné řekl: „Za vším se skrývají chapadla neviditelných mafií, které se snaží kšeftovat s majetkem, který jim nepatří, ustavují podezřelé akciové společnosti a hledají cesty, jak bezpečně ulít nelegálně získaný kapitál. Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím.“

V 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film "František Čuba: Slušovický zázrak".

Podle Wikipedie mimoto v roce 2004 vyhlásil soud konkurs na Čubovu společnost Agro Avan, jednu z nástupnických firem, podnikajících s majetkem původního družstva. Agro Avan se dostala do úpadku kvůli dluhům ve výši desítek milionů korun za nedodržení podmínek pro vývoz potravinářské pšenice a másla. Čuba podal trestní oznámení pro podvod, směřované na neznámého pachatele uvnitř Státního fondu tržní regulace v zemědělství, které ale policie odložila. Čuba pak neuspěl ani s žalobou proti postupu policie a státního zastupitelství k Ústavnímu soudu.

Člověk, který se za KSČ nestydí

Čubova politická kariéra začala v roce 1956, kdy se stal členem KSČ, už v době studia na vysoké škole. Postupně pracoval ve výboru ZO KSČ ve Slušovicích, dále v plénu a předsednictvu OV KSČ Gottwaldov. V roce 1989 byl jmenován členem zemědělské komise ÚV KSČ. Vždy zdůrazňoval, že je podnikatel a že podnikat se dá za jakéhokoliv režimu. Socialistického i kapitalistického. Jeho spory s režimem KSČ a tehdejším prezidentem Gustávem Husákem popisuje právě dokumentární film "František Čuba: Slušovický zázrak". V roce 2010 prohlásil, že se za své členství v KSČ nestydí.

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2014 kandidoval za Stranu Práv Občanů v obvodu č. 78 - Zlín. Se ziskem 23,89 procenta hlasů těsně vyhrál první kolo, a postoupil tak do kola druhého. O týden později jej vyhrál se ziskem 54,01 procenta, a porazil tak dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou, která získala 45,98 procenta hlasů. V průběhu předvolební kampaně slíbil, že se v případě svého vítězství vzdá funkce radního Zlínského kraje. V květnu 2015 však oznámil, že tento slib dodržet nehodlá. Důvodem je podle něj zájem o udržení koalice ve vedení kraje a zachování pevných vazeb mezi koaličními stranami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš