Jakýpak mesiáš? Drží se dvou židlí zuby nehty. Zlínský senátor, ’slušovický zázrak’ z JZD a poradce prezidenta, má problém dodržet předvolební slib?
31.05.2015
Foto: archiv FČ
Popisek: František Čuba
Na bývalého komunistu Františka Čubu to nyní vytahují Starostové a nezávislí (STAN). Politik totiž před senátními volbami slíbil, že pokud uspěje a stane se senátorem, opustí funkci radního Zlínského kraje.
Devětasedmdesátiletý František Čuba je český agronom, známý jako bývalý předseda JZD Slušovice. Od roku 2012 působí jako zastupitel a člen Rady Zlínského kraje, od roku 2013 je poradcem prezidenta republiky pro oblast zemědělství a hospodářství. V říjnu 2014 byl jakožto člen SPO zvolen senátorem za obvod č. 78 - Zlín.
Lež jako politická kultura? Ostatní jako rukojmí
Postarší zastupitel před senátními volbami slíbil, že pokud se stane senátorem, opustí funkci radního Zlínského kraje. „Teď ale přiznává, že to neudělá. Starostové a nezávislí ve Zlínském kraji odmítají lhaní a lži jako politickou kulturu," říká k tomu Zdeněk Hověžák, tajemník Zlínského kraje a starosta Vlachovic-Vrbětic.
Neplnění slibu podle Starostů poškozuje a činí nedůvěryhodnou celou krajskou politickou scénu. „To, že se pan radní a senátor neumí postavit za své slovo, je výrazem jeho postojů a osobního charakteru. Bere si však za rukojmí i vedení celého kraje," vysvětluje tento postoj Zdeněk Hověžák.
Zemědělec má argumenty. Dělá ze sebe mesiáše?
Čuba to dnes vidí jinak. „Tvrzení, že právě on zachraňuje současnou krajskou koalici, a to i za cenu neplnění slova daného voličům, by proto měla vysvětlit celá koalice. Zástupci stran ČSSD, KSČM a SPO by měli jasně říci, že s neplněním slibů souhlasí," interpretuje Čubův potoj a zároveň veřejně apeluje na ostatní zástupce krajského establishmentu Zdeněk Hověžák.
K politické kultuře naší země patří podle STAN také názor menšiny nebo opozice. „Proto my Starostové a nezávislí voláme: ’Nabízejí jinou politickou kulturu!’. Chceme poctivé plnění slibů, chceme, ať je slyšet i druhá strana a vede se dialog, a odmítáme politické mesiášství."
Čubovo jméno není neznámé i mimo region. Psalo se o něm mimo jiné v roce 1990, kdy se měl s dalšími spolupracovníky údajně dopustit protiprávního jednání tím, že bez souhlasu Státní banky československé umožnili ve vnitropodnikové bance družstva vznik soukromých kont i pro klienty, kteří nebyli členy družstva. V roce 1998 mu za to byl uložen trest odnětí svobody na jeden rok s tříletou podmínkou, Čuba se odvolal a v roce 2000 byl obžaloby zproštěn.
Z funkce předsedy agrokombinátu odstoupil den po projevu prezidenta Václava Havla k výročí okupace v roce 1968, proneseném na Václavském náměstí v Praze 21. srpna 1990, kde Havel mimo jiné řekl: „Za vším se skrývají chapadla neviditelných mafií, které se snaží kšeftovat s majetkem, který jim nepatří, ustavují podezřelé akciové společnosti a hledají cesty, jak bezpečně ulít nelegálně získaný kapitál. Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají celým naším potravinářstvím.“
V 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film "František Čuba: Slušovický zázrak".
Podle Wikipedie mimoto v roce 2004 vyhlásil soud konkurs na Čubovu společnost Agro Avan, jednu z nástupnických firem, podnikajících s majetkem původního družstva. Agro Avan se dostala do úpadku kvůli dluhům ve výši desítek milionů korun za nedodržení podmínek pro vývoz potravinářské pšenice a másla. Čuba podal trestní oznámení pro podvod, směřované na neznámého pachatele uvnitř Státního fondu tržní regulace v zemědělství, které ale policie odložila. Čuba pak neuspěl ani s žalobou proti postupu policie a státního zastupitelství k Ústavnímu soudu.
Člověk, který se za KSČ nestydí
Čubova politická kariéra začala v roce 1956, kdy se stal členem KSČ, už v době studia na vysoké škole. Postupně pracoval ve výboru ZO KSČ ve Slušovicích, dále v plénu a předsednictvu OV KSČ Gottwaldov. V roce 1989 byl jmenován členem zemědělské komise ÚV KSČ. Vždy zdůrazňoval, že je podnikatel a že podnikat se dá za jakéhokoliv režimu. Socialistického i kapitalistického. Jeho spory s režimem KSČ a tehdejším prezidentem Gustávem Husákem popisuje právě dokumentární film "František Čuba: Slušovický zázrak". V roce 2010 prohlásil, že se za své členství v KSČ nestydí.
Ve volbách do Senátu PČR v roce 2014 kandidoval za Stranu Práv Občanů v obvodu č. 78 - Zlín. Se ziskem 23,89 procenta hlasů těsně vyhrál první kolo, a postoupil tak do kola druhého. O týden později jej vyhrál se ziskem 54,01 procenta, a porazil tak dlouholetou senátorku ČSSD Alenu Gajdůškovou, která získala 45,98 procenta hlasů. V průběhu předvolební kampaně slíbil, že se v případě svého vítězství vzdá funkce radního Zlínského kraje. V květnu 2015 však oznámil, že tento slib dodržet nehodlá. Důvodem je podle něj zájem o udržení koalice ve vedení kraje a zachování pevných vazeb mezi koaličními stranami.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš