Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sdružení obrany spotřebitelů radí, jak se bránit praktikám energetických společností. Jejich zástupci na Moravě zastrašují kvůli žárovkám. Jak se cena změní z koruny na dva tisíce?

05.05.2015
Sdružení obrany spotřebitelů radí, jak se bránit praktikám energetických společností. Jejich zástupci na Moravě zastrašují kvůli žárovkám. Jak se cena změní z koruny na dva tisíce?

Foto: Archiv KL

Popisek: Nepodepisujte smlouvy bezhlavě. Ilustrační foto

Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska v poslední době řeší stále více případů, kdy energetické společnosti používají nekalé praktiky k nalákání zákazníků. Proti jednomu, který se rozmohl mimo jiné ve Zlínském kraji, se ale dá ubránit.

Takhle se dostávají ke svým obětem

Největší problémy jsou se společnostmi, které jako způsob uzavírání smluv o dodávkách energií využívají podomní prodej. Nejohroženější skupinou, která je příliš důvěřivá, jsou senioři. „Řada těchto společností využívá nekalých obchodních praktik. Jejich obchodní zástupci se vydávají za pracovníky jiných společností či zaměstnance státních úřadů, než ve skutečnosti jsou. Klamou zákazníky o povaze smlouvy, která jim je předkládána, či si vymýšlejí různé další záminky tak, aby se dostali k údajům svých potenciálních obětí, které poté zneužijí k podvodnému uzavření smlouvy,“ popisuje Marcela  Reichelová, předsedkyně sdružení.

Konkrétní příklad s žárovkami

Často také obcházejí zákaz podomního prodeje, který přijala již řada měst a obcí v České republice. „V Moravskoslezském a Zlínském kraji aktuálně zaznamenáváme zvýšený počet dotazů, týkající se praktik společnosti Comfort Energy,“ uvádí Reichelová.

Kromě smlouvy o dodávkách energií tato společnost uzavírá s lidmi také kupní smlouvy na 5 kusů Led žárovek za zvýhodněnou cenu 1 koruna. Na tom by nebylo nic divného ani nekalého. Dalo by se to považovat za klasickou marketingovou metodu. „Lidé slyší na různé dárečky a často to bývá silný motiv pro uzavření smlouvy. Problémem je, že zákazník tímto uzavírá dvě na sobě závislé smlouvy. I přesto, že ve smlouvě o dodávkách energií se mluví o opaku,“ naznačuje Reichelová princip toho, v čem tkví následné potíže.

Z jedné koruny dva tisíce

Když totiž zákazník využije svého práva, které mu dává energetický zákon, tedy odstoupí od smlouvy o dodávkách energií ve lhůtě až 5 dnů do zahájení dodávek, dojde po lhůtě určené k odstoupení od kupní smlouvy na žárovky (30 dnů) ke změně ceny žárovek na 2000 korun. 

Podstatné je, že spotřebiteli není dáno právo odstoupit od kupní smlouvy na žárovky ve stejných lhůtách, jako mu to umožňuje Energetický zákon u smlouvy o dodávkách energií. Tuto zvýšenou „kupní cenu“ pak společnost po lidech vymáhá prostřednictvím výzev k zaplacení, posílá složenky a lidi zastrašuje dalšími sankcemi, které jsou sjednané pro případ, že zákazník 2000,- Kč neuhradí.

Informace, která vám ušetří peníze

Účel takto sjednaných smluv je dle názoru sdružení spotřebitelů evidentní. V prvé řadě odradit zákazníka od využití práva na odstoupení od smlouvy, za druhé sankcionovat ty, kteří toto právo využijí.

Problém vidí sdružení v tom, že Energetický zákon stanoví, že spotřebitel může odstoupit od smlouvy uzavřené při podomním prodeji ve lhůtě stanovené tímto zákonem bez jakékoliv sankce.

Požadavek na zaplacení částky 2000,- Kč za žárovky, bez současné možnosti žárovky ve stejné lhůtě vrátit, je však podle názoru sdružení možno považovat za sankci za toto odstoupení, a je tudíž v přímém rozporu se zákonem č. 458/2000 Sb. Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, konkrétně ustanovení §11a odst. 2, jehož účelem je ochrana spotřebitele jako slabší strany smlouvy při podomním prodeji.

Na stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz spotřebitel nalezne nezávislé srovnávací kalkulačky, díky kterým si může udělat obrázek o nabídkách společností aktuálně působících na našem trhu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš