Sdružení obrany spotřebitelů radí, jak se bránit praktikám energetických společností. Jejich zástupci na Moravě zastrašují kvůli žárovkám. Jak se cena změní z koruny na dva tisíce?
05.05.2015
Foto: Archiv KL
Popisek: Nepodepisujte smlouvy bezhlavě. Ilustrační foto
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska v poslední době řeší stále více případů, kdy energetické společnosti používají nekalé praktiky k nalákání zákazníků. Proti jednomu, který se rozmohl mimo jiné ve Zlínském kraji, se ale dá ubránit.
Takhle se dostávají ke svým obětem
Největší problémy jsou se společnostmi, které jako způsob uzavírání smluv o dodávkách energií využívají podomní prodej. Nejohroženější skupinou, která je příliš důvěřivá, jsou senioři. „Řada těchto společností využívá nekalých obchodních praktik. Jejich obchodní zástupci se vydávají za pracovníky jiných společností či zaměstnance státních úřadů, než ve skutečnosti jsou. Klamou zákazníky o povaze smlouvy, která jim je předkládána, či si vymýšlejí různé další záminky tak, aby se dostali k údajům svých potenciálních obětí, které poté zneužijí k podvodnému uzavření smlouvy,“ popisuje Marcela Reichelová, předsedkyně sdružení.
Konkrétní příklad s žárovkami
Často také obcházejí zákaz podomního prodeje, který přijala již řada měst a obcí v České republice. „V Moravskoslezském a Zlínském kraji aktuálně zaznamenáváme zvýšený počet dotazů, týkající se praktik společnosti Comfort Energy,“ uvádí Reichelová.
Kromě smlouvy o dodávkách energií tato společnost uzavírá s lidmi také kupní smlouvy na 5 kusů Led žárovek za zvýhodněnou cenu 1 koruna. Na tom by nebylo nic divného ani nekalého. Dalo by se to považovat za klasickou marketingovou metodu. „Lidé slyší na různé dárečky a často to bývá silný motiv pro uzavření smlouvy. Problémem je, že zákazník tímto uzavírá dvě na sobě závislé smlouvy. I přesto, že ve smlouvě o dodávkách energií se mluví o opaku,“ naznačuje Reichelová princip toho, v čem tkví následné potíže.
Z jedné koruny dva tisíce
Když totiž zákazník využije svého práva, které mu dává energetický zákon, tedy odstoupí od smlouvy o dodávkách energií ve lhůtě až 5 dnů do zahájení dodávek, dojde po lhůtě určené k odstoupení od kupní smlouvy na žárovky (30 dnů) ke změně ceny žárovek na 2000 korun.
Podstatné je, že spotřebiteli není dáno právo odstoupit od kupní smlouvy na žárovky ve stejných lhůtách, jako mu to umožňuje Energetický zákon u smlouvy o dodávkách energií. Tuto zvýšenou „kupní cenu“ pak společnost po lidech vymáhá prostřednictvím výzev k zaplacení, posílá složenky a lidi zastrašuje dalšími sankcemi, které jsou sjednané pro případ, že zákazník 2000,- Kč neuhradí.
Informace, která vám ušetří peníze
Účel takto sjednaných smluv je dle názoru sdružení spotřebitelů evidentní. V prvé řadě odradit zákazníka od využití práva na odstoupení od smlouvy, za druhé sankcionovat ty, kteří toto právo využijí.
Problém vidí sdružení v tom, že Energetický zákon stanoví, že spotřebitel může odstoupit od smlouvy uzavřené při podomním prodeji ve lhůtě stanovené tímto zákonem bez jakékoliv sankce.
Požadavek na zaplacení částky 2000,- Kč za žárovky, bez současné možnosti žárovky ve stejné lhůtě vrátit, je však podle názoru sdružení možno považovat za sankci za toto odstoupení, a je tudíž v přímém rozporu se zákonem č. 458/2000 Sb. Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů, konkrétně ustanovení §11a odst. 2, jehož účelem je ochrana spotřebitele jako slabší strany smlouvy při podomním prodeji.
Na stránkách Energetického regulačního úřadu www.eru.cz spotřebitel nalezne nezávislé srovnávací kalkulačky, díky kterým si může udělat obrázek o nabídkách společností aktuálně působících na našem trhu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš