Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hned tři mosty ve Zlínském kraji jsou v zorném úhlu silničářů. Zjišťovali jsme, jak to vypadá s jejich rekonstrukcí či výstavbou nových. Aktualit je habaděj

29.04.2015
Hned tři mosty ve Zlínském kraji jsou v zorném úhlu silničářů. Zjišťovali jsme, jak to vypadá s jejich rekonstrukcí či výstavbou nových. Aktualit je habaděj

Autor: rszk.cz

Popisek: Práce na silnici, ilustrační foto

V kritickém stavu je most přes přítok Rychlovského potoka před městem Bystřice pod Hostýnem, těžká nákladní vozidla přes něj vůbec nemohou jet. Přestavbu potřebují další dva mosty. Všechny tři jsou aktuálně v plánu prací. Pozor proto na blížící se uzavírky.

Za prvé: U Bystřice pod Hostýnem bude úplně nový most

Silničáři odstraní původní a již nevyhovující most na silnici II/437 z Bystřice pod Hostýnem do Lipníku nad Bečvou a na jeho místě postaví nový mostní objekt v hodnotě necelých čtyř milionů korun. Stavební práce zde budou zahájeny na začátku května 2015.

Stávající most ev. č. 437-021 je kamenný, klenbový o jednom poli. Most převádí silnici II/437 přes vodní tok – pravostranný přítok Rychlovského potoka před městem Bystřice pod Hostýnem. Podle hlavní prohlídky mostu z roku 2013 je stavební stav nosné konstrukce a spodní stavby velmi špatný. Most je hodnocen stupněm 6. Vlivem daného stavebního stavu došlo na základě závěrů hlavní prohlídky mostu k zúžení vozovky na jeden jízdní pruh s průjezdem středem silnice. Stavební stav stávajícího mostu je nevyhovující z hlediska únosnosti a bezpečnosti silničního provozu. Zatížitelnost tohoto mostu činí 13 tun a je menší než normové zatížení. Neumožňuje průjezd těžkých nákladních vozidel.

Nový most bude trubní s přesypávkou, plošně založen na štěrkopískovém loži. Hlavní nosnou konstrukci bude tvořit ocelová flexibilní konstrukce tvaru uzavřené kruhové klenby typu Tubosider. Konstrukce mostu bude mít na vtoku a výtoku monolitická čela ze železobetonu, která budou kopírovat vnitřní otvor. Mostní svršek bude tvořit přesypávka mostu, silniční těleso, vozovka včetně zpevněné a nezpevněné krajnice. Na začátku i na konci úpravy bude nový úsek komunikace šířkově i výškově napojen na stávající vozovku. Celková délka stavební úpravy silnice je 57,85 metru. 

Počítejte s úplnou uzavírkou

Smluvní cena za tuto zakázku činí 3,979 milionu korun. Stavba má přislíbeno spolufinancování z prostředků Evropské unie v rámci Regionálního operačního programu Střední Morava. Podle uzavřené smlouvy o dílo budou stavební práce probíhat v termínu od 4. května do 31. července 2015.

Stavební práce na mostě budou probíhat za úplné uzavírky předmětné silnice. Objízdná trasa v délce 9,8 km povede přes obce Žákovice, Vítonice a Mrlínek do Bystřice pod Hostýnem. Dokončovací stavební práce budou probíhat za částečné uzavírky silnice, provoz bude veden jednopruhově po novém mostě a usměrněn dopravním značením.

Za druhé přestavba dalšího mostu: Boršice u Blatnice

Z dalšího mostu, který je nyní ve velmi špatném technickém stavu (stupeň hodnocení 6), se letos stane kvalitní most ve stavu bezvadný (hodnocení 1). Jde o most ev. č. 4956-2 v blízkosti Boršic u Blatnice na Uherskohradišťsku. Rekonstrukce přijde na 4,3 milionu korun.

Stávající opěry a založení zůstane zachováno. Skrze opěry se zřídí mikropiloty, jejichž hlavy se zabetonují do nových úložných prahů. Stávající nábřežní zídky budou opraveny, částečně přezděny, přespárovány a budou na nich provedeny nové římsy. Délka stavební úpravy komunikace včetně mostu bude 50 metrů.

Smluvní cena za tuto zakázku činí 4,344 milionu korun. Stavba má přislíbeno spolufinancování z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Podle uzavřené smlouvy o dílo budou stavební práce probíhat v termínu od 4. května do 31. srpna 2015.

Rovněž úplná uzavírka

Stavební práce na mostě budou prováděny za úplné uzavírky, úsek Hluk – Boršice u Blatnice bude v délce cca 6,8 kilometru neprůjezdný. Doprava bude po dobu výstavby převedena na objízdnou trasu v Hluku po silnici II/495 směr Dolní Němčí, dále II/498 směr Slavkov a I/54 směr Boršice u Blatnice o celkové délce přibližně 12 kilometrů, a to včetně vozidel integrovaného záchranného systému. Pro pěší zřídí zhotovitel na návodní straně mostu provizorní lávku.

Boršice – zákres stavby v mapě

Zákres stavby v mapě

Do třetice: Na spadnutí je rekonstrukce mostu v Záříčí

Z důvodu nutnosti zajištění dopravní obslužnosti území (autobusy) bylo nad stávající nosnou konstrukcí do doby přestavby tohoto mostu umístěno mostní provizorium. Předmětem rekonstrukce bude  kompletní přestavba stávajícího mostu za obcí Záříčí směrem k obci Troubky. Spodní stavba a nosná konstrukce včetně říms bude provedena ze železobetonu, opěry budou založeny na plošných základech a mikropilotách. Nosná železobetonová deska bude kloubově uložená na podpěrách. Povrchová voda bude z mostu odváděna příčným sklonem a podélným spádem vozovky do nových žlabů, které budou zaústěny do toku. Dno toku bude upraveno dlažbou z kamene. V rámci rekonstrukce mostu bude provedena oprava a rozšíření komunikace před a za mostem v délce 56 metrů a o celkové ploše 285 m2.

Smluvní cena za tuto zakázku činí 4,349 milionu korun. Stavba má přislíbeno spolufinancování z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Podle uzavřené smlouvy o dílo budou stavební práce probíhat v termínu od 4. května do 31. srpna 2015.

Uzavírka ano, ale zřídí se provizorní most

Stavební práce budou prováděny za úplné uzavírky předmětného úseku silnice. Na povodní straně však bude zřízen provizorní most pro převedení silničního provozu.

Záříčí – zákres stavby v mapě

Zákres stavby v mapě

 Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace