Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Topkař je naštvaný, že se nebude moci pít alkohol po celém městě. Zdvihá vlajku za lepší podmínky pro občasný lok. Věc se řeší kvůli bezdomovcům, ti jsou tvrdým oříškem i pro policisty

17.04.2015
Topkař je naštvaný, že se nebude moci pít alkohol po celém městě. Zdvihá vlajku za lepší podmínky pro občasný lok. Věc se řeší kvůli bezdomovcům, ti jsou tvrdým oříškem i pro policisty

Autor: Hans Štembera

Popisek: Bezdomovec, ilustrační foto

Ve Valašském Meziříčí se aktuálně vedou debaty o zákazu pití alkoholických nápojů na veřejnosti. Ten se má zpřísnit - kvůli bezdomovcům, což se mnohým nelíbí.

Záležitosti se bude věnovat i městské zastupitelstvo a TOP 09 na něj přichází s jasným názorem, jak říká jeden z jejích místních členů Vlastislav Navrátil: Zákaz alkoholu ano, proč ne. Ale proč hned plošný po celém městě?

„Rozumím  tomu, že bezdomovci popíjející na veřejnosti jsou problémem. V žádném případě však nesouhlasím s plošným zákazem konzumace alkoholu na veřejnosti. Možná u nákupních center a v jejich blízkosti. Ale určitě ne v celém městě. Pro takový zákaz nebudu určitě hlasovat,“ říká předseda TOP 09 ve Zlínském kraji a zastupitel Valašského Meziříčí Vlastislav Navrátil.

Na pořádek jsou tu policisté, ne zákazy pro všechny

Plošný zákaz nevnímají tamní topkaři jako řešení. Musí podle nich dojít k jasnému definování, na kterých místech a v jakou dobu dojde k zákazu požívání alkoholických nápojů na veřejnosti. Bude to u nákupních center nebo během veřejných akcí na náměstí, kdy se v létě čepuje pivo do plastových kelímků, a poté konzumuje na veřejnosti? Bez odpovědí na tyto a další otázky nemůžeme pro návrh zvednout ruku," vysvětluje politik.

Zaznívají také argumenty, že alkohol konzumovaný na veřejnosti vede k výtržnostem. Ani s tím zastupitel nesouhlasí. „Od toho, aby bezdomovci a výtržníci nedělali na veřejnosti problémy, ať už střízliví, nebo s láhví v ruce, máme městskou a státní policii, která by si s nimi měla poradit,“ dodává Navrátil.

Výtržnosti ovšem nejsou opravdu asi nic výjimečného a nového. Dokládají to třeba i rok staré zprávy městské policie ve Valašském Meziříčí. Meziříčští strážníci v březnu řešili například podomní prodej na Sokolské ulici, opilé bezdomovce na nádraží i pokus o krádež popelnice. Zabývali se také opilým mladíkem, který řídil bez řidičského oprávnění. V dechu měl 1,88 promile alkoholu," psali strážníci například ve zprávě za měsíc březen v loňském roce.

Z policejních zápisků

Za jeden den například zapsali, že evidovali několik případů porušení zákona, které mají na svědomí bezdomovci. Pijí alkohol na veřejnosti, obtěžují cestující na nádražích a pospávají na lavičkách. „Tyto záležitosti nejčastěji řešíme vykázáním bezdomovců z místa,“ říká ředitel městské policie Ivan Kadora. 

„Bezdomovce nacházíme na různých místech, například jsme řešili silně podnapilého muže v Turistickém informačním centru. Ten si z galerie Sýpka udělal noclehárnu. V minulosti byl tento muž řešen strážníky opakovaně včetně odvozu do protialkoholní léčebny v Kroměříži.“  

Kdy zasednou zastupitelé

Páté řádné zasedání Zastupitelstva města Valašské Meziříčí se koná ve čtvrtek 23. dubna 2015. Zasedání je veřejné a začíná v 9 hodin. Zvukový záznam z jednání bude k dispozici na webových stránkách města  nebo na sociální síti Facebook.

Záměr na vydání Obecně závazné vyhlášky o zákazu požívání alkoholických nápojů na vybraných veřejných prostranstvích je bod 21.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace