Romové jsou tématem i pro Zlínský kraj. Slunečník, Větrník, Měsíčník - máme přehled projektů. Čtěte, kam půjdou veřejné peníze, které mají pomoci jejich začlenění
19.03.2015
Foto: Daniela Černá
Popisek: Romové, ilustrační foto.
Šest projektů zaměřených na integraci romské menšiny podpoří v letošním roce Zlínský kraj. Mezi jejich organizátory bude rozdělena celková částka 350 tisíc korun.
Poskytnutí šestimístné sumy již schválili krajští radní. Projekty budou podpořeny z Podprogramu na podporu integrace romské menšiny, který Zlínský kraj každoročně vyhlašuje.
Podporovány jsou nestátní neziskové organizace, fyzické a právnické osoby, ale také příspěvkové organizace kraje nebo obce, které zajišťují aktivity v oblasti romské integrace. „Těmi se rozumí zejména vzdělávací a výchovné aktivity, aktivity podporující zvýšení zaměstnatelnosti, volnočasové aktivity nebo umělecké a kulturní aktivity,“ informovala radní Zlínského kraje pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.
Peníze půjdou na romské cesty i muziku
Podprogram navazuje na předchozí podprogramy realizované v letech 2003 až 2014. Podpořených organizací a projektů je celkem šest. Zde je jejich seznam včetně subjektů, ke kterým finance poputují:
Občanské sdružení KADLUB ze Vsetína; projekt „Romské cesty – cesty bez svodidel“
Základní škola Na výsluní 2047, Uherský Brod; projekt „Slunečník, Větrník, Měsíčník“
Rodičovské sdružení Na cestě ze Vsetína; projekt „Učit se i ve volném čase“
Sdružení SOS dětských vesniček z Prahy; projekt „Podpora integrace dětí romské menšiny z Bystřice pod Hostýnem a okolí v roce 2015“
Diakonie Českobratrské církve evangelické – středisko Vsetín; projekt „Muzika nás baví!“
Charita Valašské Meziříčí; projekt „Most mezi dítětem a školou“
Romská otázka je opět na přetřesu i celostátně
Otázka začlenění romské menšiny se řeší i na vládní úrovni. Vláda zveřejnila pracovní verzi Strategie romské integrace do roku 2020 k připomínkám.
Účelem strategie je vytvořit rámec pro opatření, která povedou do roku 2020 ke zvrácení negativních trendů ve vývoji situace značné části Romů v ČR v oblastech vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení, zdravotní a sociální, nastartují a urychlí pozitivní změny, které povedou k postupnému odstranění neodůvodněných a nepřijatelných rozdílů mezi situací značné části Romů a většinové populace.
Dále mají podle vyjádření vlády zajistit účinnou ochranu Romů před diskriminací, bezpečné soužití a povzbudí rozvoj romské kultury, jazyka a participaci Romů. Integrální součástí strategie je její propojení na politiky prováděné nebo koordinované na úrovni EU a současně na mezinárodní iniciativy, zejména v rámci Rady Evropy, v návaznosti na iniciativu Dekáda romské inkluze a na doporučení kontrolních mechanismů OSN.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš