Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bývalý starosta Blatnice dluží obci miliony. Ke splácení se nemá

04.04.2013
Bývalý starosta Blatnice dluží obci miliony. Ke splácení se nemá

Autor: profimedia.cz

Popisek: peníze, ilustrační foto

Přes dva miliony korun bude muset zaplatit do obecní pokladny Josef Vavřík, bývalý starosta obce Blatnice pod Svatým Antonínkem na Uherskohradišťsku, který svou nedbalostí dluh před pěti lety způsobil. Kdy obec peníze uvidí, ale není jasné, se současným vedením totiž Vavřík o dluhu nekomunikuje.

Vavřík byl vloni okresním soudem v Hodoníně odsouzen za porušování povinnosti při správě cizího majetku k 20 měsícům vězení s tříletým podmíněným odkladem.  Před tímto trestem ho ale zachránila letošní prezidentská amnestie. Povinnost zaplatit obci 2,3 milionu korun, o které ji připravil, stejně jako soudní zákaz vykonávat úřední činnosti ale pro něj platí dál. Dlužná částka se skládá z nákladů, které obec vynaložila na soudní poplatky, na práci exekutora i na úroky z prodlení.

Exstarosta projevil lítost

Podle současného starosty Vladimíra Hanáka nastal čas, aby Vavřík sdělil, jak a kdy hodlá dluh splatit.  Než soud rozhodl a stanovil dlužnou částku, zažila si obec těžké období. Rozprodat musela část obecního majetku a měsíčně splácí 330 tisíc korun.


Starosta v březnu pověřil právničku Evu Neradilovou, která obec zastupuje, aby Vavříkovi poslala oficiální výzvu. Na tu ale zatím exstarosta nezareagoval.

Bývalý starosta už dřív projevil lítost nad tím, co se stalo, vypovídat u  soudu ale odmítl. „Byla to moje chyba. Je mi to moc líto. Nemám, co bych k  tomu dodal," řekl po vynesení rozsudku.

Zaplaťte dvacet milionů

V roce 2008 zapomněl starosta zaplatit faktury obce za necelých pět milionů.

Dluh ovšem i s penále narostl na dvojnásobek. Obec se chtěla vyhnout  exekuci, proto si vzala úvěr. Později ale vyšly najevo ještě další nesplacené účty a dluh se dostal až na čtvrt milionu korun. Nakonec soud  nařídil obci s asi dvěma tisíci obyvateli zaplatit do roku 2019 částku 20  milionů.

Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace