Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza Rath ve Zlínském kraji, obává se Gazdík

28.03.2013
Kauza Rath ve Zlínském kraji, obává se Gazdík

Autor: Ivana Fojtů

Popisek: Petr Gazdík v obležení novinářů

Krajská koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů - zemanovci vyloučila zástupce opozice z dozorčích a kontrolních orgánů všech čtyř krajských nemocnic a opoziční zastupitelé KDU-ČSL, Starostů a TOP 09 a ODS proto požádali hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka (ČSSD) o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva kraje.

Jak serveru Krajské listy.cz řekl předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP 09 Petr Gazdík, opoziční zastupitelé se obávají, že se v kraji chystá opakování kauzy jako tomu bylo v Čechách kolem nemocnic a Davida Ratha.  „Základním principem fungování demokracie je, že koalice vládne a opozice její činnost kontroluje. Považuji to za základní rys zastupitelské demokracie. Jestliže teď koalice toto porušuje, obávám se, aby to neznamenalo, že koaliční strany chtějí krajská zdravotnická zařízení využít k černému financování stranických pokladen, tak, jak to barvitě vylíčil ve svém parlamentním vystoupení poslanec David Rath," prohlásil Gazdík. Jiné vysvětlení podle něj tento bezprecedentní krok koalice nemá.

Podle Gazdíka vznikl tlak na odstřižení opozice z dozorčích a kontrolních orgánů nemocnic v kraji z jediné strany, a to ČSSD. „Strana práv občanů - zemanovci chtěla, aby v dozorčích radách byli i zástupci opozice, v rámci koaličních dohod k tomu však nakonec nedošlo. Nemyslíme si, že je to dobře, ale rozhodnutí koalice respektujeme. Na druhou stranu opozice plní kontrolní úlohu i nadále, má zastoupení v řadě výborů a pravidelně dostává materiály o činnosti nemocnic i o jejich financování," konstatoval náměstek hejtmana Lubomír Nečas (SPO - Z), který má na starosti zdravotnictví. Opoziční zastupitelé podle něj mají také možnost vyžádat si další doplňující materiály.

Koalice zrušila veřejnou kontrolu

Přesto, že členové dozorčích rad jsou vázáni mlčenlivostí, akcionáři a koalice se dohodli, že určité informace budou opozici poskytovat. Zastupitel za KDU-ČSL Ondřej Benešík je však jiného názoru. „Koalice de facto zrušila veřejnou kontrolu nad hospodařením krajských nemocnic. To považujeme v době, kdy kumulovaná ztráta Krajské nemocnice T. Bati dosahuje zhruba půl miliardy korun a kdy uherskohradišťská nemocnice investuje téměř 500 milionů korun do stavby takzvaného Centrálního objektu, za krajně znepokojující," reagoval Benešík.

Koalice se podle Nečase rozhodla k vyloučení opozice z dozorčích rad hlavně kvůli tomu, že například loni někteří opoziční členové dozorčích rad nemocnic měli velké absence a málokdy se k řešeným problémům vyjadřovali. S tímto argumentem však Gazdík nesouhlasí. „Jedna věc je neúčast na zasedání dozorčích rad  a druhá je možnost kontrolní činnost provádět. Být členem dozorčí rady není po finanční stránce žádná výhra, sám jsem za tuto práci bral měsíčně 1 320 korun. Měl jsem ale možnost sledovat hospodaření nemocnice, výběrová řízení, stavební zakázky, kvalitu péče o pacienty a podobně. A této možnosti jsem mnohdy využíval," podotkl Gazdík. Dodal, že se nemůže zbavit pocitu, že sociální demokracie chce něco zakrývat.

Na mimořádném zasedání zastupitelstva chtějí zástupci opozičních stran žádat vysvětlení, jak si koalice představuje naplnění kontrolní role opozice, když její zástupce z kontrolních orgánů odvolává. „Bez toho, že by zástupci opozice působili v kontrolních orgánech a dozorčích radách nemocnic, nemají přístup k základním dokumentům o hospodaření těchto subjektů. Těžko pak můžeme zodpovědně hlasovat o záležitostech týkajících se nemocnic," uzavřel krajský zastupitel za KDU-ČSL Pavel Botek.


Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace