Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Rath ve Zlínském kraji, obává se Gazdík

28.03.2013
Kauza Rath ve Zlínském kraji, obává se Gazdík

Foto: Ivana Fojtů

Popisek: Petr Gazdík v obležení novinářů

Krajská koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů - zemanovci vyloučila zástupce opozice z dozorčích a kontrolních orgánů všech čtyř krajských nemocnic a opoziční zastupitelé KDU-ČSL, Starostů a TOP 09 a ODS proto požádali hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka (ČSSD) o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva kraje.

Jak serveru Krajské listy.cz řekl předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP 09 Petr Gazdík, opoziční zastupitelé se obávají, že se v kraji chystá opakování kauzy jako tomu bylo v Čechách kolem nemocnic a Davida Ratha.  „Základním principem fungování demokracie je, že koalice vládne a opozice její činnost kontroluje. Považuji to za základní rys zastupitelské demokracie. Jestliže teď koalice toto porušuje, obávám se, aby to neznamenalo, že koaliční strany chtějí krajská zdravotnická zařízení využít k černému financování stranických pokladen, tak, jak to barvitě vylíčil ve svém parlamentním vystoupení poslanec David Rath," prohlásil Gazdík. Jiné vysvětlení podle něj tento bezprecedentní krok koalice nemá.

Podle Gazdíka vznikl tlak na odstřižení opozice z dozorčích a kontrolních orgánů nemocnic v kraji z jediné strany, a to ČSSD. „Strana práv občanů - zemanovci chtěla, aby v dozorčích radách byli i zástupci opozice, v rámci koaličních dohod k tomu však nakonec nedošlo. Nemyslíme si, že je to dobře, ale rozhodnutí koalice respektujeme. Na druhou stranu opozice plní kontrolní úlohu i nadále, má zastoupení v řadě výborů a pravidelně dostává materiály o činnosti nemocnic i o jejich financování," konstatoval náměstek hejtmana Lubomír Nečas (SPO - Z), který má na starosti zdravotnictví. Opoziční zastupitelé podle něj mají také možnost vyžádat si další doplňující materiály.

Koalice zrušila veřejnou kontrolu

Přesto, že členové dozorčích rad jsou vázáni mlčenlivostí, akcionáři a koalice se dohodli, že určité informace budou opozici poskytovat. Zastupitel za KDU-ČSL Ondřej Benešík je však jiného názoru. „Koalice de facto zrušila veřejnou kontrolu nad hospodařením krajských nemocnic. To považujeme v době, kdy kumulovaná ztráta Krajské nemocnice T. Bati dosahuje zhruba půl miliardy korun a kdy uherskohradišťská nemocnice investuje téměř 500 milionů korun do stavby takzvaného Centrálního objektu, za krajně znepokojující," reagoval Benešík.

Koalice se podle Nečase rozhodla k vyloučení opozice z dozorčích rad hlavně kvůli tomu, že například loni někteří opoziční členové dozorčích rad nemocnic měli velké absence a málokdy se k řešeným problémům vyjadřovali. S tímto argumentem však Gazdík nesouhlasí. „Jedna věc je neúčast na zasedání dozorčích rad  a druhá je možnost kontrolní činnost provádět. Být členem dozorčí rady není po finanční stránce žádná výhra, sám jsem za tuto práci bral měsíčně 1 320 korun. Měl jsem ale možnost sledovat hospodaření nemocnice, výběrová řízení, stavební zakázky, kvalitu péče o pacienty a podobně. A této možnosti jsem mnohdy využíval," podotkl Gazdík. Dodal, že se nemůže zbavit pocitu, že sociální demokracie chce něco zakrývat.

Na mimořádném zasedání zastupitelstva chtějí zástupci opozičních stran žádat vysvětlení, jak si koalice představuje naplnění kontrolní role opozice, když její zástupce z kontrolních orgánů odvolává. „Bez toho, že by zástupci opozice působili v kontrolních orgánech a dozorčích radách nemocnic, nemají přístup k základním dokumentům o hospodaření těchto subjektů. Těžko pak můžeme zodpovědně hlasovat o záležitostech týkajících se nemocnic," uzavřel krajský zastupitel za KDU-ČSL Pavel Botek.


Ivana Fojtů

Vložil: Anička Vančová