Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlínský kraj je prý regionem plavců. Kolik naleje z krajského rozpočtu příští rok do školství a na integraci Romů?

30.11.2014
Zlínský kraj je prý regionem plavců. Kolik naleje z krajského rozpočtu příští rok do školství a na integraci Romů?

Foto: www.laznezlin.cz

Popisek: Zlínsko je prý rájem plavců, je zde nejvíc bazénů a koupališť. Na snímku zlínské koupaliště Panorama.

Péče o děti, vzdělání, zaměstnanost, sportovní možnosti... To je jen část oblastí, které jsou každoročně hodnoceny v jednotlivých krajích České republiky. Cílem průzkumu je zjistit, kde se Čechům žije nejlépe a kde nejhůř. Zlínský kraj letos zůstal průměrným, obsadil osmou příčku.

Vyplynulo to z průzkumu „Místo pro život“, což je společensky přínosný srovnávací výzkum, mapující kvalitu života obyvatel v regionech České republiky. Realizuje jej analytická agentura Datank.

Titul Místo pro život 2014 letos získal Plzeňský kraj. Zlínský kraj letos obsadil osmou pozici, což sice proti loňsku znamená mírný propad, ale v regionu se v podstatě nežije špatně. Je zde bezpečno.

S trestnými činy to není tak zlé

Přestože na pořádek dohlíží málo policistů, stane se tu nejméně trestných činů. A ty, které se stanou, policie umí objasnit s větší úspěšností, než je tomu v ostatních regionech.

Zlínský kraj nabízí dobré podmínky všem milovníkům sportu. Na své si přijdou hlavně plavci, žádný jiný kraj nenabízí svým obyvatelům tolik bazénů a koupališť.

Kraj v porovnání s minulými lety zaznamenal zlepšení ve více oblastech. Ordinuje zde více zubařů, handicapovaní mají k dispozici vyšší počet bezbariérových spojů MHD. Pozitivní je také fakt, že mladí lidé hledají v kraji práci snadněji než v minulých letech.

Moc marodů

Negativním jevem regionu je vůbec nejvyšší nemocnost z celé republiky. Lidé tu prostonají nejdelší dobu ze všech krajů, a to v průměru 57,49 dne.

Podle zištění KrajskýchListů.cz vyplývá z aktuálních údajů České správy sociálních služeb vyplývá rovněž největší počet přestupků nedodržování léčebného režimu. Od začátku letošního roku do konce září bylo provedeno téměř 130 000 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Vzhledem k tomu, že v tomto období bylo v celé republice ukončeno více než 931 000 případů dočasné pracovní neschopnosti, byl zkontrolován každý sedmý práceneschopný pojištěnec v ČR. Pochybení při dodržování zákonem stanoveného režimu pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) odhalili u 2433 osob na tzv. neschopence, a následně jim odňali nebo snížili nemocenské dávky. Ve Zlínském kraji eviduje správa v tomto období 217 postihů.

Stav životního prostředí je poměrně dobrý, obyvatelé ale zatím moc neřeší recyklaci odpadu. Přitom podle zjištění KrajskýchListů.cz mají přímo k dispozici speciální webový portál, který jim s tím pomáhá a je průběžně aktualizován.

 

Myslí se i na jiné kvality

Mnohé si ale v průzkumu nepřečteme. Třeba to, že zrovna nyní představitelé Zlínského kraje projednali tradiční podporu dobrovolnictví, protidrogovou prevenci i romskou integraci. Jde o tři podprogramy pro rok 2015.

„Po schválení zastupitelstvem budou všechny podprogramy krajem vyhlášeny počátkem příštího roku. Vyčleněno je na ně celkem 3,9 milionu korun,“ informovala Taťána Valentová Nersesjan, radní Zlínského kraje pro sociální oblast.

Podprogram na podporu nestátních neziskových organizací na úseku rozvoje občanské společnosti pomáhá prostřednictvím přímé dotace nestátním neziskovým organizacím, které zajišťují činnost formou dobrovolnické služby. V letech 2004 až 2008 byl realizován pro dvě oblasti, a to dobrovolnictví a podpora činnosti občanských poraden ve Zlínském kraji. Od roku 2009 je zaměřen pouze na podporu dobrovolnictví. V jeho rámci má být rozdělena částka 450 000 korun.

Podprogram na podporu nestátních neziskových organizací, škol a školských zařízení v oblasti prevence rizikových typů chování je podporou ve formě přímé dotace pro organizace, poskytující služby v oblasti protidrogové prevence, a dále obecně prevence rizikových typů chování. Navazuje na předchozí podprogramy, realizované v letech 2003 až 2014, a na víceleté financování, které probíhalo v letech 2006 až 2008. Pro rok 2015 je nově rozšířen na cílovou skupinu škol a školských zařízení, které rovněž budou podávat projekty v oblasti prevence rizikových typů chování. Bude se jednat o projekty primární prevence. Na tento podprogram jsou vyčleněny tři miliony korun.

Třetí podprogram, na podporu integrace romské menšiny ve Zlínském kraji, podporuje nestátní neziskové organizace, fyzické a právnické osoby, ale také příspěvkové organizace kraje nebo obce, které zajišťují aktivity v oblasti romské integrace - vzdělávací a výchovné aktivity, aktivity podporující zvýšení zaměstnatelnosti, volnočasové, umělecké a kulturní aktivity. Navazuje na předchozí podprogramy, realizované v letech 2003 až 2014, a počítá se v něm s rozdělením 450 000 korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš