Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Češi patří v oblasti úhrady dluhů mezi ty lepší v Evropě, nejhůře jsou na tom Rusové

18.09.2014
Češi patří v oblasti úhrady dluhů mezi ty lepší v Evropě, nejhůře jsou na tom Rusové

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Jak jsou na tom Češi se splácením dluhů oproti ostatním evropským zemím? Jak uvádí server Finparada.cz, v České republice platí se zpožděním každý pátý žadatel o půjčku a svůj dluh nikdy neuhradí jen 1% spotřebitelů. Nejvíce opožděných plateb je pak možné zaznamenat v Německu a Polsku.

Tam platí dluhy pozdě každý třetí zákazník. Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI, která provedla průzkum ve 13 zemích Evropy, vysvětlil, že v Německu je nejčastějším způsobem nákupu zboží platba na fakturu, a právě proto je v této zemi větší procento opožděně zaplacených pohledávek.

Největší míra nezaplacených pohledávek je v Rusku

Přejdeme-li k průměrné lhůtě, která je spotřebitelům poskytována po zaplacení, nejdelší je v podobě 35 dnů ve Španělsku. Naopak v Rusku je druhý extrém, na splacení dluhu je zde v průměru jen 9 dní. Zde je také zároveň největší míra nezaplacených pohledávek a svůj dluh nikdy nezaplatí každý desátý zákazník. To může být podle Vladimíra Vuchela způsobeno horšími podmínkami pro vymáhání pohledávek v této zemi a také velmi konzumním chováním jejích obyvatel, aniž by si ho skutečně mohli dovolit. Rusové totiž podle výzkumu EOS KSI nakupují velmi rádi i v případě, že na to nemají dostatečné peněžní prostředky.

Specifika v České republice

V České republice je situace mnohem pozitivnější. Firmy od svých zákazníků nikdy nevymohou pouhé 1 % pohledávek. To je ovlivněno zejména tím, že u nás není příliš rozšířena volba úhrady na fakturu pro koncové spotřebitele. Roli může hrát i pomoc externích partnerů s vymáháním dlužné částky, celková zadluženost obyvatelstva nebo zvýšený zájem médií o dluhovou problematiku. Dalším vysvětlením může být rozšířené využívání krátkodobých půjček na malé množství peněz, které pak pro spotřebitele nejsou tak problematické splatit. Nově se například na českém trhu začal uplatňovat webový portál http://www.zaimo.cz/.

Mezi nejčastější důvody, proč spotřebitelé své dluhy neplatí, patří nedostatek finančních prostředků, předluženost, ale i to, že každý třetí zákazník dluh neuhradí záměrně. Důvodem je mnohdy víra, že věřitel od vymáhání zejména malých částek ustoupí, a to z důvodu dlouhotrvajících soudních řízení v ČR.

Finparada.cz

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace