Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za černý trh s alkoholem může stát. Po nápravě volá 96 procent Čechů. Víme, čím úřady nahrávají podvodníkům

13.09.2014
Za černý trh s alkoholem může stát. Po nápravě volá 96 procent Čechů. Víme, čím úřady nahrávají podvodníkům

Autor: teraz.sk

Popisek: Navzdory metanolové kauze černý trh alkoholem dál prosperuje. Podle občanů za to mohou nedůsledné kontroly a také stát, který stále ještě neudělal nic pro změnu příliš měkkých zákonů

Za rozšíření černého trhu s alkoholem mohou podle české veřejnosti zejména podnikatelé a také stát, ať už samotní politici nebo kontrolní orgány. Více než 96 procent Čechů schvaluje zpřísnění regulace a kontroly výroby a prodeje lihovin. Dva roky po metanolové kauze byly nalezeny další lahve s metylalkoholem.

Přestože od metanolové akuzy uběhly dva roky, dalších 500 smrtelně nebezpečných lahví absinthu společnosti Vapa Drink, které údajně obsahovaly 30 procent jedovatého metanolu, našl nedávno zlínští celníci v Bystřici pd Hostýnem. „Nález svědčí o tom, že veřejnost by měla být při nákupu a konzumaci lihovin i nadále velmi obezřetná,“ uvedl mluvčí celníků Jiří Barták. Proč v boji s nelegálním trhem alkoholu zůstávají stále úřady pozadu?

Pouze každý osmý člověk považuje za hlavní příčinu rozmachu černého trhu s alkoholem v České republice spotřebitele, kteří si chtějí dopřávat co nejlevnější alkohol. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Herzmann. „Ziskuchtivé“ podnikatele viní téměř 37 procent lidí, stát dokonce 46 procent. Veřejnost ale téměř rovným dílem připisuje vinu politikům, kteří prý schválili měkké zákony, a kontrolním orgánům, jež podle lidí nedělaly svou práci pořádně.

I pijáci by přitvrdili

Zpřísnění zákonů z loňského roku rozhodně schvaluje 77,3 procenta Čechů, spíše s ním souhlasí 19 procent lidí. Z průzkumu ale vyplývá, že čím častěji lidé konzumují destiláty a likéry, tím méně intenzivní je jejich podpora zpřísnění zákonů. Přesto i mezi častými pijáky je schvaluje většina, i když těsná (53,3 procenta).

Čtyři lidé z pěti by v příštích volbách hlasovali pro stranu, která chce současné zákony zpřísnit. Každý sedmý Čech by podpořil stranu, která chce nechat regulaci a kontrolu stejnou jako v současnosti, a méně než dvě procenta dotázaných by dala hlas straně, jež by snad dokonce chtěla příslušné zákony změkčit.

Nic nezměnil ani metanol

Takzvaná metanolová aféra vypukla v září 2012. Obžaloba hlavním aktérům kladla za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Soud potrestal všech deset obžalovaných vysokými tresty včetně doživotí. Kauzy dalších distributorů řeší soudy po celé zemi. Přesto se spotřebitelské chování některých lidí ani po této aféře nezměnilo. Jen dvě třetiny konzumentů si rády za alkohol připlatí s vědomím, že konzumují kvalitní a bezpečný výrobek. Téměř pětina dotázaných vůbec nezjišťuje, od kterého výrobce alkohol pochází.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace