Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlínský magazín funguje jako propaganda hazardu, tvrdí šéf občanského sdružení, které požaduje referendum. Město brzdí zadními

02.09.2014
Zlínský magazín funguje jako propaganda hazardu, tvrdí šéf občanského sdružení, které požaduje referendum. Město brzdí zadními

Foto: repro

Popisek: Zlínský zpravodaj, ukázka

Horké téma kolem hazardu ve Zlíně v posledních dnech doslova vře. Na spadnutí je už i historicky první celozlínské referendum za zrušení hazardu, za jehož vyvoláním stojí občanské sdružení Komunitní křižovatka v čele s Tomášem Pasterným. „Magazín Zlín vydávaný magistrátem funguje jako propaganda hazardu,“ opřel se do zlínské radnice Pasterný.

Pod petici za vyvolání referenda o zrušení hazardu ve Zlíně už podepsalo více než 6 300 občanů. Bylo přitom nutné získat podporu 10 procent voličů, tedy 6 254 podpisů. „Petice ještě bude pokračovat. Je totiž potřeba vytvořit rezervu na podpisy, které nebudou z různých důvodů uznány,“ podotkl Pasterný.

Z počátku to podle jeho slov šlo ztuha, protože lidé byli skeptičtí a nevěřili, že petice něco změní.  „Naším cílem je, aby zářijové zastupitelstvo muselo na základě petice rozhodnout o vyhlášení referenda. To chceme spojit s komunálními volbami, protože jen tak je zaručen úspěch referenda, ať už voliči rozhodnou jakkoli. Referendum je totiž závazné a tedy úspěšné v případě, že se jej zúčastní alespoň 35 procent voličů,“ sdělil Pasterný.

Spory o volební termín

V jiném termínu mimo volby je podle Pasterného šance na úspěch méně pravděpodobná. „To samozřejmě vědí radní všech měst, kde se petiční akce za vyvolání referend konají. Je velká snaha těchto radnic zamezit jejich uspořádání společně s volbami. Výmluvy jsou pro to různé: někdy složitá organizace voleb, jindy příliš velká politizace, jako v případě Holešova. Spory o termín nyní často končí u soudů, které se kloní na stranu iniciativ, protože dle výkladu soudů musí zastupitelstvo sledovat zájem co největší účasti voličů. Uvidíme, jak se zachová zastupitelstvo zlínské,“ uvedl Pasterný.

Souběžně s peticí se zlínský magistrát rozhodl uspořádat anketu, ve které se radnice ptala veřejnosti na názor na tuto problematiku. Ta ale skončila debaklem. Názor, zda hazard ve Zlíně zcela zakázat nebo pokračovat v jeho omezování, v ní vyslovilo jen 386 lidí. Tak nízký zájem zaskočil i vedení města. „Vzhledem k tomu, jak často se o hazardu v posledních měsících mluví, jsme očekávali několik tisíc odpovědí. Malý zájem o anketu si vysvětlujeme tak, že loterie nejsou pro Zlíňany palčivé téma,“ řekl náměstek zlínského primátora Ondřej Běták (TOP 09 a STAN).

Bětákova slova ale Pasterný popírá. „Není pravda, že by občany hazard nezajímal. Anketa byla nevhodně načasovaná na závěr volebního období, navíc na prázdninový měsíc. Otázky v ní položené byly návodné a podle kritiky Sociologického ústavu Akademie věd ČR  ´kopaly za hazard´. Místo toho, aby město nyní přiznalo, že anketa byla špatná, svádí její neúspěch na nezájem občanů o téma hazard v době, kdy naši petici podpořilo již přes 6 300 občanů. Myslíme si, že skutečným důvodem ankety byla snaha o zmaření naší petice,“ prohlásil Pasterný.

Herny jsme omezili, tvrdí město

Magistrát však má jiný názor a tvrdí, že se hazard ve městě snaží eliminovat. „Po přijetí novely loterního zákona na konci roku 2011 se Zlín zařadil mezi první města v České republice, která problematiku hazardu na svém území řešila. Smyslem nové vyhlášky je omezit a regulovat tento druh podnikání. V obě od jejího přijetí po současnost klesl počet automatů ve Zlíně z původních asi 1 400 na současných necelých 800,“ podotkl Běták.

Problematika hazardu není podle Bětáka jen černá nebo bílá. „Kladem úplného zákazu je, že z města zmizí oficiální loterijní byznys. Přístup hráčů k automatům bude komplikovaný a mohla by i poklesnout kriminalita, která je s hazardními hráči spojená. Hráči ale na druhou stranu nepřestanou hrát. Jen se ve větší míře přesunou na internet, kde můžou během večera prohrát ze svého obýváku všechno, co mají, na rozdíl od heren a hospod. Začnou taky využívat herny v okolních obcích, které hazard nezakáží,“ konstatoval Běták. Dodal, že při absolutním zákazu přijdou sport, sociální oblast a kultura ve Zlíně o desítky milionů korun ročně. Právě tam totiž radnice posílá většinu peněz, které z hazardu získává.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Tagy
hazard,