Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Provokaci EU nemohlo Rusko ponechat bez odpovědi. A tihle lidé prý platí sympatizanty v Kyjevě. Slova, která překvapivě nezazněla z Kremlu

13.08.2014
Provokaci EU nemohlo Rusko ponechat bez odpovědi. A tihle lidé prý platí sympatizanty v Kyjevě. Slova, která překvapivě nezazněla z Kremlu

Foto: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Christopher Booker se v respektovaném deníku The Telegraph pozastavuje nad paralelami mezi událostmi v roce 2014 a 1914. Obviňuje Západ ze snahy vyvolat válku a kritizuje jeho přístup k Rusku. Snaha EU začlenit Ukrajinu byla podle něj jasná provokace namířená proti Rusku.

„Když si člověk pročítá články, popisující, jak se Evropa před sto lety náměsíčně doklopýtala do světové války, tak si říká, že tohle už se nikdy nesmí opakovat. Především ve chvílích, kdy uvažuje nad současnými událostmi, kterým dominuje konflikt mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. Vše začalo poměrně nenápadně a nyní na jihovýchodní Ukrajině probíhá regulérní občanská válka a na rusko-ukrajinských hranicích je shromážděno dvacet tisíc vojáků připavených k boji," přemítá Booker. 

„Dlouhé měsíce jsme svědky toho, jak Západ démonizuje prezidenta Putina, kdy jej světové osobnnosti typu Prince z Walesu či Hillary Clinton srovnávají s Hitlerem. Nikdo z nich přitom nebere v potaz, že celou krizi odstartovala Evropská unie svým záměrem přijmout do svých řad Ukrajinu. To byla jasná provokace, kterou Rusko jen stěží mohlo ponechat bez patřičné reakce. Už jenom proto, že jediný teplovodní ruský přístav na Krymu by převzalo NATO," je přesvědčen Booker. 

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Ze Západu plynou na Ukrajinu víceméně v utajení miliardy dolarů a eur ve snaze zachránit zemi a její bankovní systém před zhroucením. Tyto peníze však mají rovněž sloužit k financování mnoha tzv. proevropských organiizací a vytvořit v Evropě tolik populární `občanskou společnost`. Evropská komise sdělila novinářům, že v letech 2004 až 2013 těmto skupinám poslala přibližně 31 milionů liber, můj kolega Richard North však brzy poté zjistil, že ve skutečnosti to bylo plných 496 milionů liber," odhaluje Booker. 

Finanční podporu získaly organizace s líbivými názvy „Centrum pro evropskou spolupráci" či „Doněcká regionální veřejná organizace s nadějí do budoucnosti“. Tato zpráva obsahuje rovněž informace, kolik takových uskupení má sídlo ve východní části země, kde tvoří značnou část populace etničtí Rusové. „Můžete hádat dvakrát, chtělo by se říci v ironickém duchu," kritizuje Booker. 

„Jeden z mých pravidelných čtenářů slyšel od své ukrajinské známé pracující ve Velké Británii, že její manžel doma na Ukrajině vydělává jako elektrikář 200 liber měsíčně. K tomu však dostává dalších 200 liber z německé banky za to, že se účastní demonstrací, kterých bylo od letošního března nepočítaně. Mezi nimi např. i demonstrance v Kyjevě, na které desítky tisíc demonstrantů jistě zcela upřímně vykřikovaly `Evropa, Evropa`, čemuž s potěšením přihlížela ministryně zahraničí EU, baronka Ashton," zmiňuje Booker.

Ať už tato krize dopadne jakkoli, měli bychom mít podle Bookera na paměti, že ji vyvolal Západ. „Svým hysterickým obviňováním Ruska, což nám až příliš dobře připomíná období před sto lety, jež vyústilo v létě 1914 v ničivou první světovou válku," uzavírá Booker.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1