Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

750 tisíc dětí čelilo násilí. Tak to prý dnes vypadá ve válečné Ukrajině. A tím hrůzy nekončí

11.08.2014
750 tisíc dětí čelilo násilí. Tak to prý dnes vypadá ve válečné Ukrajině. A tím hrůzy nekončí

Autor: reformy.cz

Popisek: Děti, ilustrační foto

Europoslanec Miloslav Ransdorf navštívil východ Ukrajiny a čtenářům popisuje, čeho tam byl svědkem. Přijel do země na pozvání organizátorů fóra „Zabezpečení práva dětí na vzdělání v regionech, které trpí ozbrojeným konfliktem na Východě Ukrajiny“. Čelil prý tlaku médií a na vlastní oči spatřil humanitární katastrofu.

„Giovanna Barberis z UNICEF na konferenci sdělila, že 50% dětí a mladistvých, žijících v konfliktem zasažené oblasti, se setkalo s vojenským násilím. Zeptal jsem se, kolik těch mladých do 18 let je, a bylo mi řečeno, že jich tak asi 1,5 milionu. To znamená 750 tisíc mladých, kteří se setkali s válečným násilím!" píše europoslanec.

„Primátor města Doněcka Alexandr Lukjančenko, který je mezi lidmi v Doněcku velice populární a kterému pro změnu dělali problémy 'separatisté', informoval, že 95 % dětí v Doněcku nedostalo dokumenty k nastávajícímu novému školnímu roku, protože kvůli válečnému konfliktu nefungují poštovní služby. Ve 161 místních školách, do kterých v době míru chodilo 70 tisíc dětí, je nedostatek učitelů, protože kdo mohl, ten město opustil,“ uvedl dále.Dodal navíc, že podle všeho neexistuje žádný plán B, který by měl dětem pomoci.

Lidé kritizují válku i kvůli daním

Českým čtenářům komunistický politik také prozradil, že doněcký primátor promluvil i o počtu mrtvých. Na jednoho padlého ozbrojence prý připadá deset až patnáct mrtvých civilistů. Neoficiální odhady říkají, že město opustilo asi 400 tisíc lidí. A uprchlíci trpí, ukrajinský stát jim podle Ransdorfa není schopen pomoci. Jde prý o humanitární katastrofu.

Europoslanec prý také vystupoval v ukrajinské televizi, a ačkoli se prý moderátor snažil vést debatu o zlých Rusech a hodných Američanech, Ransdorf podle vlastních slov zůstával u humanitární krize. Odmítá se prý nechat zavléct do debaty, kdo je vinen.

„Lidé kritizují válku i proto, že je nebývalá drahota. Hrubý domácí produkt za první pololetí klesl o 6,8 %, v srpnu už se mluví o 9 %. A to je průměrný plat 2 500 - 3 000 hriven, přičemž dolar je nyní 13 hriven. Vláda navíc uvalila daň z příjmu pro účely vedení války ve výši 1,5 %,“ pokračuje v popisu Ransdorf. Na Ukrajině neustále sílí odpor proti pokračování bojů. Odpor roste i navzdory tomu, že média ze všech sil šíří prozápadní nálady. Prezident Petro Porošenko podle Ransdorfa ztrácí na popularitě, protože se mu nedaří splnit základní slib - ukončit válku.

„Na závěr fóra jsem byl veřejně požádán, abych v Evropském parlamentu naléhavě upozornil na humanitární katastrofu, která na východě Ukrajiny existuje. Ano, udělám to. A zkusím i další kroky. V zóně bojů žijí čtyři miliony lidí, kteří potřebují mír,“ uzavírá komunistický europoslanec.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace