Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Definitivní zákaz kouření v českých restauracích. Způsobí ho jediné písmeno v textu zákona. Kdo jde po kuřácích a projde mu to?

22.07.2014
Definitivní zákaz kouření v českých restauracích. Způsobí ho jediné písmeno v textu zákona. Kdo jde po kuřácích a projde mu to?

Autor: repro

Popisek: Ilustrační foto

Část poslanců z hnutí ANO by ráda do půl roku zakázala kouření v restauracích. Do Poslanecké sněmovny předkládají novelu, která by cigarety ve stravovacích zařízeních zakázala jednou větou. ČSSD se takovému návrhu nebrání. Napsala ČT 24 na svém webu.

Zákaz kouření je obsažen v „Zákoně o opatřeních před škodami působenými tabákovými výrobky“. V platnosti je od roku 2006 a poslední změnu měl v roce 2010. Tehdy přibyla pro provozovatele restaurací a hospod povinnost označovat, jestli je podnik kuřácký, anebo zda má oddělené prostory.

Moje novela je jednoduchá. Jedno písmenko zakáže kouření v restauracích

Novou úpravu zákona nyní připravuje poslanec ANO Radek Vondráček, někdejší lídr kandidátky hnutí ANO ve Zlínském kraji. „Moje novela je jednoduchá. Do zákona se přidá jedno písmenko a bude to znamenat konec kouření v restauracích," vysvětlil ČT 24.

Do příslušného paragrafu by tak přibylo písmeno c) s větou: „Zakazuje se kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování“.

Nesmělo by se kouřit všude, kde se prodávají potraviny. To znamená pokrmy i nápoje

„Jednoduše řečeno to znamená konec kouření ve všech restauracích, barech, všude kde se prodávají potraviny. A potravina znamená jednak pokrm, ale i nápoj," tvrdí Vondráček. Změna by pak mohla platit už za půl roku.

V současnosti je možné si zapálit ve třetině restaurací. V ostatních podnicích platí úplný zákaz anebo tam je vyhrazené místo. V některých restauracích se nesmí kouřit během oběda.

Provozovatelé se proti striktnímu zákazu brání. „Je to můj soukromý objekt. Já za něj platím daně, já za něj zodpovídám a de facto to je můj byt," odmítá záměr poslance z hnutí ANO Miroslav Hodek, výčepní kuřácké hospody U vystřelenýho oka v Praze na Žižkově.

Němeček chystá vlastní návrh

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dlouhodobě tvrdí, že by se mělo s kouřením v restauracích přestat. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale radí vyčkat. Jeho resort prý připravil vlastní návrh zákona, který by měl kabinet projednat v prosinci.

„Vítám, že je tu jasná podpora další skupiny poslanců, se kterou můžeme počítat při našem komplexním protikuřáckém zákoně," reaguje na Vondráčkovu iniciativu. Ministerský zákon by měl vejít v platnost až za rok a půl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace