Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Definitivní zákaz kouření v českých restauracích. Způsobí ho jediné písmeno v textu zákona. Kdo jde po kuřácích a projde mu to?

22.07.2014
Definitivní zákaz kouření v českých restauracích. Způsobí ho jediné písmeno v textu zákona. Kdo jde po kuřácích a projde mu to?

Autor: repro

Popisek: Ilustrační foto

Část poslanců z hnutí ANO by ráda do půl roku zakázala kouření v restauracích. Do Poslanecké sněmovny předkládají novelu, která by cigarety ve stravovacích zařízeních zakázala jednou větou. ČSSD se takovému návrhu nebrání. Napsala ČT 24 na svém webu.

Zákaz kouření je obsažen v „Zákoně o opatřeních před škodami působenými tabákovými výrobky“. V platnosti je od roku 2006 a poslední změnu měl v roce 2010. Tehdy přibyla pro provozovatele restaurací a hospod povinnost označovat, jestli je podnik kuřácký, anebo zda má oddělené prostory.

Moje novela je jednoduchá. Jedno písmenko zakáže kouření v restauracích

Novou úpravu zákona nyní připravuje poslanec ANO Radek Vondráček, někdejší lídr kandidátky hnutí ANO ve Zlínském kraji. „Moje novela je jednoduchá. Do zákona se přidá jedno písmenko a bude to znamenat konec kouření v restauracích," vysvětlil ČT 24.

Do příslušného paragrafu by tak přibylo písmeno c) s větou: „Zakazuje se kouřit ve vnitřních prostorách zařízení společného stravování“.

Nesmělo by se kouřit všude, kde se prodávají potraviny. To znamená pokrmy i nápoje

„Jednoduše řečeno to znamená konec kouření ve všech restauracích, barech, všude kde se prodávají potraviny. A potravina znamená jednak pokrm, ale i nápoj," tvrdí Vondráček. Změna by pak mohla platit už za půl roku.

V současnosti je možné si zapálit ve třetině restaurací. V ostatních podnicích platí úplný zákaz anebo tam je vyhrazené místo. V některých restauracích se nesmí kouřit během oběda.

Provozovatelé se proti striktnímu zákazu brání. „Je to můj soukromý objekt. Já za něj platím daně, já za něj zodpovídám a de facto to je můj byt," odmítá záměr poslance z hnutí ANO Miroslav Hodek, výčepní kuřácké hospody U vystřelenýho oka v Praze na Žižkově.

Němeček chystá vlastní návrh

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dlouhodobě tvrdí, že by se mělo s kouřením v restauracích přestat. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale radí vyčkat. Jeho resort prý připravil vlastní návrh zákona, který by měl kabinet projednat v prosinci.

„Vítám, že je tu jasná podpora další skupiny poslanců, se kterou můžeme počítat při našem komplexním protikuřáckém zákoně," reaguje na Vondráčkovu iniciativu. Ministerský zákon by měl vejít v platnost až za rok a půl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace