Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nápady Okamury a spol.: Prý zrůdnost a minimum inteligence. Jestli nesnášíte exekutory, raději nečtěte

12.03.2014
Nápady Okamury a spol.: Prý zrůdnost a minimum inteligence. Jestli nesnášíte exekutory, raději nečtěte

Foto: stránky TO

Popisek: Tomio Okamura

Poslanec Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie) si za jedno ze svých ústředních témat zvolil i boj s exekutory. To v poslední době není nic až tak nového. Okamura „a jeho tlupa“ ale k problému přistupují natolik originálně, že to zvedlo ze židle dokonce i elitního advokáta Tomáše Sokola, který na plánu změnit exekuční řád nenechává nit suchou. Vzpomněl si přitom dokonce na snad nejtvrdší totalitní stát dnešní doby.

„Představuji si to takhle. Kdosi, kdo sám nebyl zrovna světlem inteligence, prozradil tlupě pana Okamury, že u nás dochází k přeprodávání pohledávek, a to tak, že ve velkém,“ odhaduje advokát zrod novely v textu uveřejněném na serveru Česká justice. Okamurovi poslanci tuto činnost nazvali kupčením a rozhodli se tomu zatnout tipec. Samotný nápad na přistřižení křídel exekutorům podle něj není neobvyklý, ale řešení dle Tomio Okamury má podle něj neodolatelný asijský, konkrétně severokorejský esprit.

Podle nápadu navrhovatelů by k vedení exekuce měl být příslušný exekutor v příslušném kraji. A mezi nimi by se k zajištění anonymity a nestrannosti „exekuční návrhy rozvrhovaly rovnoměrně“. „Představa, že v Poslanecké sněmovně sedí lidé, kteří si vážně myslí, že v právu se prostě něco stane, něco se rozdělí, není moc příjemná,“ poznamenává právník.

Celý článek Tomáše Sokola ZDE.

Navíc podle něj tvůrci novely suverénně zapomněli, že nyní exekuce začíná doručením návrhu oprávněného exekutorovi. Podle novely oprávněný exekutorovi nic nedoručuje, a že by tedy měli vymyslet nový způsob zahájení řízení, je nenapadlo. Novela tedy zreformovala exekuci tak důkladně, že vůbec nemůže začít.

Fascinující je podle něj rovněž lehkost, se kterou se tvůrci novely vypořádali s klíčovou otázkou rozvrhu exekucí v rámci jednotlivých krajů. „Podmínky rozvrhu stanoví Exekutorská komora vnitřním předpisem,“ konstatuje jednoduše. Více o klíčovém bodě celé novely vysvětlovat netřeba.

Tisíc nedostatků

Unikem návrhu je prý i to, že zásadní definice pojmů se neobjevují v textu zákona, ale v důvodové zprávě, která má sloužit pouze k objasnění záměrů zákonodárce. „Jak jsem řekl, v oboru legislativních zrůd jsem viděl už hodně, ovšem novelu, která  polovičku svého záměru vyjadřuje v paragrafovém znění a zbytek dopovídá v důvodové zprávě, považuji  za naprosté unikum.“ napsal doslova Sokol.

Kromě toho prý advokát v návrhu objevil „asi tisíc“ dalších nedostatků. Například novela vůbec nepovažuje za nutné opravit řadu paragrafů exekučního řádu, které jsou s novelizovanými ustanoveními v přímém rozporu.

Sama důvodová zpráva, která je v tomto případě nezbytnou četbou, se rovněž hemží perlami. Například se můžeme dočíst, že „rovnoměrný rozvrh na území působnosti krajského soudu zvýší efektivitu vymáhání“, cituje nevěřícně. Taková pitomost podle něj má i sběratelskou hodnotu. Kromě toho prý „páni legislativní zlepšováci“ v životě evidentně neviděli § 59 exekučního řádu, který vypočítává způsoby exekuce, na které výše uvedená tvrzení vůbec nelze vztáhnout.

Blbý zákon a ještě blbější soudce

Jako začínající právník prý Sokol od zkušených kolegů slýchával, že i ten nejblbější návrh může najít ještě blbějšího soudce, který bude ochoten jej schválit.  Tomio Okamura a další poslanci podle něj zjevně uvažují podobně. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová