Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

O polistopadové kocovině: Blbá nálada a zapomnění ovládají Česko, děsí se oranžový politik

05.01.2014
O polistopadové kocovině: Blbá nálada a zapomnění ovládají Česko, děsí se oranžový politik

Autor: hybrid.cz

Popisek: Vlajka České republiky

Poslanec Antonín Seďa (ČSSD) ze Zlínského kraj si klade otázku, komu vlastně vyhovuje ona blbá nálada, která v české společnosti převládá již nějaký ten čas. Blbé nálad, o které mluvil již první polistopadový prezident Václav Havel přitom lze čelit a podle Sedi k tomu není třeba nic většího než pokus o uvedení v život hesla našich hlav státu: Pravda vítězí.

T. G. Masaryk, ale i Tomáš Baťa nebo Václav Havel podle Sedi poukazovali na to, že je třeba stát budovat na morálních základech. Morálním jednáním je třeba čelit i krizím, krizi hospodářskou nevyjímaje. Seďa v této souvislosti vzpomíná na slova Tomáše Bati z roku 1932, že hospodářská krize je jen poněkud jiným souslovím pro mravní bídu. Hospodářskou krizi proto nelze vyřešit jen ekonomickými zásahy. Někdejší premiér Václav Klaus si však tato slova nevzal k srdci a při obnovování českého státu dbal především na tuto ekonomickou stránku. Pomyslnou korunu všemu nasadil tvrzením, že neexistují čisté a špinavé peníze.

„Marný boj s korupcí, rozšíření zlodějin na štědré evropské dotace a ekonomická krize odhalila problémy naší mladé demokracie. Malá ukotvenost demokratických stran, stále aktivní protireformní komunistická strana, kvůli níž nemohou vzniknout silné vlády na programovém základě, neochota politické dohody na řešení základních problémů a stále rostoucí populismus nahrávající xenofobii a nacionalismu, vedou ke stále větší nedůvěře občanů v demokratický polistopadový systém. Namísto podpory volné soutěže politických stran roste podpora nesystémových hnutí a stále se prohlubující mediokracie. Lidé mají svých starostí dost a tak není divu, že se udržuje blbá nálada v naší zemi. Přitom málokdo si připouští, že politická reprezentace je pouhým obrazem české společnosti,“ upozorňuje Seďa. Závěrem dodává klíčovou myšlenku, náš stát bude takový, jaký si ho uděláme.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace