Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Pracháč Okamura: Za kolik má byt, za kolik auto? Čtěte a žasněte

06.12.2013
Pracháč Okamura: Za kolik má byt, za kolik auto? Čtěte a žasněte

Autor: stránky TO

Popisek: Tomio Okamura

Poslanec a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura se čtyřdenním zpožděním předložil horní komoře letošní majetkové přiznání za dobu, kdy byl senátorem. Nebylo jím ale podepsané, jak ukládá vyhláška Ministerstva spravedlnosti. Proto zprvu nemohlo být zpřístupněno v registru oznámení, dokud nebudou podpisy na formuláři doplněny. Poté se už KrajskéListy.cz mohly podívat, jak to má Okamura s penězi.

A nestačily se divit. Ačkoli mu za opožděné úkony spojené s mandátem senátora hrozí pokuta v řádu desítek tisíc korun, jemu to spíše nevadí. Jak vyplývá z daňového přiznání za loňský rok, za přibližně dva měsíce, kdy již byl senátorem Parlamentu, vydělal přes dva miliony korun. Spolu s tím si pořídil byt za více jak devět milionů korun a osobní automobil za čtyři miliony. Aby toho nebylo málo, Okamura má rovněž hypotéku ve výši čtyř milionů.

Terčem kritiků se Okamura stal již před dvěma týdny, kdy Hospodářské noviny informovaly o zvlášť vysokých příjmech se spoustou otazníků. „Pro mě je podstatnější víc než nějaký článek v novinách, u kterých mám pocit, že se mi dlouhodobě mstí, to, že finanční úřad, pod který spadám, nikdy v mém účetnictví neshledal sebemenší pochybení, to znamená, že vše, co vykazuji, dělám legálně a poctivě. Navíc ryze soukromě, takže ručím svým vlastním majetkem, a to bez jediné koruny, kterou bych kdy v minulosti vyžadoval od státu,“ reagoval na článek nově zvolený poslanec hnutí Úsvit přímé demokracie a nyní již exsenátor Tomio Okamura.

Jak dodal, informace, které se o něm šíří, přitom prý mívají dva zdroje. Jeden z konkurenční asociace cestovních kanceláří a druhý se vyhledává mezi průvodci.

Investice se neplánují

„Těm vadí nejen to, že naše cestovní kancelář provádí po České republice více než polovinu Japonců, co sem přijedou, ale hlavně to, že asociace ACČK prosadila před několika lety to, aby se průvodci stali volnou živností. Tím se eliminovali některým průvodcům zisky, které získávali tím, že vozili turisty do předem domluvených prodejen, například za českým sklem, a za to pak získávali provize. Za to mě řada průvodců nemá ráda, a tak se, když se najde příležitost, na vyzvání ochotně negativně na můj účet vyjádří. Není to poprvé a bohužel asi ani ne naposledy. I proto to s některými médii muselo dojít až tak daleko, že vše rozhodne soud,“ uvedl Okamura.

Připomněl pak i to, že v okamžiku, kdy se přihlásil do přímé volby prezidenta, své příjmy zveřejnil. „Opsal jsem mé daňové přiznání. A jelikož se nikdo neozval ani z finančního úřadu, tak asi bylo pravdivé,“ podotkl Tomio Okamura. Stejně tak zveřejnil transparentně své příjmy za zbytek loňského roku za období, kdy byl zvolen jako senátor Zlínského kraje. „Jak je vidět, stále je to málo,“ poznamenal ještě s tím, že se ho ale někdy novináři ptají na konkrétní způsob, jakým vydělává. "A ten, nevidím důvod, proč bych měl povinnost odhalovat. Je to mé know-how a to prostě žádný podnikatel neprozrazuje."

Hnutí Úsvit i přes vysoké příjmy svého předsedy extrémní volební kampaně nechystá. Ta nejbližší, díky níž se zaplní prázdné senátorské místo právě po Tomio Okamurovi, prý zahrne jen několik billboardů. Dodejme, že doplňovací volby do Senátu proběhnou 10. ledna příštího roku a o post v horní komoře Parlamentu se utká deset zástupců politických stran. O vítězi rozhodne druhé kolo, které se uskuteční na konci ledna 2014.

 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace