Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investice Američanů v Rožnově a pobídky loutek z Prahy. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.06.2024
Investice Američanů v Rožnově a pobídky loutek z Prahy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Lokaj na pozlaceném kočáře, kde se vezou páni

Máte už připravená mávátka? A co radostný výraz a optimistickým pudrem poprášenou tvář? A doba, jak na vás dopadá dnešní radostná doba, kdy jsme se dozvěděli, že Američané v Rožnově pod Radhoštěm, v bývalé budově Tesly Rožnov, budou investovat do produkce křemíkových monokrystalů? A víte, co se vyrábělo v Tesle Rožnov? No to byste neřekli. Přece křemíkové monokrystaly. Byla to chlouba socialistického Československa. Do revoluce, tedy.

Předem upozorním, že nepatřím do klubu těch, kteří by se s nostalgií chtěli vracet do předrevolučních let. Ale z těch porevolučních, z těch nadšením zrovna dvakrát neskáču.

Národní podnik Tesla vznikl, jako všechno na počátku socialismu, znárodněním již existujících firem a společností. A to v listopadu 1948. V roce 1958 zvládl podnik výrobu polykrystalů a následně i monokrystalů křemíku. V roce 1959 byla zahájena výroba křemíkových diod. V roce 1962 začala výroba planárních křemíkových tranzistorů. V roce 1967 byla spuštěna výroba integrovaných obvodů. Tesla Rožnov se stala chloubou socialismu. Protože dokázala konkurovat západním firmám. Dodávala jak zboží běžné spotřeby, tak i pro vojenské použití. Velmi stručný výcuc učinil z publikace (Ne)zapomenutná Tesla Richard Sobotka a já jej skromně přebral. Jemu náleží to, že paměť ještě existuje.

Po roce 1989 se Národní podnik Tesla rozpadl na mnoho a mnoho malých poboček a společností, které venkoncem všechny buďto zkrachovaly, nebo byly prodané zahraničním investorům. A do Rožnova pod Radhoštěm, do bývalé Tesly, se nastěhovala americká společnost ON Semiconductor, zkráceně onsemi.

Samotná společnost onsemi na svém webu píše: „Výrobní společnost ON Semiconductor Czech Republic vznikla v roce 2003 fúzí společností TESLA SEZAM (výroba polovodičových čipů) a TEROSIL (výroba křemíku). Obě uvedené společnosti byly nástupnickými organizacemi bývalého státního podniku TESLA, na jehož tradici současná polovodičová výroba navazuje.“

Dovolím si zopakovat - „na jehož tradici současná polovodičová výroba navazuje“. Tedy vzala socialistickým zřízením vybudovaný výrobní kolos, který polovodičovou výrobou slul, a zahájil tam polovodičovou výrobu, kterou od té doby sluje americká společnost onsemi.

Naše nynější chlouba? Jaká? Že držíme český výrobní polovodičový kolos? Nebo že si Američané budou investovat do své výroby svých polovodičových výrobků svých 46 miliard dolarů, aby z toho měli bezvýhradně svůj zisk? Po nás chtějí adekvátní pobídky. To znamená, že jim vláda musí nabídnout něco na oplátku. Nebudeme je doživotně zdaňovat? Nebo jen padesát let? Nebo deset? Nebo se občané ČR budou podílet na americké investici? Ulevíme onsemi u nějaké té miliardy? Pobídek by mohlo být. No až hrůza pomyslet. Výsledkem bude ale jediné – Američané budou v ČR produkovat své polovodiče, budou na nich vydělávat. Naše úloha bude a je jediná. S dostatečnou mírou lokajství se podbízet s pobídkami a nastoupit do jejich montovny. I když i tady můžeme být trochu na pochybách. Společnost onsemi sem také může začít dovážet agenturní pracovníky z třetích zemí. Jsou levnější. Ale to se jen dohaduju.

A teď alternativní historie.

Po roce 1989 nastoupil sice tržní systém, ale tehdejší politiky ozářil duch svatý a našeptal jim, že by měli stvořit v jistém smyslu protekcionistickou politiku, která zemi ochrání před rozkradením v té době bohatšími zeměmi západu. Dovolit podílnictví, nikoliv vlastnictví, vytvořit zákony tak, aby kapitál, vytvořený v zemi, z větší, citelně větší části musel v zemi také zůstat. Národní podnik Tesla by sice přešel do soukromých rukou, ale nesežrali by jej naši spojenci ze západu.

Důvod by to mělo jediný, nechal by se slyšet duch svatý v uších tehdejších osvícených politiků. Pokud by nevznikl protekcionismus, Česká republika by se začala propadat do pozice kolonie, montovny, začala by produkovat křivé politiky, věčně rozkacenou a naštvanou veřejnost a důsledky by dosahovaly až do životů každého obyvatele republiky. Snižovaly by se důchody, věk odchodu do důchodu by se vzdaloval tak, že by se polovina lidí důchodu ani nedožila, státní dluh by začal nezvladatelně růst, ekonomika by se propadala…

Nalití 46 miliard dolarů jako investice do rožnovské budovy onsemi není důvod k radosti. Je to ponížení. Potvrzení našeho statusu kolonie, kterou řídí lokajové s mávátky v rukou.

Platí a v naší historii navždy bude platit. Václav Klaus, Miloš Zeman a jejich vlády zlikvidovali budoucnost České republiky a udělali z ní odporně bezpáteřní montovnu.

Zdroje: (Ne)zapomenutá Tesla, Wikipedie, Novinky

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb