Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Analytici a jejich hloupoučtí politici. Vaše dopisy

22.04.2024
Luděk Ševčík: Analytici a jejich hloupoučtí politici. Vaše dopisy

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala v Bílém domě. Tedy jen na návštěvě, ještě ne ve funkci.

Otevíráme novou kapitolu České republiky. Premiér Petr Fiala se zaskvěl v Bílém domě, a ČR tak už čeká jen sláva a čest. Luděk Šefčík se pozastavuje nad návštěvou našeho premiéra v USA. Pozastavuje se nad cenou, kterou nás to stojí. A ptá se, kdy přijde finanční odpovědnost politiků za jejich jednání.

„Velvyslanec, prý ČR ve Washingtonu, v článku pro Seznam ze 16. dubna letošního roku: Ukrajina bude pro Fialu v Kongresu klíčové téma. Doufejme, že pomoc projde. A o kus dál v článku provalí, na kolik nás tahle cesta na podporu ukrajinské vlády přijde: ,Dám příklad. Země, které sice nekoupily F-35, ale koupily F-16, v poslední době přijetí prezidentské či premiérské návštěvy v Bílém domě neměly‘,” napsal Luděk Ševčík a pokračoval.

„Takže stačí vzít ze státní kasy několik miliard a můžete letět do USA lobbovat za zájmy cizí země. Jsem jediný, komu tohle přijde jako neskutečná nehoráznost?!!! Fiala, velvyslanec a vůbec celá vláda, parlament, senát jsou zaměstnanci občanů České republiky. A musí pracovat pro jejich blaho. Kolik občanů souhlasí s tím, jak nás vláda zadlužila, aby mohl Fiala letět lobbovat za zemi, s kterou nejsme v žádném spojeneckém svazku, a přesto jsme jí už tak poskytli obrovskou pomoc? A netahejte na mě, prosím, že je na Ukrajině válka. Těch jsou na světě desítky a s daleko větším počtem obětí. A tam se vůbec neangažujeme.

Jde mi i o jinou věc. Vláda ořezala důchody prominentům minulého režimu. V tom mi svítá určitá naděje. Když už byl učiněn první krok, tak snad bude i pokračování. Může tedy nastat situace, že po politicích budeme moci chtít peníze, které státu prošustrovali. Asi těžko z nich dostaneme vše. Ale pokud by se podařilo zabavit jim majetek, a to i ten ulitý, a samozřejmě jim maximálně ořezat důchody, měl by i ten malý profit obrovsky pozitivní vliv na naši ekonomiku. Nikdo z jejich následovníků už by si tak obrovské rozhazování cizích peněz ani náhodou nedovolil.

A teď k těm analytikům. Máme jich tu jak nadělaných. Samozřejmě kvalitních i servilních žvanilů. Ti druzí teď ve veřejném prostoru převládají. Přestože jejich analýzy naprosto selhávají. Ale říkají to, co od nich chtějí hloupoučtí politici slyšet. Ti chytří poslouchají ty kritické. U nás a zřejmě i jinde v EU kritickým analytikům pšenka nekvete. Vždyť jen kolik kritiků vyletělo z ministerstev! Tvůrčí kritiky tam teď je asi jako na sjezdu KSSS za Stalina. I ty kulty osobností už tu zase máme. A nejen na obraně. I Fialův neskutečně drahý výlet je jeho projevem.

Servilní kvazianalýzy se teď prostě rentují. A kdyby, kdyby! se opravdu podařilo prosadit trestní odpovědnost politiků za prošustrování státních financí, bylo by úsměvné vidět bohaté žvanily, jak potkávají chudé politiky, které jejich ,analýzy‘ přivedly na buben,“ zkonstatoval Luděk Ševčík.

Petr Fiala se při návštěvě Bílého domu usmíval přesně tak, jak se usmívají malé děti, když se jim splnil sen. Hezké, splnili jsme mu sen, lepšího člověka, ekonoma, premiéra, státníka a ani politologa to z něj ovšem neudělá. Ale možná, když zasvitne nad Fialou šťastná hvězda, možná z něj udělají nějakou neviditelnou figurku v Bruselu, kde bude mít početně omezenou stafáž svých přikyvovačů a škodit bude nejen České republice, ale i ostatním členským zemím EU. Servilní je pro takovou poctu dost a dost.

Jen je tu taková nesnáz. I Andrej Babiš byl v Bílém domě. I on se zaskvěl před fotoaparáty. I pro něj to byl velký den v jeho velkém životě. Ale pro Českou republiku z toho plynulo kulové. Že by to u Fialy bylo jiné? V čem přesně?

A ta trestní odpovědnost politiků? Věc nemožná. Naprosto nemožná. Vždyť by pak do politiky chodili jen ti, kteří to myslí vážně, kteří chtějí zemi pozvednout. A to nelze se zdravým rozumem akceptovat. Ale pozor, je to populistické, snad až extremistické smýšlení. Volat po tom, aby byli politici řádní hospodáři.

Jsou to všechno zásadní otázky, nepopírám. Ale já bych radši slyšel přesný popis toho, co Fiala se všemi hlavouny českých tajných služeb dělal na ústředí CIA. To s sebou nese mnoho tajemných věcí, které mohou po vrběticku někde vybuchnout a stát se rozbuškou pro nějaké světové dění. Tam bych zaostřil zrak. Ale asi zbytečně. Z takových návštěv se stenografický záznam nedělá.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb