Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: O co, nebo koho jde? Vaše dopisy

komentář 12.03.2024
Luděk Ševčík: O co, nebo koho jde? Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Válka

Kde a kdy se zastaví válka na Ukrajině? A proč jsou naši politici tak hr do válčení? Proč alespoň nepředstírají zájem o urovnání konfliktu? Luděk Ševčík hledá odpovědi, kde jsme udělali chybu a kdo z ní těží.

„Není těžké sestavit si z článků a reportáži provládních (probruselských, proamerických) médií pohled na bezpečnostní situaci našeho státu,“ píše Luděk Ševčík. „Ačkoliv Ukrajina není součástí NATO, EU a nemáme s ní žádné vojenské smlouvy, „naše” vláda, včetně bývalého rozvědčíka dělá vše, abychom byli do konfliktu Ukrajina Rusko přímo zataženi. Že je 70 % obyvatel proti, je nevzrušuje. Mají klíčové úřady obsazeny a tak se cítí bohy. Nebo spíš kohouty na našem hnojišti, protože před pány z EU nebo USA se plazí přímo ukázkově. Těm umí i ze rtů odezírat. 

Mě ale zajímá jiná věc. Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce. Vrcholní armádní činitelé tvrdí, že se musíme na válku s Rusem připravit za cenu nejvyšších investic, samozřejmě na úkor našich občanů. Pávek chce přímo poslat naše vojáky na Ukrajinu, byť to okecává nesmysly o tom, že je jedno, jestli cvičíme ukrajinské vojáky u nás, nebo u nich. Osobně nemám nic proti tomu, když pošle své syny, jako soukromé osoby, bojovat na Ukrajinu. Ale pochybuju, že by on, nebo kdokoliv z vlády, měl mandát k tomu, aby tam mohl poslat naše vojáky. 

A proč bychom se tam vůbec měli angažovat, když miliony samotných Ukrajinců se na celý konflikt vykašlalo? Když oni nemají zájem, proč se do toho chceme tak vehementně zapojit my? Lépe psáno ti s minimální podporou veřejnosti? 

A teď tedy to, co mě na té věci nejvíce interesuje. Když nakupujeme zbraně za stovky miliard a prakticky jsme ve válce, nebo se do ní usilovně zapojujeme, co naši, někteří až šílení válečníci plánují s námi? S naším celým národem? S lidmi, kteří z různých důvodů nejsou schopni vojenské služby? Nevšiml jsem si totiž, že by se o nich vůbec někdo zmínil. Že by se o ně někdo zajímal. Že by někdo začal organizovat něco jako civilní obranu. Že by se pro ně budovaly kryty. Zabezpečení. Lékařské vybavení. A to je to, co je krajně podezřelé. Buď jsou tam nahoře všichni kompletně úplní idioti, kteří se domnívají, že když začne válka, tak se civilistům vůbec nic nestane. Nebo jsou to asociální dobytci, kteří nás bez mrknutí oka obětují. Nebo je tu ještě varianta, že všechno válečné štvaní má zpitomět veřejnost, aby se bez odporu nechala oškubat. Aby si peníze, nutně potřebné na zdravotnictví, péči o děti, nebo bezmocné seniory, mohli shrábnout nenažraní zbrojaři a další pijavice na systému. 

Všechny tři varianty jsou otřesné. Ale už jen to, že je nelze zavrhnout, je děsivé. Je děsivé, kam jsme se dostali. Vždyť když byli v roce 1989 vojáci SSSR v Berlíně a NATO mělo tenkrát myslím 15 členů, o válce nebylo ani řeči. Dnes je NATO o tisíc kilometrů blíž k Moskvě,

Má už 31 členů a přitom válka je na spadnutí. Není tedy něco úplně špatně? Jak to, že čím více členů má prý obranná aliance, tím větší nebezpečí války se tu objevilo? O co, nebo koho tedy skutečně jde?

Není tady něco úplně špatně? Je. Zmizela politika, zmizel zdravý rozum z politiky. Realitu nahradily Potěmkinovy vesnice té naší propagandy. Lidé si neuvědomují, že žijeme v atmosféře podobné před vypuknutím druhé světové války. Až se spustí válečné bubny i u nich za humny, bude pozdě křičet – ale tohle jsem nechtěl, tohle přece ne, já bojuju jen rétoricky, nedávejte mi do ruky flintu a neposílejte mě na ta jatka. Neustále to opakuju a do zblbnutí budu, zpočátku selhala diplomacie, teď už jedeme na voze, který táhne neříditelný osel prostého fanatismu. Pánbu s námi a zlé pryč.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb