Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Dobře utajený byznys. Vaše dopisy

07.07.2023
Luděk Ševčík: Dobře utajený byznys. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Peníze

Stát ukončil bezbřehou podporu ukrajinských uprchlíků. Je načase, aby stáli na vlastních nohách, udělali jsme pro ně dost, zní odtamtud. A na to se hned ozval Daniel Hůle z Člověka v tísni, který nastínil, že Člověk v tísni by mohl rozhodnutí státu napadnout u soudu. Tématu se chopil Luděk Ševčík.

„Daniel Hůle z Člověka v tísni se rozhodl žalovat český stát za to, že ten se rozhodl zpřísnit podmínky podpory Ukrajincům. Mě nepřekvapil,“ napsal Luděk Ševčík a pokračoval. „Politicky angažované neziskovky se takto prostě chovají. Jsou jen jednou ze součástí nějakého velkého byznysu. Třeba i vojensko-průmyslového. Nebo jiného. Podstatné je, že zájem těchto velkých byznysů není totožný se zájmem většinové společnosti. Byť ji o tom koupená média vehementně přesvědčují. A protože byznysmeni neradi utrácí, nechají si své zdánlivě bohulibé aktivity financovat i státem. A stát jsme my, jak správně říká Homolka.

Takže si platíme projekty, které nejsou v našem zájmu. Máme v tom tradici. Stát unikátně dává peníze lidem, jejichž přínos společnosti je negativní. A protože státní kasa není bezedná, musí to být na úkor někoho. Nejčastěji těch, kdo se nemohou bránit. Na něž nejsou vypsány žádné granty, takže se o ně žádné neziskovky nezajímají. I ty granty se totiž vypisují podle politického zadání. A dnes už za většinou politických uskupení stojí byznysmeni. Takže podle zájmů byznysmenů. Pěkně skrytých v pozadí. Případný hněv veřejnosti se sveze na neziskovky. Ty to vydrží.

Personální kombinace sociopatů s nadšeně aktivistickými sluníčkáři, neschopnými dohlédnout dopady svého dobroserství, je totálně hluchá vůči jakékoliv kritice. Případně v ní vidí důkaz správné cesty. A pokračuje ve své škodě společnosti s pocity mučedníků. Přesto opakuji, že tito nešťastníci jsou jen falešný cíl naší zloby. Jsou jen loutky, s nimiž někdo manipuluje. Samozřejmě ve svůj prospěch.

V některých státech se již veřejnost, nebo možná i místní byznysmeni, rozhodli, že se musí ukázat ti v pozadí. Aby bylo vidět v čí prospěch pracují. U nás se skrytým byznysmenům podařilo vnutit veřejnosti názor, že toto opatření je krajně nedemokratické. Přesto, že platí i v USA. Tam jej naše média nekritizují. Pouze v Maďarsku nebo Rusku. Takže přes nastrčené neziskovky mohou byznysmeni skrytě dělat velký byznys. Příkladem přímo ukázkovým je právě migrace. Miliony a miliony migrantů jsou pro ně miliony zákazníků. Nutně potřebují potravu, odění, bydlení, elektroniku, data atd. atd. A prostředky k útratě dostanou od státu, takže solventní jsou. Na úkor místní populace.

Logičtější pomoc, spočívající ve vybudování zázemí v místech jejich domovských zemí, by byznysmenům nepřinesla tak obrovský zisk. Proto se nekoná. Proto migrace jen kvete. Nic ale není bez poskvrny. Máme tu sociální sítě. A přes veškerou a nemalou cenzuru není problém dohlédnout lži byznysmenů a jimi nastrčených politiků a neziskovek. Lži spočívající v tom, že pokud migranti nepřijdou do Evropy, respektive i k nám, přijdou o život. A ono to tak úplně není. Stačí si třeba vygooglit nabídky ubytování na Ukrajině. Je jich tam tolik, že by lehce pojmuly ty migranty, o které Hůle projevuje neuvěřitelnou starost. I když je možné, že se tam budou aspoň rekreovat. Když už pojedou na Ukrajinu na dovolenou.

Doprava, jak píší média, je pro tento účel nachystána. Že na dovolenou domů jet mohou, ale bydlet tam už ne, nám jistě někdo vysvětlí. Klasickou formou. Umlčením. Stačí tazatele zahrnout do kategorie dezolátů, chcimírů, hnussáků atd. a okořenit to hrozbou trestním stíháním. Nebo jej na netu zablokovat. To by bylo, aby kazil někomu byznys! Když už se jej podařilo tak dobře utajit,“ napsal Luděk Ševčík.

Za ty peníze, co do projektu války celý svět cpe, mohlo lidstvo financovat cestu na Mars. Mohlo rozjet klíčové projekty v nejchudších zemích světa a postavit je na nohy, tedy zbavit ty země hladu, násilí, kriminality. Mohli jsme financovat vývoj nových energií. Za ty peníze jsme mohli vytvořit kus ráje na Zemi. Místo toho vytváříme peklo. 

Celé je to jen koloběh zmaru. A to se všemi možnými detaily a zákruty, které nynější svět nabízí. Válka je vůl, Ukrajinci mají být na Ukrajině. Je to jejich domov. Ten jim nemá nikdo právo ničit. A to platí pro všechny strany. 

Nesouhlasím s panem Ševčíkem ve všem, souhlasím s ním v lecčems. Válka je cynický byznys. A politici, kteří dopustí, že k válce dojde, mají složit funkce a přenechat místo bystřejším. K ráji na Zemi se nejde proválčit. 

Ale je to marné. Lidské pokolení v zásadě tíhne jen ke zmaru. 

Ovšem matkami s dětmi přeplněné vlaky jedoucí na Ukrajinu za dovolenou, to je krásný obrázek dnešní doby. Nevím, ale do válečné vřavy se přece na dovolenou nejezdí. S dětmi už vůbec ne. Že by tam ta válka nebyla až tak ostrá? Že by se děla jen na relativně malé části Ukrajiny, kde válka probíhá už od roku 2014? Že by ta naše solidarita s bližním byla z větší části jen vyčuranost ekonomické migrace, které jsme, zavaleni nenávistí k Rusku, skočili na lep? Ptám se, až přijde zase čas přiznat se k daním. Při vyplňování formuláře bych pak mohl příkladně klít na tu správnou stranu. 

A až se zase bude mlátit sláma s celistvostí území, tak bychom si mohli cvičně vyskloňovat slova - Kosovo je Srbsko. Protože co je dovoleno pánovi, není dovoleno kmánovi. Já jen abychom byli nestranní a nenechali se unášet nenávistí. Protože při ní se dobrovolně stáváme slepci, kteří jsou ve vleku ideologů. 

Vložil: Štěpán Cháb