Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Z koridoru solidarity se rázem stal koridor keťasů. Vaše dopisy

21.04.2023
Luděk Ševčík: Z koridoru solidarity se rázem stal koridor keťasů. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: A chléb náš vezdejší dejž nám dnes

Luděk Ševčík se pozastavil nad tím, že nejen Slovensko nebo Maďarsko, ale i silně proukrajinské Polsko zakázalo ukrajinské obilí na svém území. A dává to do souvislosti s vyjádřením našeho ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, podle kterého obilí z Ukrajiny není problém. Není?

„Ani ne před rokem nás provládní média mohutně masírovala hrůznými scénáři. V hlavní roli byl superarcilotr Putin, který nedovolil vývoz ukrajinského obilí,“ napsal Luděk Ševčík a pokračoval: „Kvůli čemuž měl vypuknout v Africe hladomor a umírat miliony nevinných afrických dětí. Proto bylo vymyšleno a realizováno vytvoření tzv koridorů solidarity. Obilí mělo do Afriky putovat přes Evropu. Přesto, že obilí mělo Evropou jen projet, EU na něj nelogicky zrušila clo. A z koridoru solidarity se rázem stal koridor keťasů.

Obilí nekončí v Africe. Ale v Evropě. Nevinné africké děti jej najednou nepotřebují. Asi o ně nešlo už od samého počátku. Nevadí. Pisálci, proti nimž jsou lehké děvy vzor počestnosti, už jedou další  kampaně. Vzali si na paškál naše zemědělce. Udělali z nich nemravné hady. Nechtějí prý prodávat levně obilí a proto je teď pro nás ukrajinské obilí záchranou. A jen dezolát může tvrdit, že je toto obilí nepoživatelné!

Jednoho dezoláta jsem před nedávnem viděl na slovenské RTVS. Byl to hlavní hygienik Slovenska. A tvrdil, že v obilí bylo překročeno povolené množství pesticidů o 1000 procent. To neva, oni nám to už nějak zase vysvětlí. A ti správně naprogramovaní to bez rozpaků přijmou. Ti si otázky nekladou. Mají život jednodušší. Netrápí je, že z avizované solidarity je zase jen špinavý kšeft miliardářů. Který Ukrajině jako takové stejně asi nic nepřinese. Nebo že by se obrovští zahraniční vlastníci půdy či oligarchové rozhodli podělit s chudými Ukrajinci? Třeba tomu i někdo věří. A třeba i někdo věří, že se zdejší miliardáři skládají na zbraně proti Rusům, aby zachránili Ukrajincům Ukrajinu. A ne pobočky svých firem na Ukrajině. A třeba to tak i je.

Kdybychom žili ve svobodné, otevřené informační společnosti, třeba by se tomu dalo věřit bez rozpaků. Ale pokud jsou zde oficiálně preferováni a prezentováni jen prorežimní pisálci, píšící bez skrupulí cokoli pro svůj mrzký zisk, o důvěře nemůže být řeči. Lidé, kteří ještě nenašli své dno hanby a nestydí se tedy vyčítat důchodcům mizerné důchody a štvou proti nim mladé, by ve slušné společnosti byli právem odsunuti na její nejzazší okraj. V té naší jsou na špici. Používáni na vytváření takovýchto „koridorů solidarity“. Ze kterých se, jako obvykle, nakonec vyklube jen sprostá nenažranost.

Podvody a podrazy na obyčejné lidi. Opentlené srdcervoucími apely o tom, jaká hrůza nastane, pokud vše nepůjde podle přání miliardářů řídících loutkové vlády. Přesto, že čím více přání se jim plní, tím hůř na tom jsme. Od pisálků bez cti se tohle nedočteme. Ti by se neodvážili napsat, že „koridory“ jsou jen dalšími tunely. V tom nejhorším slova smyslu. Kolik takových tunelů a za jakou cenu ještě budeme financovat?“ zakončil otázkou své zamyšlení Luděk Ševčík.

Nevysvětlí, pane Ševčíku, oni nám to rovnou předžvýkají. Také jsem viděl vyjádření slovenského hlavního hygienika. A hned po něm vyjádření našeho ministra zemědělství. A děsí mě, že Nekulovic klučina je schopný pro ideologii dát stranou i potravinovou bezpečnost, bez otestování tvrdí, že obilí je v pořádku, asi to zjistil z věštecké koule. Tuhle válku vyhrajeme, zní tlampačem z Řípu, i kdybychom měli žrát obilí z prasklého reaktoru v Černobylu. Jak je možné, že Slovensko, Polsko i Maďarsko hlásí obilí s prachbídnou kvalitou?

Vím, vím, neradit, hranice České republiky mají magický náboj, který všechny negativní prvky odkouzlí a nám se na talíř dostane jen košer jídlo. Určitě to tak musí být. Na Ukrajině jistě nenakládají horší obilí pro všechny a do oddělených vagónů pak obilí první jakosti pro mazlíky z České republiky. Z toho jde usoudit, že Nekula prostě jedná politicky, dle zadání, nebo dle míry vlastního fanatismu. Ne, ne, to je hrozně divoká spekulace, to už by se v tomto státu nedalo věřit ale vůbec ničemu. Jenže jak to ti Ukrajinci dělají, že do ČR posílají bezproblémové obilí, ale na Slovensko, Polsko i Maďarsko posílají obilí špatné. Jak je to možné? Skutečně za tím jsou kouzla? A neměl by nám všem přijít dopis z Bradavic? To by byl fajn bonus k té místní mizérii a bídě. A zase přiznejme si, že premiér Petr Fiala skutečně vypadá trochu jako levnější verze Harryho Pottera. Něco na tom bude. 

Uškodí levné obilí z Ukrajiny našim zemědělcům? Je to zdravotní riziko? Podporujeme tím polomafiánské oligarchické struktury, které na Ukrajině před válkou ve velkém likvidovaly tamní trh, a rozhodně s tím za války neskončily? Zeptejme se Nekulovy věštecké koule. Na testy kvality jde obilí až příští týden, takže nikdo v ČR oficiálně neví, co k nám přijíždí. Třeba nám u toho odpoví i na to, jak to, že ukrajinské obilí končí u nás, když mělo jen projet do hladovějšící Afriky.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb