Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Chciválkaři jsou nadřazeni chcimírům. Vaše dopisy

28.03.2023
Luděk Ševčík:  Chciválkaři jsou nadřazeni chcimírům. Vaše dopisy

Foto: Se svolením Pražského hradu

Popisek: Vlajka České republiky

Žijeme jen ve hře na demokracii, nebo v té skutečné, kde záleží na každém hlasu? Nerozdělila se společnost natolik, že už je nespojitelná? No, rozdělila, byla rozdělená vždycky, jen se tomu říkalo diskuze a nikdo se nepokoušel jednu ze stran mocensky zvýhodnit a druhou část společnosti zahnat do šedé zóny. Nad věcí se zamýšlí Luděk Ševčík, a jako vždy to bere od podlahy.

„Již delší čas v naší společnosti hra na demokracii nabývá značně absurdních rozměrů. Už jen pouhý jiný názor může být trestně stíhán,“ napsal Luděk Ševčík a pokračoval. „Stejně jako v tvrdých totalitách. Slovo, myšlenka, veřejně vyslovené, jsou trestány více než násilný trestný čin. Chciválkaři jsou nadřazeni chcimírům. Vláda nestydatě pracuje pro ty, kteří ji neplatí. Tedy aspoň ne oficiálně.

A hlavně, jak říká klasik, rozmohl se nám tu takový nešvar. Volby sice máme, ale výběr se nedemokraticky zúžil. Na projekty miliardářů. Nějak to tu postupně převzali. Ti, kteří si koupili internetová média, z moci svých peněz, jakkoliv vydělaných, zakazují lidem prezentovat názory. Doživotně. Jen tak. Že se jim zachtělo. Že jim nehráli do not. To už je panečku skutečná moc orientálních satrapů. A hnutí, strany a média, mající demokracie plnou hubu, k tomu najednou ani neceknou.

Jiní miliardáři zakládají politická hnutí. Pokud se stanou jejich tvářemi, nemám s tím zas tak velký problém. Ale obrovský vidím s těmi, kteří stojí v pozadí. Nasadí si totiž masku někoho jiného. Mimikry. Není je vidět. Je to zjevný podvod. Na voliče. Ti se domnívají, že volí pana X. A přitom volí loutku patřící panu Y. De facto zájmy pana Y. Aniž by tušili. Líbilo by se mi, kdyby u nás byl přijat zákon podobný americkému FARA. Aby bylo vidět na každého, kdo je kým financován. I ze zahraničí. Bohužel USA, které jej aplikují, jeho platnost v jiných zemích trestají. Proč, to ponechám na fantazii čtenáře. Pak si tedy kterýkoliv miliardář, ať už za své, nebo za cizí, může koupit vládu, či podíl na ní. Stačí najít si trochu sympatický ksichtík, který ještě nemá politickou minulost. Pár let jej učit nicneříkající projevy. Dobře oháknout, ostříhat, prostě načančat. Pak s ním objet zemi a zaplatit mu mohutnou kampaň u prodejných novinářů. Pravděpodobnost úspěchu vysoká.

Totéž s politickými stranami. Nejlépe si financovat jednu, která dříve vykazovala znaky levicovosti a jednu, která vykazovala znaky pravicovosti. A pak, ať si lidé vyberou kteroukoliv z nich, skutečný vítěz, vítězové, jsou stejní. Voliči to nejsou. Ti se stali jen obětmi ve falešné hře na demokracii. Demokracie nemá přívlastky. Ty jí dodávají ti, kteří ji potřebují zničit. Demokracie je vláda lidu. Naplnění vůle jeho většiny. Země, kde bohatí mají moc doživotně zakazovat lidem vyjádřit své názory, kde se za slova zavírá, kde si bohatí kupují vlády, není rozhodně demokratická. To je orientální oligarchie. Velmi falešná hra na demokracii. Nepřistupujme na tuto hru. Pokud neubráníme skutečnou demokracii, je po nás veta,“ zakončil Luděk Ševčík.

Udržet si demokracii i navzdory Rakušanům všeho druhu a jakékoliv jejich rozpínavosti. Ale český národ je naučen na slova – nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. A tak se, národní povaha nám tak radí, přikrčíme, přihrbíme a funíme si pod nos nadávky. A přitom čekáme na chvíli, kdy někdo otočí kolem dějin za nás. Ten někdo je pro náš národ určující. Někdo to udělá. A když ten někdo povstane z našeho středu, ať je jakéhokoliv druhu, začneme brblat, že on není ten někdo, kdo měl tím kolem dějin zakroutit.

Někdo byl pro náš národ tatíček Masaryk, který zpočátku český národ nikterak v lásce neměl. Ten někdo byl i Emanuel Moravec, který měl národ tak rád, až ho začal křivit a lámat mu vaz. Ten někdo může být i miliardář Jan Barta, který se rozhodl, že si koupí ČSSD a povede ji k té správné levici, tedy k té západně progresivní. Tentýž Barta cpal miliony i do kampaně Petra Pavla, kterého jsme si zvolili následně za prezidenta.

Je pravda, že skrytí loutkovodiči jsou to nejhorší. Platím, tak diktuju. Přijímám peníze, tak poslouchám. A osud republiky tak může vskrytu spoluřídit někdo v pozadí. Zase ten někdo. Jenže taková demokracie je trochu (dost) falešná. Ten někdo to může myslet dobře, samozřejmě že může, i Moravec to určitě myslel chvíli dobře. Zachraňoval český národ. Jenže čím víc na východ od nás, tím víc takových loutkovodičů a skrytých neoficiálních, ale o to víc diktujících zaměstnavatelů politiků.

Stejně jako se demokracie rozmělňuje podobnými loutkovodiči, začne se ale rozpadat i pod náporem příliš velkého odporu a radikálních akcí. Francie si právě užívá masivní demonstrace proti důchodové reformě. S demonstranty souzním, ale vlastně nesouhlasím. Zapalovat radnice? Nořit město do hořících aut? Nechat dělat z policie rozběsněné agresory? Ovšem pozor, ve Francii demonstrace pořádají v drtivé většině odbory bez politických ambicí. Tedy nehrozí, nebo by alespoň nemělo hrozit, že dojde k pokusu o puč. Prosím, defenestrace se může zavést i tam, ale puč v rukou odborů? To už je pravděpodobnější ta defenestrace.

V české republice chybí silný odborářský aparát, který by dokázal zatlačit zespodu. Máme tu Středulův výdělečný ČMKOS, který je naprosto k neužití, takový vládní odštěpený závod, který se vždycky domluví, protože Jozífek potřebuje vydržet ve funkci. Do důchodu daleko. (Bože, vyžeňte už toho Středulu, není v ČR větší žáby na prameni.) Ostatní odbory se krčí v rohu bez povšimnutí. 29. března proběhne demonstrace v Praze před Úřadem vlády. Ví o tom vůbec někdo? Pořádá ji Odborový svaz KOVO. A jejich svolávání do pohotovostního stavu s transparenty v rukou je, no, smutně komické. Bez přípravy, bez vášně, jako z komunistického filmového týdeníku o tom, že normu jsme překročili o 120 procent. Nepřekročili.

Místo odborů nám tu demonstrace pořádají politické strany a hnutí. A to páchne revolucí nebo pučem daleko víc. Zároveň velkou část společnosti, která by i vzala do rukou transparenty, může strana či hnutí odpuzovat. Proč? Protože jim do rukou místo transparentů cpou vidle a zapálené louče. Revoluce je rychlejší? Není, vede do pekel. Nestihli jsme si za těch třicet let vybudovat silnou společnost, která se dokáže bránit příliš vehementní politice. A i to je místo pro nástup oligarchů skrytých za politickými stranami nebo jednotlivými kandidáty.

Komické v tomto ohledu je, že čím víc jdeme na Západ, o to víc se dostáváme na Východ.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb