Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Nechci nic moc. Jen mít svůj vlastní názor. Tak čtu. A srovnávám. A vidím. Vaše dopisy

komentář 24.01.2023
Luděk Ševčík: Nechci nic moc. Jen mít svůj vlastní názor. Tak čtu. A srovnávám. A vidím. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Noviny z celého světa, ilustrační obrázek

Otevírá se doba pro nevědomost? Šťastnou, naplněnou nebohými politruky, kteří budou plnit diskuse oficiálním názorem i urážkami? Generál Pavel se chystá jednoho studovaného politruka, z rozhodnutí strany doktora, dotáhnout na Hrad. Má ho za manželku. Podplukovnici. Ale co ta nevědomost? Tahají nás už na udičce? Už se mlčí? Otázky, na které se ptá a odpovídá Luděk Ševčík.

„Doktor David se v Deníku rozčílil nad tím, že lidé volili pod vlivem mediální masáže,“ píše Luděk Ševčík a pokračuje. „Ale jistěže tak volili pane doktore! Snad jste proboha nečekal něco jiného? Domníval jsem se, že jako bývalý vrcholný politik tento stav znáte. Já jsem jen řadový občan a vůbec mě to nepřekvapilo. Počítal jsem s tím. Mě naopak až překvapil počet hlasů pro opoziční kandidáty. My přece nežijeme v otevřené demokratické informační společnosti. Cenzura, veřejnoprávní média ve službách vlády. Veřejně placení presstituti. A pak tu také máme širokou frontu lidí, odmítajících poznání.

Jak píše v Argumentu Adam Votruba: lidé jsou ochotni vyjádřit vrchností předepsaný názor. Ale vyslechnout, přečíst si názor jiný kategoricky odmítají. Prý to nemají zapotřebí. Ideální materiál pro manipulátory. Čtu mezinárodní tisk. Německý, rakouský, ukrajinský, ruský, britský, francouzský, srbský atd. atd. Dnes na Google je to velmi snadné. Nechci nic moc. Jen mít svůj vlastní názor. Takže čtu. A srovnávám. A vidím, že i některá ruská média veřejně kritizují ruskou vládu tak, jak by si u nás málokdo troufl. Vím, že lžou všichni. Ale v našich provládních médiích snad úplně nejvíc.

Osobně mi konvenuje nejvíc srbská Politika. Článek z ukrajinských médií a vedle toho z ruských. Nemají občana prostě za vola. Kterého je třeba vodit na ohlávce. Ovšem nevím, jak dlouho jim to vydrží. Už jsem četl, že USA chtějí vyčlenit finance na převýchovu srbské mládeže. Věřím, že to bude dobrá investice. Mít v hrsti myšlení obyvatel je výhra. Proto také vyhraje zřejmě Pavel. Kdo je schopen dohlédnout, které finanční skupiny za ním stojí? A koho to vlastně vůbec zajímá? Kdo se moc ptá, moc se dozví. Třeba to, že z něj naše provládní média udělala vola. Ale když se nedostane k jiným informacím, tak se to nedozví. Má klid.

V okruhu stejně nevzdělaných se pak cítí úplně nejlíp. Když už zavítá na internetové diskuse, místo argumentů zasype oponenta urážkami. Bez obav. Projde mu to. Nikdo jej z diskuse nevyhodí. Za oficiálně schválené názory, byť vulgárně, urážlivě vyjádřené se nevyhazuje. Takže pane doktore. Osvícenecká doba už dávno minula. Vzdělání netřeba. Titul si můžete koupit. Lidé se válejí v blažené nevědomosti, jak prasata v hnoji. Tak se prosím přestaňte rozčilovat. Taková je naše realita. A silní hráči pracují na tom, aby to tak zůstalo. Takže i nějakou dobu zůstane,“ ukončil své zamyšlení chmurně Luděk Ševčík.

Lidé čtěte, lidé bděte. Doba informační i technologická nám dává možnosti nespoléhat se pouze na domácí tisk. Nemusíme společně s médii pranýřovat ty, na které vláda ukáže. Můžeme číst rakouský tisk, můžeme číst ten francouzský, srbský, německý, anglický, norský, indický. Jakýkoliv. Jazyková bariéra zmizela. A s ním i slepota naší mediální scény. Pak uvidíme svět jinýma očima. Trochu globálněji. Z většího nadhledu. A ano, pak se vrátíme do té naší české mizérie obohaceni o poznání, že to jde daleko lépe. Že bychom mohli mít lepší politiky, lepší podmínky pro život, víc odvahy se vzepřít, nebo beze studu podpořit ty kandidáty, které chceme, ne které bychom měli chtít.

Po měsíci brouzdání zahraničním tiskem nejeden zjistí, že naše problémy, a hlavně jejich řešení, jsou skutečně podivné.

Pro představu. Veřejnost ve Francii se setkává na ulicích při demonstracích proti důchodové reformě. Macron a jemu sloužící ministři navrhli protáhnout odchod do důchodu z 62 let na 64. Francouzi jsou na nohou. Milionové demonstrace. U nás mediální ticho. Vždyť mi už v těch 64 letech do důchodu chodíme. A mluví se o tom, že se věk odchodu bude muset posunout ještě dál. Možná, když bychom viděli a četli o tom, že jinde se sebou občané nenechají tak manipulovat, také bychom se účiněji a sebevědoměji bránili.

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb