Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Luděk Ševčík: Zánik jedné urážky. Vaše dopisy

04.01.2023
Luděk Ševčík: Zánik jedné urážky. Vaše dopisy

Foto: Pixabay

Popisek: Denní tisk zase získá své původní určení. Na toaletě

Vláda Petra Fialy připravuje pod vedením Michala Klímy, zmocněnce Úřadu vlády pro dezinformace, nový zákon. Ten má podle návrhu potírat dezinformace, má vést k zatýkání původců dezinformací, k vypínání webů, blokování článků. Ale také má do určených mediálních domů přinést až 100 milionu korun z peněz daňových poplatníků. Jak lze nazvat novináře, kteří takové peníze přijmou? Nad tím se zamýšlí Luděk Ševčík.

„Pokud jste se pokusili v internetové debatě použít výraz presstitut, bylo s vámi tvrdě zatočeno. Jedná se prý o urážlivý výraz, dehonestaci novinářů,“ napsal Luděk Ševčík a pokračoval. „Myslím, že po přijetí tzv. nové vládní strategie na potírání dezinformací výraz presstitut skončil jako urážka.

Tak jako můžeme pojmenovat prodejnou ženu prostitutkou, aniž by byla dotčena na cti, je možno pojmenovat vládou placeného novináře presstitutem. Není mezi nimi rozdílu. Prodávají se obojí. Byť ženu ke ztrátě cti vede spíš strach o živobytí, a novináře spíš nenažranost. Možná také profesní neschopnost, malost, které je vedou k režimní podlézavosti. Octnou se pak na titulních stranách provládních médií a třicet stříbrných se jim vždy hodí. Že tím zasadí tvrdou ránu v důvěru své původní profesi, že média už těžko brát jako hlídacího psa demokracie, je netrápí.

Když strach máš, že se nenajíš, jak osel hlavou kývej, a jestli něčí chleba jíš, pak jeho píseň zpívej – Krylova Lektorská je jejich krédem. Lidé bez cti jsou v každém režimu. Veřejně je takto využívat si ale netroufli ani ti komanči. V tom je tato vláda průlomová. Chápu ji. Zažíváme díky ní národní katastrofu. Chléb (levné potraviny, energie, výrobky, dostupná lékařská péče a už ani ty léky nejsou) a hry (mimo vládních, parlamentních a senátorských šaškáren) nabídnout nemohou. A zpovykaní internetoví bojovníci hladově čekají. Čekají kdy se naplní vládní sliby. Kdy se v médiích objeví články jak se nám daří. Jak bohatneme. Jak Ukrajinci dobyli Moskvu. Vždyť tohle všechno je jim už téměř rok slibováno. A ono nic. Ba přímo naopak.

Takže vláda vezme NAŠE peníze a bude nás za ně přesvědčovat. Za ně nám bude zkoušet měnit NAŠE názory za JEJICH názory. Učit nás vidět svět tak, jak oni potřebují. Pomocí presstitutů, které bude platit NAŠIMI penězi. Zlegalizovali tím výraz presstitut jako povolání. Pokud někoho z placených pisálků nazvete presstitutem, není to urážka. Je to fakt. Zároveň je tím odlišíte od skutečných novinářů. Lidí, kteří svou čest neprodají. Jen ta nedůvěra tady zůstane.

Chválí někdo vládu za něco, co se jí skutečně povedlo? Dělá to z přesvědčení, nebo za peníze? Je novinář, nebo presstitut? Celá tato nedemokratická vládní akce je hloupá. A jako každá hloupost, i tato se obrátí proti svému autorovi. V každém případě může být výraz presstitut vyňat z urážek. A zařazen mezi výrazy oficiálně povolené. Jen by to někdo měl říct cenzorům,“ poznamenal Luděk Ševčík.

Před pánem Bohem i před zákonem jsme si všichni rovni. Pánbu, do něj vartovat nebudu, toho ať si vyřeší ve zpovědnici. Zákon jde ovšem přepsat tak, aby nám tu vznikali rovní. A ti rovnější. To už tak na té farmě zvířat, kterou se Česká republika pod vedením Petra Fialy nesměle stává, prostě je. Po Babišově rovnosti – nerovnosti práv očkovaných a neočkovaných, se tak dostáváme do další úrovně bytí – nebytí. Mohu tohle ještě říct? Dá se to napsat? Co na to můj vlastní cenzor, co si ho v sobě musíme všichni na Fialův povel vypěstovat? Půjdu za názor sedět? Zaplatím pokutu? Budou mě popotahovat po policejních stanicích jako přerostlou skříň po babičce po baráku?

A do toho rudá garda mediálních domů, které přijmou všimné od vlády, čímž ztratí svou nezávislost a hlavně důvěryhodnost. Dá se zprávám věřit, když jsou pod dohledem dotace za věrnost z vlády? Rakušanovi ostří hoši si tu jedinou pravdu přece budou hlídat. A o něčem se prostě psát nebude. O něčem se bude psát tak, aby to vyznělo jinak, než jak to skutečně je.

Vložil: Štěpán Cháb