Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jste je viděli? Na Zlínsku mají lavičky z recyklovaných plastů. Jenže s plasty je obecně potíž...

15.09.2022
Už jste je viděli? Na Zlínsku mají lavičky z recyklovaných plastů. Jenže s plasty je obecně potíž...

Foto: Zlínský kraj / Jiří Balát (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ve Veselé u Zlína jsou na místním stadionu lavičky na tribunách z recyklovaných plastů.

Lavičky, ploty nebo třeba dětská hřiště z recyklovaných plastů a pneumatik. To vše můžete vidět v několika obcích Zlínského kraje. Možná byste ale ani nepoznali, že plastové jsou. Zlínský kraj na pořízení vybavení z druhotných materiálů poskytuje obcím v rámci ochrany životního prostředí dotace už čtvrtým rokem.

„V Programu na podporu venkova pro obce do dvou tisíc obyvatel je možné získat až dvě stě padesát tisíc korun na jeden projekt. Základní podmínkou je využití materiálů a výrobků z recyklovaných odpadů. Ročně na tyto projekty Zlínský kraj dává jeden milion korun,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. 

Výhodou výrobků z druhotných surovin jsou podle vedoucí odboru životního prostředí Jany Káčerové zejména životnost a snadná údržba. „Plot nebo květináč z plastů vypadá jako ze dřeva, rozdíl poznáte až na dotyk. Na Vsetínsku slouží lavičky z plastu už dvanáct let a pořád jsou v kondici. Navíc je nemusíte brousit, natírat, netrčí z nich třísky,“ vyjmenovala jejich přednosti Káčerová. 

 

Dětské hřiště v obci Veselá u Zlína

„Naším cílem je, aby odpady, které vznikají a které lidi svědomitě třídí, našly své uplatnění. A projekty našich obcí dokazují, že to jde. Finanční prostředky na podporu ochrany životního prostředí máme připraveny i pro příští rok,“ dodala Hana Ančincová. 

Veselá u Zlína, Neubuz, Horní Lideč nebo Mistřice

Jednou z obcí, která s podporou dotací pořídila lavičky z recyklovaných plastů, vybudovala dopadové plochy na sportovištích a dětské hřiště, jejichž základem jsou recyklované pneumatiky, je Veselá u Zlína. „Starosta musí šetřit a zároveň budovat. Musí přemýšlet dopředu a využít dotace, které jsou k dispozici. Malé obce, jako jsme my, mají omezený rozpočet,“ vysvětluje starosta Veselé Daniel Juřík s tím, že posledním projektem, který za přispění kraje dodělávají, jsou prvky na tribuně a lavičky na fotbalovém hřišti.

Za podpory kraje si pořídili lavičky a sportoviště z recyklovaných materiálů také v Neubuzi, v Horní Lidči vyměnili dřevěné prvky tribuny ve sportovním areálu a v obci Mistřice revitalizovali stanoviště pro kontejnery na separovaný odpad. 

Plasty jsou problém

„Recyklace především u plastů se v Česku moc nedaří a vyhozené umělé hmoty se často dají použít jen jednou. A to v tom lepším případě,” říká pro Seznam Zprávy profesor Vladimír Kočí. „Na plasty se totiž v důsledku jejich chemické povahy vážou nečistoty, zejména hydrofobní látky, které v podstatě není možné vymýt. Když sklo vymýváte při vysoké teplotě louhem, je čisté. U plastů to nejde. Dokonce jen stopové koncentrace nečistot mohou znemožnit použití plastového recyklátu pro výrobky do potravinářství,” pokračuje Vladimír Kočí.

 

PET lahve připravené na své další využití.

„Plasty proto recyklujeme jen jednou. Vzniká nám materiál, který se musí použít na něco méně kvalitního. Není to skutečná cirkulární ekonomika, pouze jsme materiál použili o jeden cyklus navíc. Z textilního výrobku, vzniklého z recyklované PET lahve, už dál nic pořádného nevyrobíte. Je to oddálení problému. Lepší než nic, ale není to velká výhra,” dodává Kočí pro Seznam Zprávy.

Problémem jsou i plasty s hliníkovou fólií, například obaly od chipsů, sušenek, „tetrapaky“ a další. Ale i ty se nakonec dají nějak využít. „Kompozitní obaly jsou žádoucí z pohledu ochrany potravin. Mají nižší prostupnost kyslíku a nepropouštějí vlhkost. Mají kvalitní technické vlastnosti, ale je to bohužel vykoupeno tím, že se v podstatě nedají recyklovat. Maximálně slisovat, vyrobit z nich desku, lavičku apod. Ale kolik takových laviček, o kterých mluví výrobci, potřebujeme? S tunami plastů, které chrlí, byste jich měl v každé ulici deset,” líčí svůj názor pro Seznam Zprávy Kočí. Jak ale vidno na příkladu zlínských obcí, i takové lavičky se leckde hodí.

Co by tedy pomohlo lepší recyklaci plastového odpadu?

„Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Proto musíme v prvé řadě omezit produkci a spotřebu plastových obalů na jedno použití,” říká člen správní rady Institutu cirkulární ekonomiky Vojtěch Vosecký pro Aktuálně.cz. „Dále se musíme zaměřit na to, aby plasty, které už uvedeme na trh, se v prvé řadě daly znovu použít. Myslím tím například kelímky na kávu či flašky na vodu, které spotřebitel může použít klidně stokrát bez ztráty na kvalitě.

 

Moc pěkná lavička, že? Ani by jeden neřekl, že vznikla z PET lahví...

Ruku v ruce pak musíme navrhovat plasty tak, aby se daly výborně recyklovat. Pomohlo by, kdyby plasty nebyly vyrobeny z různých příměsí mixu materiálu a ideálně s obsahem už recyklovaných plastů, což následně zvýší poptávku po druhotných surovinách. Například u PET lahví škodí jejich recyklaci například PVC potahy nebo exotické barvy,” dodává Vosecký.

„Je také důležité to, aby v Česku vznikly dostatečné zpracovatelské kapacity, aby se tok materiálů uzavřel na lokální úrovni. To je základním stavebním kamenem cirkulární ekonomiky. A v neposlední řadě je důležitá i neustálá osvěta obyvatel. Pracujeme na tom, aby lidé třídili co nejvíce, protože to, kolik toho vytřídí, ovlivňuje všechny další procesy,“ uzavírá pro Aktuálně.cz Vosecký.

Zdroje: TZ Zlínský kraj, seznamzpravy.cz, zpravy.aktualne.cz

Vložil: Andrea Morkusová