Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A další vyšetřování, které vezme konec za několik desetiletí. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.05.2022
A další vyšetřování, které vezme konec za několik desetiletí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Povodí Moravy

Popisek: Řeka Bečva, asi si tam ty toxické látky vysublimovala sama, měli bychom ji zavřít, až zčerná

Před rokem a půl odpadním kanálem do řeky Bečvy natekla toxická látka, která otrávila v řece vše živé. Tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec srdnatě stanul po týdnu váhání před kamerami a slíbil, že výsledek vyšetřování bude veřejnost vědět v co nejkratší termínu. Za pár dní. Stačí přece nabrat vzorky ze všech kanálů, vyhodnotit a určit, z kterého toxická látka unikla. Práce pro jednoho laboranta s buzolou a několika kádinkami na jedno odpoledne.

Je rok a půl po katastrofě a my stále nevíme, kdo byl viníkem. A je na místě se ptát – co tam, milí příslušníci našich odpovědných úřadů, vyšetřoven a laboratoří, děláte? To se kopete do pozadí, chytáte lelky a čekáte na bakšiš od zainteresovaných stran, které se vás budou snažit úplatkem umlčet? To jste, milí odpovědní orgáni, už docela rezignovali na práci, ke které jste podpisem pracovní smlouvy zavázali? Proč vám to trvá tak dlouho? Co kdyby došlo za dva měsíce k další havárii a nedaleko po proudu se koupal nějaký nic netušící skautský tábor? Také se bude vyšetřovat tak pomalu, pomalinku, aby si ani šnek nevšiml, že vykonáváte nějaký pohyb?

Jaký tím předáváte vzkaz veřejnosti, která si vás za vaši práci platí? Důvěru? Kde? Jakou? To skutečně dovolíte, aby katastrofa na Bečvě zůstala na dlouhá desetiletí uvězněná ve vracení k došetření policie a dlouhým, předlouhým chytáním lelků u státního zastupitelství nebo u soudů? Opravdu? To se tam přetahují politické tlaky? Byla to fabrika Agrofertu? Nebyla to fabrika Agrofertu? Je v zájmu současné vlády mlčet? A proč mlčí stejně jako vláda předchozí? Co tajíte? Něco děsivého? Nebo je to vaše kolektivní selhání? Nebo je na informace embargo? Nebo se v tom prostě neschopně plácáte a nevíte a neumíte? Necháme to vyšumět? I ta nejvytrvalejší limonáda plná bublinek vyprchá a stane se z ní jen přeslazená břečka.

Katastrofa na Bečvě je děsný průšvih. Nejdřív kvůli přírodě, kterou to lokálně potlouklo, jak jen mohlo. Kafilérka jela na plné obrátky. Hodinu po propuknutí katastrofy se to stalo průšvihem naší spravedlnosti. Policie bucala, experti bucali, státní zastupitelstvo bucalo. Jen politici, politici přísahali skoro na kříž a na hrob své matky, že zítra bude všechno objasněné. A jak jsme si, bohužel, zvykli, politikům se nedá věřit. Přísahají, deklarují svou věrnost pravdě, lásce, spravedlnosti, a přitom se smějí do klopy. Nic, ticho, takový hezký český klid na práci v chytání lelků. A přitom zamoření Bečvy byla katastrofa, za kterou někdo může. Někdo, někde. A my si na to máme udělat prostě názor. Ten, kdo minulé čtyři roky nenáviděl Babiše, bude žít v přesvědčení, že za to může Babiš. Ten kdo s Babišem souhlasil, bude žít s názorem, že to na něj ušili a že to vypustila ta druhá fabrika.

Ale tohle není spravedlnost. Jen vyhnívání. Je mi jasné, že se katastrofa na Bečvě stala politickou záležitostí. Není mi jasné, proč. A policie, která má katastrofu primárně šetřit a vyšetřit, nemá a nesmí být politická. Tam má prostě přijít na plac ošlehaný detektiv z televizní inscenace a všechno během hodiny vyšetřit a po reklamní pauze předložit před obdivné pohledy diváků pravdu. Prostě pravdu, padni komu padni. Ale jo, ono se to všechno kope do pozadí a jsou v tom zájmy těch, na které my ani nedohlédneme. Ale důvěra v české pojetí spravedlnosti jde do kopru. Už zase. Pořád a pořád dokola a stejně. A návratnost celé akce? Občan zjistil, že se nemůže spolehnout na stát a jeho složky. Až bude potřebovat on osobně, odloží ho do spamové schránky svých šanonů s nevyřízenými případy. Dejte vědět, až Bečvu definitivně založíte jako nevyřízenou do šanonů, vyjádřím vám svůj nehynoucí vděk a budu volat po navýšení vašich odměn, holomci.

 

Vložil: Štěpán Cháb