Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie sem nechodí, říkají organizátoři. Na kole, koloběžce i pěšky mezi vinohrady s koštovkou na krku

28.04.2022
Policie sem nechodí, říkají organizátoři. Na kole, koloběžce i pěšky mezi vinohrady s koštovkou na krku

Foto: Region Slovácko (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Účastníci akce dostanou přehlednou mapku.

V sobotu 30. dubna se koná další ročník oblíbené akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska, na kterou si letos pořadatelé připravili řadu novinek. Tou největší je zbrusu nová stezka Ryzlinku rýnského s přídomkem „Královská“, těšit se ale můžete třeba i na společnou snídani, vinný trh, koncert nebo tombolu. Trasy můžete projet na kole či koloběžce, jedna je připravena i speciálně pro pěší.

17. ročník akce je ideálním spojením zdravého pohybu a dobrého vína. Po společné snídani, která začíná již v 8 hodin na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se totiž můžete vydat hned na několik tras pojmenovaných po odrůdách vinné révy, jejichž tekutou podobu na nich budete moci samozřejmě i ochutnat.

„Všechny cyklistické trasy jsou pojmenovány podle tradičních odrůd vína pěstovaných v místech, kudy trasy vedou,“ říká Ing. Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko a dodává: „Přestože se může zdát, že trasy vedou opakovaně stejnými lokalitami, ne pokaždé své sklepy otevírají ti stejní vinaři. Stejně tak se každoročně obměňují vzorky vín. I stálý návštěvník si tak v každém ročníku najde to své a má co objevovat. O atraktivitě akce svědčí i to, že cyklisté přijíždějí nejen z celé republiky, ale pravidelnými účastníky jsou také zahraniční hosté.“ Starty, dojezdy i doprovodný program budou probíhat opět na Masarykově náměstí.

 

Tradičně se startuje na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Kam se můžete vydat

Do Polešovic, Boršic, Buchlovic, Břestku, Tupes a Starého Města vede stezka Muškátu moravského, odrůdy vína vyšlechtěné ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Rozhled do širého okolí nabídne na této trase rozhledna Floriánka. Z Uherského Hradiště na opačnou stranu – do Kunovic, Hluku, Blatničky, Ostrožské Lhoty, Uherského Ostrohu a Ostrožské Nové Vsi míří stezka Blatnického Roháče. I toto víno je pojmenováno podle vztahu k místu původu. Je vyrobeno z vín typických pro Blatnici pod sv. Antonínkem pěstovaných v trati Roháče.

Do vinného žlebu v Kudlovicích, na Modrou, Velehrad a do Tupes cyklisty zavede stezka Rulandy bílé. Tato odrůda je ze všech vinařských oblastí v České republice nejvíce pěstována právě na Slovácku. Na Velehrad, do Tupes, Zlechova a Starého Města vede stezka Velehradská – po stopách cisterciáků, která vás provede krajinou, kde mnišský řád cisterciáci pěstovali víno od začátku 13. století.

Zcela nová cyklotrasa nese název Stezka Ryzlinku rýnského – Královská. A proč právě královská? Důvodů je hned několik. Ryzlinku rýnskému se přezdívá „Král vín“. Tento přídomek získalo víno díky své ušlechtilosti i legendám o jeho oblíbenosti mezi šlechtou a na císařském dvoře. Druhým důvodem je samotná trasa – vede obcemi, kde se v pravidelných intervalech konají Jízdy králů – Vlčnov, Hluk a Kunovice. V letošním roce se jízdy králů konají hned ve všech těchto obcích, nenechte si je proto ujít.

 

Trasa vede i kolem větrného mlýnu Jalubí.

Trasa se najde i pro pěší

Kdo dá přednost pěší chůzi před kolem, tomu je určena pěší trasa Sadská. Vede okruhem přes městskou část Mařatice a Vinohradskou ulici do městské části Sady k místním vinařům. Poté okruhem zpět do centra města. Osvědčená průvodkyně Veronika Šarátková o trase říká: „O co méně našlapaných kilometrů, o to více je příjemná procházka a diskuse nad vínem v každém z navštívených sklepů, kde nás vinaři vítají s otevřenou náručí. Za poslední roky, co trasu vedu, mám spoustu nezapomenutelných zážitků se skvělými lidmi, kteří si den přišli užít. A to za jakéhokoliv počasí.“

Přestože se na trasy může vydat neomezený počet cyklistů i pěších, doporučuje se registrace předem. Cyklisté si mohou s předstihem vybrat trasu, vybavit se koštovkou na krk, která je nejen vkusným doplňkem, ale hlavně oceníte její praktičnost. Registrační balíček bude připraven s předstihem a vyhnete se tak ranním frontám před startem. Registrace jsou již spuštěny na www.slovacko.cz/nakolevinohrady.

Doprovodný program

V den samotný už pak stačí pouze přijít a vychutnat si našlápnutý program. Po snídani na Masarykově náměstí se můžete celý den kochat dechberoucími výhledy ve slováckých vinicích a sklepních uličkách. Krásný den završíte podvečerním koncertem kapely Huménečko pod širým nebem. I při něm budete moci dále ochutnávat slovácká vína za účasti vinařů na vinném trhu. Přímo na náměstí bude zajištěno občerstvení, ať už v podobě chuťovek k vínu nebo pořádné večeře. Ani po koncertě ovšem zábava neskončí, prostor pro příjemné oddechové chvíle nabídnou závěrem dne Moja vinotéka ve Vodní ulici a Vinný sklep U Lisu ve Vinohradské ulici. Posedět bude možné i ve vinotéce Hruška na Mariánském náměstí. 

 

Na trase se nachází i lidový domek Háječek s výstavou tradičního vesnického bydlení v Ostrožské Lhotě.

Pozor na jízdu pod vlivem

Zatímco řidičům motorových vozidel, kteří se pod vlivem alkoholu dopustí přestupku hrozí, že přijdou o řidičský průkaz, v případě cyklisty je situace jiná. Cyklista při spáchání přestupku nemůže přijít ani o body, ani o řidičský průkaz. Vystavuje se ale pokutě, uvádí web Policie ČR.

„Podle litery zákona je ten, kdo řídí vozidlo (motorové nebo nemotorové) bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky ohrožen pokutou od 10 000 do 20 000 Kč. Tato sankce platí, je-li hodnota alkoholu v těle do jedné promile. V případě, že bude hodnota jedné promile alkoholu překročena, může být přestupce pokutován v rozmezí od 25 000 do 50 000 Kč. Stejná sankce hrozí i za odmítnutí dechové zkoušky,” upřesňuje Policie ČR.

Podle webu autozine.cz ale mnozí z cyklistů využívají malou skulinu v zákoně. Pokud totiž daná osoba na kole jede, je považována za cyklistu, tedy řidiče nemotorového vozidla. Pokud ale kolo vede, už je to chodec. A ten pochopitelně pod vlivem být může, pokud tím výrazně neohrožuje sebe nebo okolí. V tu chvíli je na policii, zda má opravdu důkazy, že cyklista na kole seděl a jel. Vzhledem k mnoha kamerám už to však pro Policii ČR nemusí být tak velký problém a spoléhat na tento fígl není vždy ideální.

 

Košt u vinného sklepa a určení další trasy. Foto Jaromír Šallé

Zákony platí i na vinařských akcích

Na jižní Moravě se každoročně pořádají desítky akcí, při nichž lidé na kolech putují mezi jednotlivými vinařskými obcemi, poznávají okolní krajinu a památky a ochutnávají místní vína a jídla. Několik z nich pořádá i Nadace Partnerství prostřednictvím projektu Moravských vinařských stezek.

„Cyklisté vždy jedou po vyznačených trasách, mají zastávková místa a na konci vše vyvrcholí doprovodným programem. Seriál výletů Krajem vína připravujeme už od roku 2012, cyklistické akce jsme navíc pořádali i předtím, ale s policejními kontrolami jsme se dosud nesetkali,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz koordinátorka projektu Eva Kvapilová.

„Na tyto akce opravdu nejezdí lidé, kterým jde o to se opít. Oni si chtějí užít cestu, vinařskou krajinu, jsou to velmi kultivovaní lidé. Navíc jedou trasy řádově kolem 45 kilometrů. Pokud si dají u vinaře jednu koštovku, vyšlapou to během pár minut. Na našich akcích máme registrované účastníky a se žádným z nich jsme v souvislosti s alkoholem neřešili jakýkoliv problém, způsobení dopravní nehody a podobně. Trasy vybíráme vždy tak, aby primárně vedly po cyklostezkách, polních cestách, mezi vinicemi. Tím usilujeme o to, aby akce byly maximálně bezpečné. A to bez ohledu na zmiňovaný alkohol,” dodává.

Vložil: Andrea Morkusová