Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vilém Famm: Jak ušetřit a přidat. Vaše dopisy

08.04.2022
Vilém Famm: Jak ušetřit a přidat. Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Peníze, krev ekonomiky

Přišlo zdražování. A jen tak se nechystá skončit. Střední třída si pomalu balí kufry a stěhuje se o level níž. Možná to nebude tak divoké, jak se to z pohledu dubnového vychýlení světové příčetnosti může zdát (a pevně v to doufejme), přesto je na místě přemýšlet o snižování výdajů. A náš čtenář Vilém Famm jeden nabízí.

„Všichni se snaží, všichni přemýšlí, kde ušetřit. Zvedají se totiž ceny snad všeho. Mně se též vaří hlava, jak z této situace vyjít se zdravou kůží,“ začal svou úvahu Vilém Famm a pokračoval:

„Seděl jsem nedávno v Uherském Hradišti na lavičce na Mariánském náměstí. Čekal jsem zde na manželku. Byli jsme rozděleni, každý z nás chodil po svých obchodech. Sedím, nudím se. Ke zpestření této chvíle mám jen pozorování okolí. Na jedné z blízkých laviček si povídaly dvě ženy. Jedna povídala té druhé, že u řezníka zažila šok ze zvýšených cen a že to prý bylo už tak včera. Na druhý den jsem se vypravil nakupovat. Má cesta vedla i do řeznictví. Paní měla pravdu, i ve Strážnici šly ceny dost nahoru. Bude se muset šetřit. Budeme platit víc za energie a nyní se ukazuje, že též za potraviny. Ostatně energie souvisí se vším. Kde tedy brát?

Již několikrát jsem četl názor o zrušení poplatku za televizi a rozhlas. Ten činí 135 a 45 korun, celkem tedy 180 za měsíc, což činí za rok 2 160 korun.

Pokud stát chce provozovat tuto veřejnoprávní televizi a rozhlas, má dvě možnosti. Buď bude vybírat poplatky od lidí, nebo provoz bude hradit ze svých prostředků. V druhém případě zůstane částka 2 160 korun každé domácnosti. Není to mnoho, ale ani málo.

U televize se dá diskutovat, jak velký rozsah má mít. Dnešní doba však spíše propaguje soukromé a z veřejného potřebujeme hlavně nezávislé zpravodajství. Opakuji, nezávislé zpravodajství. Důležité však bude, že dojde ke zrušení jedné, ale vlastně dvojité platby. Miliony operací nahradí pak jedna jediná a ta bude od státu.

Nyní by mi mnozí z vás rádi položili otázku, kdeže ty peníze ve státní kase najdu. Musím vás ujistit, že jsem je nenašel, protože tam jednoduše nejsou. Jak tedy chci onen výpadek zaplatit? Zvýšením daní? Ne! Prostou změnou danění. Všichni by měli platit daně tam, kde peníze vydělali a ne podle sídla firmy, a jak víme, mnozí pak raději sídlí v daňových rájích. Mnoho lidí volá po zrušení daňových rájů. Proč? O ty se nestarejme, stačí, že firmy budou danit tam, kde peníze vydělaly. Stát zcela jistě získá daleko větší prostředky, než jsou nynější poplatky za televizi a rozhlas a prostí občané nebudou muset do státní kasy odvádět nic navíc.

Možná, ale ke změně danění nedojde. Budeme muset tedy příště volit ty, kteří si na takový úkol troufnou, a ne volit takové poslance, kterým nevadí mafiánský systém, který vyprodukoval daňové ráje. Demokracie je diskuze. Hledejte tedy i vy, kde vzít peníze, aby mohlo ke zrušení poplatků dojít. Možná jich nakonec najdeme tolik, že budeme moci též zavést slevu v hromadné dopravě pro všechny ve výši 75 %. Občané si tohle možná zase tak nežádají, ale příroda z toho obrovského množství aut pláče. To ona si takové nějaké opatření žádá.

Bohužel neumím ani odhadnout finanční přínos, který jsem navrhnul. Nemohu tedy říct, co všechno bude schopen pokrýt, ale vědět bych to, abych byl upřímný, chtěl,“ zakončil Vilém Famm.

Zrušíme televizní a rozhlasové poplatky? A z čeho ty naše veřejnoprávní hlásné trouby budou žít? Z peněz, které jim přidělí z rozpočtu vláda? To s sebou ale nese riziko, že veřejnoprávní hlásné trouby se stanou otrokem vlády. Jakékoliv. Neodvysíláš naši propagandu? Pustíš do ní kritiku opozice? No tak to asi sáhneme k osekání rozpočtu. To, že veřejnoprávní trouby fungují nezávisle na státním rozpočtu, má svůj smysl.

A peníze odtékající na dividendách do zahraničí? Jak je zadržet a nevyhnat tak zahraniční firmy ze země? Za loňský rok odteklo z ČR 330 miliard korun. Což je 3300 na každého obyvatele republiky. A jaký je státní dluh, abychom to porovnali? Na každého obyvatele ČR připadá k roku 2021 231 tisíc. Dividendy? Jen kapka v moři. A já bláhový si pamatuju, když Kalousek rozesílal předvolební složenky s dluhem 120 tisíc, aby tím ukázal, jak vláda ČSSD profrcala rozpočet. A udělala to? Jasně, když jsem vstupoval nesměle do dospělosti, oháněli se politici tím, že dluh je 78 tisíc na hlavu. Dluhy jsou očividně na vzestupu. Naše republika už méně.

Stát by měl rozhodně šetřit a hledat místa, kde se šetřit dá. A podle vlastních slov a předvolebních slibů by neměla vláda šetřit na lidech, ale právě na státu. Prostor má, ve Sněmovně má většinu 108 hlasů. Ale zatím se zdá, že se vládě do šetření zase tolik nechce.

Vložil: Štěpán Cháb