Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

818 stříbrných mincí. Maminka s třináctiletým synem šli na procházku a našli poklad

17.03.2022
818 stříbrných mincí. Maminka s třináctiletým synem šli na procházku a našli poklad

Foto: Muzeum regionu Valašsko (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Archeolog muzea Samuel Španihel ukazuje nálezcům jejich očištěný objev.

V úterý 8. února vyrazila paní Petra se svým třináctiletým synem Michalem na procházku po okolí Polic. To co našli, by si ale předem asi těžko vysnili. V Ratíkově na Valašskomeziříčsku, který se nachází už na katastru sousední Loučky, totiž objevili poklad obsahující 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky. Nesmírně cenný archeologický nález nyní zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko, po dokončení potřebných rozborů si ho bude moci prohlédnout i veřejnost.

A jak se jim vlastně objev podařil? Stačí prý trocha štěstí a pozornosti. Při procházce si všimli, že kousek od cesty vyčuhují z půdy kolem rozhrabaného pařezu kousky hliněné nádoby a mince. „No já bych to možná ani nepoznala, ale syna ve škole hodně baví dějepis a hned říkal, že to bude určitě něco vzácného,“ přiblížila Muzeu regionu Valašsko, kterému svůj objev ohlásili a pod jehož patronaci spadají všechny podobné případy z této oblasti, paní Petra.

Poklad si na místě převzal archeolog muzea Samuel Španihel. „Nález obsahoval fragmenty hliněné nádoby neznámé provenience a soubor mírně až silně korodovaných stříbrných mincí v počtu 818 kusů, z nichž byla většina spojena do několika různě velkých slepenců. Na místě jsem provedl ještě dohledávku, při které jsem objevil už jen několik málo kusů jednotlivých mincí,“ uvedl Španihel.

 

Střepy z nádoby, ve které se mince ukrývaly.

Bude se zkoumat

Poklad poté putoval do muzea, kde v následujících měsících projde podrobným průzkumem, čištěním a konzervací. „Z prvotního zkoumání nebylo možné vzhledem k degradaci mincí určit typologický a chronologický rozsah souboru. Rámcové určení několika lépe dochovaných kusů směřuje ke grešlovým a krejcarovým ražbám Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků. Velmi obecně je zatím možné depot datovat do průběhu 17. a začátku 18. století. Zbarvení střepů i složení materiálu nádobky pak naznačují, že nepochází z naší oblasti, ale nejspíš z nějakého důlního regionu,“ nastínil archeolog muzea.

Prvotního zkoumání pokladu se v restaurátorské dílně zámku Kinských ve Valašském Meziříčí zúčastnili i oba nálezci. „Chtěla bych jim moc poděkovat za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je zřizovatelem muzea.

 

Pracovník muzea prohlíží nalezené mince.

Další nálezy

Podrobný průzkum pokladu z Polic bude probíhat několik měsíců. Odborníci s ním ale začnou až poté, co bude kompletně dokončena analýza loňského nálezu v Ústí u Vsetína, kde skupinka kamarádů našla nádobku plnou pražských grošů z druhé poloviny 14. století. „Je to běh na dlouhou trať, protože je třeba provést řadu úkonů, a ne všechny se dělají u nás v muzeu. Ve finále ale díky nim budeme umět poskládat komplexní historický obraz obou objevů,“ sdělil Španihel s tím, že po dokončení všech procedur budou vystaveny v některé z poboček Muzea regionu Valašsko.

Rok 2021 byl z hlediska archeologických nálezů vůbec nejúspěšnějším v historii Valašska, a tak si pochvalu vysloužil i archeologický tým, který je zkoumá. „Dlouhodobě odvádí skvělou práci, což se kromě jiného projevuje i v tom, že má velkou důvěru u veřejnosti. A nemám tím na mysli jen poctivé nálezce, ale například i stavebníky, kteří ho potřebují k archeologickým průzkumům lokalit, na kterých pracují. Není tedy divu, že v posledních letech přibývá takových skvělých nálezů,“ prohlásil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

 

Stříbro časem zezelená. Než bude vystaveno v muzeu, archeologové mince jistě mince pečlivě vyčistí. 

Dostanou odměnu?

Paní Petra a její syn Michal se možná mohou těšit i na zaslouženou odměnu. „Památkový zákon upravuje i problematiku archeologických nálezů. Jedná-li se o archeologický nález, který nebyl učiněn při provádění archeologických výzkumů, má nálezce právo na odměnu, kterou mu poskytne krajský úřad, a to do výše ceny materiálu, je-li archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, v ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku,“ vysvětlil Pardubickému deníku princip odměňování nálezců mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Vložil: Andrea Morkusová