Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Berlinale míří český film o hasičích, nepřipomíná vám to něco?

07.02.2022
Na Berlinale míří český film o hasičích, nepřipomíná vám to něco?

Foto: Bontonfilm (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Absolventský film Kdyby radši hořelo Adama K. Rybanského z Katedry režie FAMU bude uveden ve světové premiéře na festivalu Berlinale v sekci Panorama

Dne 10. února odstartuje v Berlíně další ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale, na kterém se v světové premiéře představí i česká komedie Kdyby radši hořelo režiséra Adama Kolomana Rybanského. Snímek byl natáčen v několika lokacích Zlínského kraje během podzimu a zimy 2020/2021, kraj ho i finančně podpořil. Do českých kin by měl zamířit v červnu tohoto roku.

Filmová komedie, která vznikla jako absolventský film Adama K. Rybanského z Katedry režie FAMU, vypráví o dobrovolných hasičích, kteří jsou postaveni před nečekanou výzvu –⁠ zdánlivý teroristický útok naruší poklidný velikonoční jarmark a záhy se mezi obyvateli jejich vesničky začne šířit strach a řada dezinformací. Když má být ale z bezpečnostních důvodů zrušena i tradiční velikonoční obchůzka, nemohou to hasiči nechat jenom tak…

 

Film Kdyby radši hořelo je filmovou komedií o dobrovolných hasičích, v hlavních rolích s Miroslavem Krobotem a Michalem Isteníkem (oba na snímku). Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.

„Kdyby radši hořelo je především velikonoční film. Děj se odehrává od Zeleného čtvrtka do úterý po velikonoční pomlázce. Scénář vznikal již od roku 2017 a všechny paralely s pandemickou atmosférou Velikonoc jsou čistě náhodné. Některé podobnosti však zesilují aktuálnost filmu. Když jsme tyhle situace psali, používali jsme hodně nadsázku a absurditu. Nečekal jsem, že se to brzy stane skutečností,” vysvětlil Bontonfilmu Rybanský.

Herci, neherci a známá místa

Také scénář pochází z pera Rybanského a Lukáše Csicsely. V hlavních rolích snímku uvidíme Miroslava Krobota, Michala Isteníka a Annu Polívkovou, těšit se můžete i na Jiřího Vymětala, Marka Pospíchala, Alberta Čubu nebo Vladimíra Škultétyho. Kromě herců si ale ve filmu zahrála i řada místních obyvatel. „Ve filmu se objeví asi stovka komparzistů, které produkce vybrala během konkurzu. Někteří neherci mají i menší roličky, také kapela je složena z místních hudebníků,“ prozradil pro Týdeník Kroměřížska PR manager Bontonfilmu Lukáš Vedral.

Snímek je pevně spojený se Zlínským krajem. Hlavní děj se odehrává ve Chvalnově-Lískách na Kroměřížsku, natáčelo se ale i v Korytné, Roštíně, Velkých Karlovicích či Vsetíně. „K natáčení jsme poskytli prostory kulturního domu i se sklepením, kde se herci i štáb mohli v přestávce také najíst. Stravu jim tam vozili z ubytovny v Koryčanech, kde všichni bydleli,“ rozpovídal se pro iDnes starosta obce Chvalnov-Lísky Zdeněk Lehkoživ.

 

Miroslav Krobot ve filmu Kdyby radši hořelo. Film o hasičích s neherci... V šedesátých letech se hořkou komedií Hoří, má panenko proslavil Miloš Forman. Bude se historie opakovat? Bylo by to hezké. 

Finanční podpora

Kromě krásných míst ale k vzniku filmu Zlínský kraj přispěl i finanční částkou dva miliony korun. „Jedná se o nízkorozpočtový film, takže se dá bez nadsázky říct, že bez podpory Zlínského kraje by nevznikl,” vysvětlila radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Šanci na podporu mají i další. Filmaři, kteří si pro tvorbu svých děl vyberou Zlínský region, mohou žádat o dotace i v letošním roce, a to až do 28. března. „Na audiovizuální tvorbu máme připraveno celkem šest milionů korun,“ láká Fišerová. „Díky finanční podpoře zde už byly natočeny například Úsměvy smutných mužů, dokumentární drama, mapující životní příběh Jana Amose Komenského, Jako letní sníh či rodinné drama Atlas ptáků,” dodává. 

 

Ukázka z filmu 

České úspěchy

Zařazení filmu do letošního ročníku jednoho z nejvýznamnějších světových festivalů bylo pořádným překvapením i pro samotného Rybanského: „Hodně lidí nám říkalo, že ten film je hodně lokální a český. S tím souhlasím a myslím si, že má potenciál oslovit širokou škálu českého publika, zároveň jsem ale od prvotní myšlenky filmu věřil, že může zaujmout i mezinárodního diváka. Nikdy by mě ale nenapadlo, že ti první budou zrovna na Berlinale,“ svěřil se režisér.

„Sekce Panorama, do které byl letošní film zařazen, je součástí oficiálního festivalového programu a zaměřuje se na nové filmy známých režisérů, na debuty, nové objevy a aktuální trendy v kinematografii. Naposledy byl z české tvorby do této sekce vybrán dokumentární film Až přijde válka od Jana Geberta (2018), předtím například drama Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy (2016) nebo Kawasakiho růže od Jana Hřebejka (2010),” vysvětluje Státní fond kinematografie. Po desetiletích se letos na Berlinale vrátí i vítězný film z roku 1990, Skřivánci na niti režiséra Jiřího Menzela. Ten festival zařadil do sekce Berlinale Classics, která slouží jako pocta velikánům filmového plátna.

Vložil: Andrea Morkusová