Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Správa železnic by se mohla přejmenovat na Správu bourání historických budov. V Holešově na Zlínsku se ale místní postavili na odpor

05.08.2021
Správa železnic by se mohla přejmenovat na Správu bourání historických budov. V Holešově na Zlínsku se ale místní postavili na odpor

Foto: Firma Ptáček Pozemní stavby (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Opravená, vymazlená nádražní budova v Holešově

V roce 2010 prošla 140 let stará nádražní budova v Holešově na Zlínsku důkladnou rekonstrukcí. Opravila se střecha, nahodila se nová omítka, opravily se a modernizovaly byty uvnitř budovy. To byl rok 2010. Na opravu padlo bezmála 20 milionů korun. A o jedenáct let později přišla Správa železnic s výborným nápadem. Budova je předimenzovaná, zbouráme patro a necháme jen přízemí. V tu chvíli se Holešovem rozlilo šokované ticho. O to šokovanější, když vyšlo najevo, že Správa železnic o demolici uvažuje už dva roky a že se v květnu 2021 odhodlala k akci.

„Jako holešovská rodačka jezdím vlakem odmala. Když jsem se dozvěděla, že místo krásného nádraží tady budeme mít jakousi přízemní nevzhlednou budovu, byl to pro mě šok,“ řekla pro iDnes Olga Svátková, která se postavila proti Správě železnic s peticí proti bourání nádraží. A podpisy místních se začaly pod peticí množit jako králíci. Za pár dní se počítaly do stovek.

A odpor nestál jen na občanské iniciativě. Zapojila se i radnice, která, stejně jako místní, v bourání neviděla smysl. „Od počátku jsme byli jasně proti,“ bouchl do stolu starosta města Rudolf Seifert. A doplnil bouchnutí nabídkou. V budově by mohlo být oddělení městské policie. Nebo zázemí pro děti. Případně byty pro lidi.

 

Tento snímek vytvořila firma, která prováděla rekonstrukci, a pochází z roku 2010. Nádraží ale vypadá stále stejně

Bude se bourat

Ale Správa železnic byla hluchá. Bude se bourat. „Je náročná na údržbu, vytápění a nezapadá nám do stávající koncepce výpravních budov,“ prohlásil náměstek ředitele organizační jednotky pro techniku oblast Olomouc Viktor Vik. Nezapadá do koncepce. To je častý důvod. Žádná na pohled krásná historická budova. Ale skříň, krabice bez jakýchkoliv přesahů do estetiky architektury. Správa železnic má pod svou správou stovky a stovky nádražních budov. Budov často historicky zajímavých a cenných. Jaká je jejich politika? Bourat. Bourat všechno, co není z betonové překližky a do přesného čtverce. Alespoň tak to vypadá, když se podíváme na demolované nádražní budovy po celé republice. Staré nádražní budovy mizí, místo nich se objevují až extrémně nevzhledné šedé či prosklené krabice s jednou či dvěma lavičkami.

Samotné nádraží v Holešově má projít nákladnou rekonstrukcí, modernizací a vyjít vstříc moderní době. Což starosta města vítá, ale zároveň u toho se pozastavuje nad úmyslem ničit nynější budovu nádraží. „Celá stanice dostane nový orientační a informační systém, na nástupištích i z obou stran centrálního přechodu budou umístěny hlasové majáčky pro nevidomé,“ popsal mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadovaná cena je zhruba 355 milionů korun. „Věřím, že všechny tyto úpravy přinesou komfort cestujícím. Nerozumím ale tomu, proč se kvůli nim musí bourat část nádraží,“ řekl pro iDnes Seifert.

Šťastný konec

A opravdu. V tuto chvíli už se měla nádražím v Holešově ozývat bourací kladiva, ale je klid. Budova stojí, neobklíčily ji bourací čety. Proč? Tlak veřejnosti, petice, nesmiřitelný nesouhlas, který nakonec donutil generálního ředitele Správy železnic do Holešova zaskočit. „V Holešově jsem si dnes prošel budovu a jednal se starostou Holešova Seifertem. Přípravy na ubourání objektu jsem zastavil,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda po prohlídce nádražní budovy na svém twitterovém profilu.

 

V prvním patře nádražní budovy by mohlo podle starosty být pracoviště pro městskou policii, zázemí pro volnočasové centrum či prostory pro řidiče autobusů. „Nově uvažujeme i o turistickém centru s expozicí o Holešově,“ naznačil starosta.

Správa železnic se nakonec uvolila, že patro nádražní budovy poskytne městu pro jejich vlastní účely. To znamená, že budova bude dál stát, ale zároveň i ožije. „Pro nás je důležité, že neztratíme historickou dominantu. Chtěl bych poděkovat místním lidem, že se za nádraží postavili. Je to i jejich úspěch,“ řekl pro iDnes Seifert. Jen je nepochopitelné, že Správa železnic uvažuje stylem – zbourat, osekat na základ a nechat jen to nejnutnější. Neuvažuje ve smyslu – něco s tím vymyslíme – ale ve smyslu – nechce se nám myslet. A tak ztrácíme desítky a desítky budov, které byly pro naši železnici odkazem Rakousko-Uherska, odkazem naší historie. Proč?

 

Vložil: Kamil Fára