Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Uherském Hradišti plánují najet na ekologické vytápění i výrobu elektřiny. Povede se? Ve hře je více variant i odpor obyvatel

06.06.2021
V Uherském Hradišti plánují najet na ekologické vytápění i výrobu elektřiny. Povede se? Ve hře je více variant i odpor obyvatel

Foto: MěÚ Uherské Hradiště

Popisek: Teplárna v Uherském Hradišti

I do Uherského Hradiště už dorazila ozvěna Grety Thunbergové, která svůj mladistvý hlas pozvedla nad všechny ostatní a vykřičela do světa, že máme žít mnohem více ekologicky a bezemisně. K ní se připojila i Evropská komise. A tak musíme přejít na daleko ekologičtější prostředky jak dopravy, tak i výroby elektřiny nebo tepla. V Uherském Hradišti rozhodně nezaspali a začali plánovat. Nynější teplárna jede na uhelný prach. To není nejlepší. Co s tím?

Spalování uhlí v teplárně Mařatice chce město nahradit jiným palivem nebo palivovým mixem, které bude v budoucích desetiletích teplárna využívat k výrobě tepla a elektřiny. Odborníci z Ústavu procesního inženýrství VUT Brno nyní představili studii, ve které vyhodnotili jednotlivé varianty řešení.

Ve hře jsou tři možnosti

Už v prosinci roku 2019 schválili zastupitelé uzavření memoranda města a společnosti MVV Energie CZ, které se týkalo modernizace teplárny v Mařaticích. Ta patří pod společnost CTZ, v níž má město podíl ve výši 49,04 %. Obě strany se v memorandu dohodly, že jejich společným cílem je ukončit spalování uhlí a že přejdou na takové palivo nebo kombinaci paliv, které zlepší stav životního prostředí na území města a zároveň zajistí stabilní cenu tepelné energie pro zákazníky CTZ a přiměřené náklady za likvidaci odpadu pro občany, podnikatele i město. Společnost CTZ následně v březnu 2020 zadala VUT Brno, Ústavu procesního inženýrství, zpracování studie, která měla posoudit různé technologické varianty modernizace.

Podle výsledků studie jsou jednotlivé varianty co do ekonomické výhodnosti seřazeny takto:

  • spalování zemního plynu v kombinaci se zařízením na energetické využití odpadu (ZEVO) s dvěma kogeneračními jednotkami

  • spalování zemního plynu v kombinaci se zařízením na energetické využití odpadu (ZEVO) s jednou kogenerační jednotkou

  • spalování zemního plynu bez ZEVO (tři plynové kotle a tři nové kogenerační jednotky)

Co to je ZEVO?

Prostě další způsob využití ohně. Jenže jaké? Nejlépe se obrátit na odborníky. A kam jinam za odborníky, než do ČEZ. Ti o ZEVO hovoří následovně: „Energetické využití odpadů je součástí moderního odpadového hospodářství v mnoha evropských zemích:

  • Využívá smysluplně zbytkový odpad (takový, který nelze jinak zpracovat, např. recyklací nebo kompostováním)

  • Vyrábí elektřinu a teplo technologií, která splňuje nejpřísnější ekologické parametry (emise, hluk, prašnost apod.)

  • Přináší úsporu primárních paliv (uhlí, ropu, plyn) i surovin (železo, hliník, škvára)

  • Významně snižuje objem odpadů (až o 90 %), určených k ukládání na skládce

  • Odstraňuje nebezpečné vlastnosti odpadů

  • Na rozdíl od skládek je pod neustálým dohledem a pečlivě rovněž kontroluje přivážené odpady (např. měří radiaci)"

Zastavíme recyklaci?

Může se zdát, že když začneme pálit odpad, razantně ubude recyklovaného odpadu. A recyklování je přece tou nejlepší formou nakládání s odpady. Tak tady se nemusíme bát. Metody ZEVO rozhodně nekonkurují recyklaci. Ba naopak, doplňují ji. Mnohý odpad se recyklovat (doposud) nedá, a právě takový se výborně hodí ke spálení přísně ekologickým způsobem, a tedy i k výrobě tepla a elektřiny.

Zvoní nám hrana

V roce 2024 začne v České republice platit zákaz skládkování směsných komunálních odpadů (SKO) a recyklovatelných odpadů. V souladu s evropskou legislativou bude nakládání s odpady rozděleno do stupnice (tzv. hierarchie) podle preferovaných řešení. Přirozenou součástí této hierarchie je i energetické využití odpadů – tedy výroba elektřiny a tepla, podobně jako třeba z uhlí či biomasy. Právě k tomu bude sloužit zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO).

V Uherském Hradišti jsou stále na vážkách

Kterou z nabízených variant Uherské Hradiště u teplárny Mařatice využije? Zapojí i ZEVO? Nebo pojede pouze přes plyn, který se musí složitě zobchodovat a dostat do města? A co až dojde k další vlně ekologických protestů a tlaků, které označí spalování plynu za krajně nezodpovědné? Ale i energetické využití odpadu má své vážné problémy a úskalí. A právě na ně poukazují i občané Uherského Hradiště, kteří přišli s peticí proti využití ZEVO. Proč? Skladování a dovoz potřebného odpadu citelně zasáhne do kvality jejich života, myslí si. Petenti petice stojí nehnutě za variantou využití pouze plynu. Ostatní varianty by prostě páchly. Doslova. Na desítky a stovky metrů daleko od samotné teplárny. Starosta města to zkrátka v těchto dnech nemá lehké. O rozhodnutí, kterou variantu si město zvolí, se bude pravděpodobně hlasovat 14. června, tedy za pár dnů.

„Osobně si myslím, že v tuto chvíli ještě nejsme schopní přiklonit se k jedné konkrétní variantě. Z mého pohledu je nyní ve hře jak varianta se ZEVO, tak také čistě plynová. Na základě studie můžeme pouze zúžit počet uvažovaných variant a následně musíme vést relevantní diskuzi o té, kterou jako město budeme preferovat. Kromě ekonomických a environmentálních kritérií je nutno posoudit ještě další důležité faktory. V úvahu beru i fakt, že v loňském roce více než 2000 občanů města podepsalo petici, ve které poukazovali na možná úskalí, pokud bychom zvolili jinou než čistě plynovou variantu. Než budu schopný udělat sám za sebe rozhodnutí, kterou variantu podpořím, budu potřebovat další informace, abych vše mohl objektivně posoudit,“ řekl k tématu starosta města Stanislav Blaha.

Vložil: Kamil Fára