Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nakoupil v Číně. Špatně. Nakoupil ve Zlíně. Také špatně. Není tohle už šikana? Komentář Štěpána Chába

komentář 30.03.2021
Nakoupil v Číně. Špatně. Nakoupil ve Zlíně. Také špatně. Není tohle už šikana? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Andreje Babiše

Popisek: Andy hraje v reklamě na respirátory Spurtex? Nebo jen nosí respirátory Spurtex?

Premiér Andrej Babiš je zlo. Čiré zlo, které se musí vymýtit za každou cenu, prostřednictvím jakýchkoliv metod. Server Seznam Zprávy přišel s tím, že Babiš protěžuje nošením respirátorů firmu Spur ze Zlína. Protože nosí jejich respirátory FFP2. Už od září. S českou vlajkou na boku respirátoru. To je normálně na mezinárodní tribunál pro lidská práva. Alespoň tak investigativní článek vyzněl.

Jako fyzická osoba si Andrej Babiš zakoupil od společnosti Spur 1 200 respirátorů za 43 tisíc korun českých. Za své, nutno dodat. Od stejného výrobce pak nakoupil respirátory i Úřad vlády. A to v počtu nikterak ohromujícím. Od září je pak premiér viděn právě v respirátorech Spur. Nemá Babiš hozenou ve společnosti Spur udičku na vyvádění zisků? Netěží z toho nějaké výhody? Třeba aspoň voucher do solárka? Něco? Cokoliv? Ne? Sakra.

35 za kus

Úspora je to očividně značná, protože když podělíme vydanou sumu z rodinného rozpočtu Babišů a počet respirátorů, dojdeme k ceně přibližně 36 korun českých za jeden respirátor. Krásná cena. Když ji srovnáme s nákupy Ministerstva zdravotnictví a vnitra, která nakupovala respirátory FFP2 v průměru za 74 korun českých. A ano, tam to jelo převážně z Číny a bylo to trochu, když to srovnáme s výdaji z Babišova soukromého rozpočtu, dražší. A nejen dražší, ale daleko méně kvalitní a účinné. Otázka, která pak napadne automaticky - proč se od společnosti Spur nakupovalo tak málo a preferovaly se zavážky z Číny? V rámci ochrany vlastního zdraví si Andrej Babiš nakoupil respirátory od společnosti Spur hned dvakrát. A to vždy za 43 tisíc. A to už páchne protekcionismem. Nebo mu repirátory Spurtex prostě uživatelsky sednou? Čert ví.

Přesto všechno, že se jedná jen o položku denní potřeby, uvedl server Seznam Zprávy šokující informaci titulkem: „Premiér Babiš jako reklama na respirátory. Koupil si jich hned 1200.“ Mě, na rozdíl od Seznam Zpráv, více znepokojuje, v jakých chodí Babiš botách a zda tím, jak s nimi chodí po české zemi, neplundruje její úrodnost, její správné politické smýšlení, její budoucnost. Není tomu tak? Skutečně ne? Nebo ano? Kdo ví. Jistě by se o tom dal napsat nějaký dobrý investigativní článek, který by se zajímal. Jen ten zájem stačí. Podezření je polovina odvedené práce budoucího soudního stání. No ne?

Nakoupil i Úřad vlády, na pranýř s nimi

V článku se dozvíme i to, že respirátory společnosti Spur zakoupil také Úřad vlády. A to i s příslušnými ciframi respirátorů a množstvím peněz, které na ně z veřejného rozpočtu směrovaly. Některé respirátory byly s českou vlaječkou. Některé bez. Dozvíme se, že si u společnosti Spur Úřad vlády objednal i dezinfekci a spony na prodloužení upínacích gumiček.

Máme tu nějaký střet zájmů?

„Já to nedokážu posoudit, jak moc velký vliv to na naše prodeje má, nejsem marketér, beru to ale tak, že pan premiér je jeden z významných lidí, kteří vyjádřili důvěru naší značce, což nás samozřejmě těší. A my ani neřešíme, zda je ten či onen zákazník politicky činný nebo ne,“ sdělil serveru Seznam Zprávy ředitel společnosti Spur Tomáš Dudák. Není to příkladné dotazování, v jehož podtónu jde slyšel - jak jste mohl, jak jste jen mohl, pane Dudáku?

„Určitě to není tak, že by nás teď někdo z vlády protežoval. Kromě jediné dřívější dílčí zakázky od Ministerstva vnitra jsme od ministerstev či od Správy státních hmotných rezerv žádnou zakázku až doposud nezískali,“ podotkl pro Seznam Zprávy Dudák. A mě napadá, jestli by nebylo vhodné, aby vláda a jí podřízení úředníci chodili nazí a zásadně pěšky. A i tak tu neustále bude podezření, že tím deklarují svou věrnost nudistům nebo sektě Adamitů. Nepomuže server Seznam Zprávy jimi nenáviděnému Andreji Babišovi, když začne vytahovat absurdity podobného typu? Protože vzkaz je tím pádem jasný - nic na něj nemáme, tak uvaříme nějakou špínu z ničeho. A lidé se po přečtení jen zatvrdí a natruc mu to tam příště hodí. Protože nenávist. Protože akce a reakce. Protože rozdělení společnosti, které je takovými absurditami hnojené, aby krásně kvetlo. Nezaplatil si článek na Seznam Zprávách Babiš? Protože je, paradoxně, jen a jen v jeho prospěch. Tento text nestojí na straně Babiše, jen vztyčil do společenské diskuze nechápavý otazník, na který neočekává odpověď.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb