Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechci nudit. Tiskový mluvčí Městské policie Zlín umí předvést práci strážníků jako sled komických historek

19.02.2021
Nechci nudit. Tiskový mluvčí Městské policie Zlín umí předvést práci strážníků jako sled komických historek

Foto: Archiv Městské policie Zlín (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Mgr. Pavel Janík na vysoce aktuálním snímku (protože pro nás nenašel žádný vhodný, požádal kolegu, aby ho vyfotil; za což oběma velmi děkujeme, stejně jako za milý rozhovor)

ROZHOVORY NA OKRAJI Mgr. Pavel Janík je nejen tiskový mluvčí, slouží zároveň jako 1. zástupce ředitele Městské policie Zlín (MP). Jak jsme na něj přišli? Na webu MP se osmého února objevil článek s názvem ´Složitosti společného soužití: Psí vytí z reproduktoru a raperský song´. Jistě chápete, že již titulek zaujal, je to vyložený ´clickbait´. A při čtení článku jsme poté řvali smíchy. Nemějte obavy, neochudíme vás o ten zážitek, do interview jsme si vypůjčili nejen tento příspěvek pana Janíka, vybrali jsme pak ještě pár z letošního roku (a byl to těžký výběr, zábavné jsou prostě všechny), v zeleném rastru protékají celým textem. Oslovili jsme totiž autora ke krátkému rozhovoru. Co je zač, ten chlápek, co tak vtipně píše? U městské policie by to člověk na první dobrou zrovna nečekal. A vidíte – předsudky jsou hloupost, nejen když se týkají MP.

Kdy jste začal psát, až ve funkci tiskového mluvčího?

Směrem k veřejnosti jsem začal psát až u Městské policie Zlín. Přibližně od roku 2006 jsem občas zastoupil naši tehdejší tiskovou mluvčí a také se mi pak podařilo zasadit o vznik webových stránek www.mpzlin.cz, kde jsme nabídli spoluobčanům přístup nejenom k informacím o zlínské městské policii, ale zejména o případech a událostech, s nimiž se naši strážníci setkávají při výkonu služby. Od roku 2014 mám pak tuto agendu na starosti kompletně a snažím se ji rozumně skloubit s dalšími pracovními povinnostmi i s běžným životem. Jsme totiž relativně malá ´firma´ a tak moje primární pracovní povinnosti se týkají organizace výkonu služby strážníků. Informace pro tisk a veřejnost jsou nástavbou, na kterou vždy nemám úplně dostatek času a prostoru, ale která je pro prezentaci naší práce neméně důležitá.  

 

Složitosti společného soužití: Psí vytí z reproduktoru a raperský song

Soužití ve městě se vyznačuje relativně velkou koncentrací osob na malém prostoru, což vyžaduje nejen dodržování nastavených pravidel, ale také určitou míru tolerance. O soužití v bytových domech to pak platí dvojnásob. Následující události z posledních dní však svědčí o tom, že se pro některé nejedná o nikterak samozřejmou záležitost.

Ve středu 3. února 2021 v podvečer byla přivolána hlídka Městské policie Zlín do bytového domu na sídlišti Jižní Svahy, odkud se linulo hlasité vytí a štěkání. Vzhledem k lunární fázi bylo již předem vyloučeno, že by se mohlo jednat o sveřepé šakaly, kteří zavile vyli na bílý měsíc. Celkem pravděpodobně však zněla domněnka oznamovatele, že by v předmětném bytě mohl být ohrožen život či zdraví jeho uživatele a pes se tak snaží upozornit okolí.

Strážníci identifikovali byt, odkud se ozývalo vytí, štěkání a kvílení, a pokusili se neúspěšně zkontaktovat jeho uživatele. Na zvonění ani klepání uvnitř nikdo nereagoval, ale na chodbě se shromáždilo větší množství sousedů, kteří uvedli, že má byt obývat mladá rodina. Druhý ze strážníků proto posvítil z venkovní strany domu do správných oken a spatřil, jak u monitoru počítače sedí muž, který vstal a odešel. Současně ve stejnou chvíli ustaly i zvířecí zvuky.

Mezitím stálé operační centrum MP Zlín zjistilo totožnost uživatele a zkontaktovalo jeho příbuzné. Od nich se operační důstojník dozvěděl, že psa nevlastní, netrpí žádným akutním zdravotním onemocněním a na adrese bydlí sám. Klíčové bylo také získání telefonního čísla, na kterém byl následně zkontaktován 42letý muž.

Ten záhy otevřel dveře bytu a byl velmi překvapený, že se za nimi někdo nachází. Navzdory tomu, že se na něj hlídka MP Zlín snažila doklepat již asi 30 minut tvrdil, že nic neslyšel. Neméně podivná ale byla i další zjištění. Muž psa skutečně nevlastní a zvuky, které bylo slyšet po celém domě, byly ve skutečnosti audio nahrávkou, kterou hlasitě pouštěl ze svého výkonného sterea. K tomu uvedl, že takto reagoval na údajné dlouhodobé vytí psa ve vedlejší domácnosti, který soustavně komplikuje jeho práci v režimu tzv. „home office“.

Hlídka MP Zlín následně kontaktovala uživatele označeného bytu, který živého psa na rozdíl od svého souseda skutečně vlastní, ale ten negoval, že by jeho pes mohl někoho rušit. Strážníkům sdělil, že také pracuje z domu, a proto ví, jak se jeho pes chová. Dále také uvedl, že jej ohledně jeho psa teď ani v minulosti nikdo neoslovil.

Rozplétat složitosti popsaných mezilidských vztahů nyní bude správní orgán, ke kterému strážníci podezření z přestupku proti občanskému soužití předali.

O poznání jednodušší událost se odehrála v pátek 5. února 2021 v jiné části města, kde se po půl šesté ranní pohyboval mladík, který kopal do neznámého předmětu a vyluzoval divné zvuky. Poté, co se mu podařilo probudit spící sousedy, zamířila na místo hlídka MP Zlín.

Strážníci tak o pár minut později zjistili, že se jedná o místního 24letého muže, který již stihl „zaplout“ do svého bydliště a „zpíval“ z okna. Hlídce se přitom pochlubil, že se snaží natočit svůj nový raperský song.

Strážníkům bylo na první pohled zřejmé, že hlavním kapelníkem bude v tomto případě alkohol a dalšími členy skupiny nejspíše jiné návykové látky. Trpělivě proto dotyčnému vysvětlil, že ruší své okolí, což nakonec padlo na úrodnou půdu. Dotyčný svoji uměleckou aktivitu odložil na příznivější dobu a v lokalitě se opět rozhostil klid, mír a všeobjímající láska.

 

Čím to, že Vaše články jsou ohromně zábavné, ne tak suché, jak to leckdy bývá?

Jsem rád, když se dobře čtou a čtenářům líbí. Práce strážníka je obecně dost nestereotypní a každý den ve službě přináší nějaká nová poznání a zkušenosti. V jeden okamžik lezete oknem do cizího bytu, abyste pomohli zachránit seniorku, která bezvládně leží na podlaze již několik dní, o pár hodin později pak posloucháte řeči naštvaného řidiče, že jsme jen k tomu, abychom „buzerovali slušné lidi“. Dost mi tehdy vadilo, že veřejnost neměla možnost seznámit se s tím, co vše strážníci skutečně dělají. Proto jsme se také pustili do webových stránek a při volbě obsahu, který by mohl čtenáře zajímat, jsme nevolili jen těžká a vážná témata, ale pokud to šlo, chtěl jsem nabídnout pohled na některé události lehčí a snad i zábavnější formou.

Očividně Vás psaní baví, je to tak?

Většinou ano, ale přiznávám, že někdy pečlivě zvažuji a vybírám události, o nichž zveřejníme nějaké informace. Důvodem je, že nechci nudit a pokud bychom vzali například přestupky proti majetku, tak těch řešíme ročně pravidelně kolem tří . Určitě by tak nemělo smysl psát o každém z nich, ale pokud je i taková krádež něčím specifická a dokáže zaujmout, tak své místo mezi našimi zprávami rozhodně má.

 

Narušené mezilidské vztahy se neobešly bez zásahu hlídek MP Zlín

Vedle problémům s parkováním, jak jsme zmínili v předchozím příspěvku, nepřál minulý týden ani mezilidským vztahům. Svědčí o tom tři případy, které museli pomoci řešit strážníci Městské policie Zlín.

Ve středu 20. ledna 2021 ve večerních hodinách přijalo stálé operační centrum oznámení ze čtvrti Letná. Zde se v jednom z domů sešla na pozvání manželského páru skupina dalších tří osob a všichni společně si zpříjemnili zimní odpoledne nemírnou konzumací alkoholických nápojů. Jak už to na podobných party bývá, sem tam se vyskytne jedinec, kterému začne přítomnost druhých vadit. Následovala tak vzájemná hádka, načež se spoluvlastník domu rozhodl odebrat na kutě. Jenže při výstupu do horního podlaží domu jej přemohla záludná kombinace alkoholu a zemské gravitace, která jej odeslala krkolomným pádem zpět do přízemí.

Strážníci dotyčnému poskytli první pomoc a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Po zevrubném vyšetření tak následoval převoz k ještě zevrubnějšímu do krajské nemocnice. Ostatní přítomní, kterým v organizmu kolovalo od 1 do 2,2 promile alkoholu, se poté usnesli, že se vlastně až tolik nestalo a zábava může vesele pokračovat.

Ve čtvrtek 21. ledna v hluboké noci pak zamířila hlídka MP Zlín do domácnosti manželů, kde se strhla vášnivá debata na téma: „Kdo může za rozpad manželství?“. Vyřešit problémy nahromaděné za mnoho let společného soužití ovšem nebylo v silách strážníků. Jejich přítomnost však přispěla k uklidnění situace a manželům bylo doporučeno navštívit poradenské centrum pro rodinné vztahy. Třeba ještě není pozdě…

O poznání větší drama se odehrálo v sobotu 23. ledna po půlnoci v rodině, jejíž členové zůstali v nucené izolaci vlastního bytu z důvodu onemocnění koronavirem.

Pravděpodobně nedostatečná obezřetnost (aniž bychom podobné věci schvalovali) totiž stála za tím, že se během večera provalila mužova nevěra. K jeho cti patří, že se k ní statečně přiznal, což bylo ze strany manželky odměněno třemi fackami a rozbitým mobilním telefonem.

Co k tomu říct? Jisté je, že narušená důvěra k posílení tepla rodinného krbu rozhodně nepřispěje a bude záležet jen na všech zúčastněných, jestli se dokáží i nadále ubírat společnou cestou. Stále ovšem platí, že ráno je moudřejší večera, což se netýkalo strážníků, které následně čekala nezbytná dezinfekce služebních stejnokrojů, použitého vybavení a ochranných pomůcek.

 

Píšete i něco jiného?

Nepíši, ač jsem již několikrát slyšel, že bych to mohl minimálně zkusit. Když mé články někoho zaujmou nebo dokonce pobaví, jsem za to rád a přiznávám, že jsem byl velmi překvapený, když nás před lety navštívili z časopisu Maxim. Zaujaly je zprávy právě na našich webových stránkách a tehdy napsali o zlínské městské policii poměrně dlouhý článek. Stejně tak mi udělalo radost, když úvod mojí tiskové zprávy vyhrál v roce 2015 anketu a výrok roku, která se pak již raději v dalších letech nevyhlašovala… 😊

Jak Vaše vtípky hodnotí nadřízení? Baví se také?

Na tuto otázku by určitě nejlépe odpověděli sami nadřízení, ale vzhledem k tomu, že mne dosud nevyhodili a ani mne ve funkci tiskového mluvčího nenahradila mladší, hezčí, chytřejší, komunikativnější a vnadnější kolegyně, nepřímo si dovoluji doufat, že jsou snad s mými výkony vcelku spokojení 😊.

 

Mokrou skvrnu na stropě způsobilo prosakující pivo

Nepříjemné překvapení čekalo druhého lednového dne na uživatele bytu v domě na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně. Když totiž ráno vstal, zjistil, že z bytu v horním poschodí k němu prosakuje neznámá tekutina. Pokusil se tedy nejprve sousedy sám zkontaktovat, ale když neuspěl, požádal o pomoc Městskou policii Zlín.

V době, kdy se na místo dostavila hlídka z místního okrsku, se zde nacházela kromě oznamovatele také předsedkyně domovní samosprávy. Ta také uvedla, že se jim nakonec podařilo dozvonit na obyvatele horního bytu, kde se nacházel syn uživatelky společně se svými kamarády. Podle oznamovatele měla v předmětném bytě probíhat již několikátý den obtěžující party.

Také strážníci se vzápětí zkontaktovali s 19letým mladíkem, který uvedl, že využil dobu, kdy rodiče odjeli mimo domov, a pozval si dva kamarády. Aby je během zábavy nečekaně nepřekvapila žízeň, donesli si sud piva o objemu 50 l, se kterým to ale dopadlo podobně jako v Hrabalových Slavnostech sněženek. Veškerý obsah totiž neskončil v útrobách mladých mužů, ale jeho část se rozlila po podlaze, odkud prosákla až k nešťastnému sousedovi.

Za přítomnosti hlídky MP Zlín se zúčastnění dohodli na úhradě způsobené škody.

 

Můžete, prosím, napsat i pár vět o sobě, kolik je Vám let, odkud pocházíte, co Vás ještě baví, máte rodinu?

Je mi 44 let a jsem již od prvního nádechu ve zdejší porodnici zlínským patriotem. Mezi moje koníčky patří turistika, fotografování a hlavně rodina, protože máme tři děti a s těmi se člověk nikdy nenudí. Nerad bych také mezi koníčky zapomněl na manželku, aby nebyla zklamaná, kdyby se nějak dostala k přečtení tohoto rozhovoru 😊.

Jak probíhala Vaše kariéra u městské policie?

Nastoupil jsem v roce 1998 a sloužil jsem jako strážník v běžném výkonu služby. Později jsem měl na starosti náš okrsek na největším sídlišti východní Moravy – Jižních Svazích, a poté, co jsem dokončil studium na vysoké škole, přišla nabídka působit na pozici I. zástupce ředitele, kde jsem dodnes.

 

Strážníci z malenovického okrsku zachránili ovci kamerunskou

Neobvyklý zásah při záchraně božího tvora, který se ocitl v nezáviděníhodné situaci, si ve středu 20. ledna 2021 připsali strážníci Městské policie Zlín z okrsku Malenovice.

Krátce před půl jedenáctou se na tísňovou linku 156 obrátil muž, který procházel poblíž rybníka v Malenovicích. Zde jeho pozornost upoutaly zvuky vycházející z hluboké výpusti. Jak záhy zjistil, nacházela se zde ovce, která se odtud neměla jak dostat ven.

Strážníky, kteří se dostavili na místo, nejprve zmátl uvězněný živočich, který se na první pohled tvářil jako koza, ale vydával zvuky typické pro ovci. Při bližším ohledání pak vyšlo najevo, že se jedná o ovci kamerunskou. Ta se neznámým způsobem dostala do míst, odkud se neměla sama nejmenší šanci dostat.

Jeden ze strážníků proto překonal ochrannou mříž a přebrodil se až k nebohé ovci, kterou následně vysvobodil z uzavřeného prostoru. Následně se podařilo zkontaktovat jejího vlastníka, který uvedl, že mu již utekly nejméně tři ovce poté, co někdo úmyslně poškodil elektrický ohradník. Hlídka MP Zlín mu proto přislíbila častější kontroly lokality a odjela si na služebnu vyměnit promáčenou obuv.

Upozorňujeme v této souvislosti veřejnost, že právo volného průchodu krajinou se nevztahuje mj. také na pozemky určené k faremním chovům zvířat. Prosíme nepoškozujte a neodstraňujte ohradníky, může dojít k úniku zvířat, k ohrožení bezpečnosti i ke škodám na majetku.

 

Vložil: Anička Vančová